Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

KELİMELERİ ÇARPITMAK VE…

Bu haber 04 Eylül 2018 - 13:02 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.
KELİMELERİ ÇARPITMAK VE…

Sosyal medyada bir fotoğraf…

Fotoğraf, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait ve fotoğrafın üst tarafında “Yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtik” yazıyor. Alt tarafta ise “Geçerken haber verseydiniz de keşke biz de gelseydik” diyor vatandaş cevap olarak…

Merak ettim, gerçekten nasıl olmuş da “Yüksek gelirli ülkeler sınıfına” geçmişiz diye ve araştırdım.

Söz, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, video konferansla katıldığı Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin açılışında yaptığı konuşmadan alıntı, “Size bir müjde veriyorum; OECD, Türkiye’nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı” diyor…

Nasıl olmuş da geçmişiz diye haberin ayrıntısını araştırdım.

Söze ve haberine konu olan kısım, OECD raporunun yanlış yorumlanmasından kaynaklanıyor.

Raporun sonlarına doğru dört farklı 2030 senaryosu kurgulanıyor ve bu senaryolardan ikincisinde 2015 yılında orta gelir grubunda bulunan Türkiye, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Endonezya, Kazakistan, Meksika ve Güney Afrika’nın, 2030 yılında yüksek gelir grubuna geçeceği söyleniyor.

Yani…

Şu sıralarda “Yüksek gelirli ülkeler sınıfına” geçtiğimiz filan yok. Eğer kısmet olur da ülke ekonomisini düze çıkara bilirsek, bu gidişle 2030 yılında geçebilecekmişiz…

Elbette “Yandaş Medya dediğimiz tutmalar, haberin içeriğini, ayrıntılarını çarpıtarak verince, ülkede gelirin artmamasına rağmen, nasıl oluyor da “Yüksek gelir seviyesine” ulaştığımızı millet merak ediyor.

İktidarın, kendini eleştiren konularda söylediği bir söz var, “Algı operasyonu yapıyorlar” diye…

Gördüğünüz gibi kapıya bağlı medya, “Algı” yaratmakta kimseye fırsat vermiyor maşallah…

Diğer yandan, Damat Bakan Albayrak, yaşadığımız ekonomik krizi, toplum olarak elbirliği ile atlatabileceğimizi söylüyor.

Elbette… Bu sorunun çözülmesi için gerekli olan şey, önce üretimi artırıp dışa bağımlı olmaktan kurtulmak, sonra da tasarruf etmektir.

Eğer Bilal Erdoğan’ın hiç bir resmi görevi olmadan Kırgızistan’a götürüyor, üstüne üstlük yine hiç bir sıfatı olmadığı halde “Resmi Toplantı” masasında oturtuyorsan, bunun adı “Ele verir talkını (Telkini) kendi yutar salkımı” gibi olur.

XXX

 Laik devlet düzeninde din, o devletin neresinde?

Sorum bu…

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, sanırım adli yıl açılışı için yaptığı açıklamada, “Unutma; Kıyamet günü Allah’ın gölgesinde öncelikli olarak şu kimseler yer alacaktır; hak kendisine sunulduğunda hakkı kabul edenler, kendilerinden istenildiğinde cömertçe harcayanlar ve insanlar arasında hükmettiklerinde kendilerini onların yerine koyup tarafsız hüküm verenler” dedi…

2018-2019 Adli Yıl açılışı töreni, Yargıtay salon değil de Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı…

Törende bu kez Yargıtay Başkanı Cirit, liyakat kavramına öneminden dolayı bir hadis yer verdi ve Peygamberin, “Kıyamet ne zaman kopacak” sorusu üzerine “İş ehil olmayana verildi mi kıyameti bekle dur” buyurduğunu söyledi.

Efendim, bana şu soru yöneltilebilir…

“Din’e yapılan göndermeler neden seni rahatsız ediyor?…”

Hayır, hiç rahatsız etmiyor. Tam tersine, memnun oluyorum. Beni rahatsız eden şey, din’e gönderme yapılması değil, din duygularının işe, devlet işine alet edilmesi…

Hem din’e gönderme yapacaksın, hem de din ile toplumu aldatma içinde olacaksın.

İşte benim karşı çıktığım şey bu…

Olması gereken, ahlaki ve mesleğin etik değerleri içinde ve liyakate göre herkes tarafından yapılması.

Bir başka husus, “Adli yıl”ın açılışı nedeniyle…

“Geciken adalet, adalet değildir” sözünden hareketle, savunma hakkını dikkate alarak, kararlaın geciktirilmeden verilmesidir.

Davaların aylar, hatta yıllar sürmesi, adalet değildir…

Sayın Cerit gibi “Hadis” olarak değil de “Ayet olarak” bir hatırlatma yapayım kendilerine…

Nisa Suresi 58. Ayet: “Şu bir gerçek ki, Allah size emanetleri, onlara ehil olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah size bu şekilde ne güzel öğüt veriyor. Allah Semî’dir, çok iyi duyar; Basîr’dir, çok iyi görür.”

Dönün de kendinize bakın, kararlarınızda ve davranışlarınızda ne kadar “Adil” davranıyorsunuz?

05 EYLÜL 2018

İBRAHİM PEKBAY

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA