15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

KENT KOROSUNDAN TÜRK SANAT MUSİKİSİ YELİ ESTİ
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 30 Nisan 2017 - 15:23:01

Büyükşehir Belediyesi kültür sanat etkinlikleri Kent Korosu’nun konseriyle devam ediyor. İki bölümden oluşan konseri çok sayıda Türk sanat müziği sevenler katıldığı görüldü.
Şehrimizin tanınmış TSM gönül veren esnaf memur işçiden oluşan insanların kurduğu kent korosundan Mimarsinan anısına Türk sanat musikisi yeli esti.
Şehrimizin tanınmış ailelerinden üç kardeş Hatif Hasşerbetci, Mehmet Hasşerbetci ve Şeref Hasşerbetci Kent korosunda bulunmakta. Müzik eğitimi olan üç kardeşten Şeref Hasşerbetci sahne alarak bestekar Sadettin Kaynaktan alınma “Bülbülüm gel de dile “ şarkısını söyledi. Şarkının sonundu alkışlar tavan yaparken torunu küçük Şeref Hasşerbetci sahnede dedesine teşekkür çiçeği verdi bu kez alkışlar daha da yükseldi.
Konserde bir ilk yaşandı. Koro şefi Mustafa Uyan eşine bestelediği “Benim nazlı yârim güllerden güzel” bestesini ilk kez bu gecede okundu. Şef Mustafa Uyan ”Benim nazlı yârim güllerden güzel” bestesini koroda bulunan Özkan Ulu seslendirdi. Kendi isimi anılarak şarkıyı il kez gecede söyleneceğini duyan adına beste yapılan Gülten Uyan’ın heyecanı yüzüne vurduğu mutluluk duyguları içinde gözleri nemlenerek kendine söylenen şarkının sözlerine kaptırdığı gözlendi.
VATANDAŞ MEMNUNİYETİNİ BURHAN SURLUERE TEŞEKKÜR EDEREK BELİRTTİ
Geceye katılan TSM severek dinleyen vatandaşa Büyükşehir Belediyesi konservatuar müdürü Burhan Surluev’i tebrik edip, Ekim ayından bu yana her hafta Tiyatro TSM ve THM konseriyle dolu dolu geçiyor. Kayseri kültün sanat şehri oldu her zaman takip ediyoruz yer bulmada zorlan sakta severek geliyoruz. Büyükşehir belediye başkanı Mustafa Çelik ve Kültür daire başkanı Salih Özgöncüye teşekkür ederiz bu konserlerin her zaman devamı bekleriz “dediler.
Müdür Burhan Surluev,”Büyükşehir belediyesi bünyesinde TSM çalışmaları yapan Kent korusunun sundu gönül şarkıları sahneye kalite getirmekte. Müzikseverler bu gibi konserlerle büyük ilgi göstermekteler. Şef Dr. Mustafa Uyan yönetiminde solo ve koro olarak eserler seslendiren Kent Korosu Türk Sanat Musikisinin konseri her zaman dolu dolu geçiyor. Unutulmaz bir akşam yaşattınız diyen vatandaş tiyatro salonunda yer bulmada sıkıntı yaşanmasını ifade ediyorlar. Bu gibi konserlere fazla izleyici vatandaşın geleceğini bildiğimiz zaman Fuar alan kültür merkezin taşıyoruz. Konserlerimizde şimdiye kadar bir sıkıntı olmadı vatandaş rahatlıkla konserimizi izlemekteler. Bu ayın başında tiyatro şenlikleri başlayacak vatandaş bu ayda tiyatroya etkinlerine doyacak” dedi.
BAŞ KOYMUŞUM TÜRKİYE’MİN YOLUNA ŞARKISANA SALONDA KATILDI
Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kent Korosu Şehir Tiyatrosu’nda aldıkları sahnede, Veli Dede’nin Hicaz Peşrevi ile başlayan ve iki bölümden oluşan konserde Türk Sanat Müziğinin seçme eserleri seslendirildi ayrıca Türkiye’nin yakından tanıdığı Baş koymuşum Türkiye’min yoluna Mustafa Yıldızdoğan koronun seslendiği “Baş koymuşum Türkiye’min yoluna” şarkısını salonda bulunan davetlerde katıldı.
Baş koymuşum Türkiye’min yoluna
Düzlüğüne yokuşuna ölürüm
Asırlardır kır atımı suladım
Irmağının akışına ölürüm

Sevdalıyım yangın yeri bu sinem
Doksan yıldır çile çekmiş hep ninem
Pınarlardan su doldurur Eminem
Mavi boncuk takışına ölürüm

Düğünüm, derneğim, halayım, barım,
Toprağım, ekmeğim, namusum, arım
Kilimlerde çizgi çizgi efkarım,
Heybelerin nakışına ölürüm

HABER/FOTO:VİDEO: YÜKSEL KALKAN

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz