BÜYÜKŞEHİR TARİHİ ÇALIŞMALARA DESTEK VERİYOR

BÜYÜKŞEHİR TARİHİ ÇALIŞMALARA DESTEK VERİYOR

KAYSO AZERİ VE RUS MİSAFİRLERİ AĞIRLADI

KAYSO AZERİ VE RUS MİSAFİRLERİ AĞIRLADI

TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 6 KİŞİ TUTUKLANDI

TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPAN 6 KİŞİ TUTUKLANDI

KARDEŞİNİ ÖLDÜREN CİNAYET ZANLISI: “BASİT ŞEYLER İÇİN KARDEŞ ÖLDÜRÜLMEZ”

KARDEŞİNİ ÖLDÜREN CİNAYET ZANLISI: “BASİT ŞEYLER İÇİN KARDEŞ ÖLDÜRÜLMEZ”

SUBAŞI MAHALLESİNDE CAMİ LOJMANI VE TAZİYE EVİ TEMELİ ATILDI

SUBAŞI MAHALLESİNDE CAMİ LOJMANI VE TAZİYE EVİ TEMELİ ATILDI

KENDİMİZ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİMİZ

PSİKOLOJİYE DAİR… PSİKOLOG -NAGEHAN ELOĞLU
KENDİMİZ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİMİZ
Pek çoğumuz başkalarının düşüncelerini umursamadıklarını söylesek de küçüklüğümüzden beri, yetiştirilme tarzımızdan da kaynaklı sürekli topluma uyum sağlama ihtiyacı üzerine büyürüz ve büyütülürüz. İnsan olarak psikolojik açıdan karşılıklı bağımlılığa eğilimliyizdir.
Bir gurup tarafından kabul edilmek ve onaylanmak hepimizin ihtiyacı ve bunun aksi bir durum olduğunda huzursuzluk ve kaygı hissetme durumumuz ortaya çıkar. Toplumsal kaygı aslında, dışarıda bırakılma ve kabul edilmeme tehdidine karşı doğuştan gelen bir tepkidir.
Başka insanlarla kişisel bağlar kurmamız ve yaşadığımız ilişkilerden doyum almamızı sağlayan şey, insanların bizi nasıl gördüğüne dair olan sezgilerimizdir. Yani diğer kişilerin bizimle ilgili ne düşündükleri ya da bizi nasıl algıladıklarına dair biz de bir izlenim kalır. Biz de o izlenimlerimize göre diğer insanlarla bağ kurarız.
Diğer insanların bizimle ilgili olan düşüncelerini ise kendi benlik kavramımız yani kim olduğumuza ilişkin inancımız etkiler. Diğer insanlardan aldığımız kendimizle alakalı olan ip uçlarını kendi benlik süzgecinden geçirerek benimseriz. Kendi benliğimizle ilgili olumsuz bir inancımız varsa diğer insanların hakkımızda olan düşüncelerini de olumsuz algılarız. Aynı şekilde kendi benliğimizle ilgili algımız olumlu ise, çevremizdeki insanların bize verdiği mesajları da olumlu olarak algılarız.
Benlik kavramımız konusunda bizimle aynı fikirde olan kişi temelde annemizdir. Annemizin ya bizi büyüten birinci derece yakınımızın ağlamalarımıza ve hareketlerimize nasıl tepki verdiği, başka insanların bizi nasıl görecekleriyle alakalı olan düşüncelerimizi etkiler. Mesela annesi ilgisiz olan bir çocuk, yaşadığı öğrenmeler sonucunda insanların onunla aralarına mesafe koymaları için insanlara kötü davranır yada içine kapanır. Anneleri tutarlı bir biçimde ilgili olan çocuklar, kendilerine güven duyarlar ve yaşıtlarıyla da iyi bir bağ kurarlar. Yetişkin birey olduklarında da çevresindeki insanlarla olan bağlarında kendileriyle alakalı olumlu düşünceye sahip olurlar.
Bir bebek annesinin yüzüne bakarak kendiyle ve kim olduğuyla ilgili ipuçları toplar. Birer yetişkin olduğumuzda da diğerlerinin gözlerindeki yansımalarımıza bakarak bize verdikleri değerle alakalı çıkarımda bulmaya çalışırız. Yani kendimizle alakalı görüşlerimizi oluşturmak için, diğer insanların bizimle alakalı olan görüşlerinden fikir alırız.
Benlik kavramları olumsuz olan insanlar başkalarını, özellikle de kendilerinden hoşlandığını düşündükleri kişilerin yorumlarını dikkate alırken onlar tarafından onaylanmayı beklemezler, onlara karşı haklı olma çabasına girişirler.
Çoğunlukla kendimiz hakkında oluşan sabit fikrimiz var ve çevremizdeki insanların da bizi böyle görmelerini bekliyoruz. Mesela güzel görünmediğini düşünen bir genç kız çevresindeki bireylerinde kendini çirkin olarak gördüğünü düşünür ve o şekilde bir beklenti oluşturur. Aynı şekilde kendinin sevilmeye layık olmadığını düşünen bir yetişkin, çevresindeki insanlar tarafından da sevilmeyeceğine inanır. Ona karşı yapılan sevgi içerikli hareketleri hep başka şartlara bağlar ama kendi için yapıldığına dair bir inanç içerisine girmez, giremez.
Diğer insanların sizi nasıl algıladıkları konusunda ne kadar doğru tahminlerde bulunursanız, toplumsal hayatta o kadar iyi yol alırsınız. Gerçekten komik olduğunu sanan ama komik olmayan bir adam düşünün. İnsanların nezaketen yaptıkları gülüşleri gerçek gülüş zanneder ama herkes olan bitenin farkındadır. Ve herkes ondan uzak durmaya çalışır. Bu nedenle kişinin kendini nasıl algıladığıyla etrafındaki insanların nasıl algıladığı ile alakalı bir tutarlılık olursa kişi o kadar sağlıklı ilişkiler kurabilir.
Duygularını düzenlemeyi öğrenmiş olan insanlar, başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğünü daha iyi bilebilirler. Diğerlerinin yüzündeki duyguları okuyabilir ve empati gösterebilirler. Duygular sizi bunaltıyorsa ya da duygularınızı ifade edemiyorsanız birinin size tepkisini yorumlamanız zor olur. Duygularınıza somut bir ifade kazandırmayı ya da aşırı duygu yüklü anlarda sakinleşmeyi bilmek, kendinizin ve diğerlerinin iç durumlarıyla daha iyi başa çıkmanızı sağlayacaktır.

  • Etiketler
  • Açıklama
  • PSİKOLOJİYE DAİR… PSİKOLOG -NAGEHAN ELOĞLU KENDİMİZ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİMİZ Pek çoğumuz başkalarının düşüncelerini umursamadıklarını söylesek de küçüklüğümüzden beri, yetiştirilme tarzımızdan da kaynaklı sürekli topluma uyum sağlama ihtiyacı üzerine büyürüz ve büyütülürüz. İnsan olarak psikolojik açıdan karşılıklı bağımlılığa eğilimliyizdir. Bir gurup tarafından kabul edilmek ve onaylanmak hepimizin ihtiyacı ve bunun aksi bir durum olduğunda huzursuzluk ve kaygı […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz