Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

KEREM ABDULVELİ İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI 

Bu haber 05 Aralık 2018 - 14:54 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.
KEREM ABDULVELİ İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI 

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk:  “Doğu Türkistan bağımsız olana kadar binlerce Abdulveli kendini kurban edecektir” dedi.
Çin cezaevinde hayatını kaybeden Doğu Türkistanlı Kerem Abdulveli için Kayseri’de gıyabi cenaze namazı kılındı.
Öğle namazına müteakip kılınan gıyabi cenaze namazının ardından açıklamalarda bulunan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, “Doğu Türkistanlı şehidimiz Abdulkerim Abdulveli’nin Çin zindanlarındaki 28 yıllık esaret ve işgal hayatı birkaç gün önce şehadeti ile sonlandı. 28 yıl bir fiil Çin zindanlarında tek suçu Müslüman Tük olmak olan Kerem Abdulveli, rabbine kavuştu. Kerem Abdulveli’nin hiçbir suçu yoktu. 1990 yılında Çin zindanlarına atıldığında ona hiçbir suç istinat edilmedi. Sadece Panislamizm ve bölücülük suçuyla hapse atıldı, 10 yıl ceza aldı, bu 10 yıl cezası hiçbir gerekçe gösterilmeden müddeti dolduğunda üstüne eklenerek 28 yılı tamamladı. Onun hiçbir suçu yoktu” ifadelerini kullandı.
Abdulveli’nin tek suçunun vatanını sevmek olduğunu kaydeden Tümtürk, “Tek suçu, vatanına ve milletine sahip çıkmaktı. Onun suçu bizim şerefimizdir. Birkaç gün önce de zindanda şehit edildi. Bu bizim için Allah yolunda ne ilk şehidimiz, ne de son şehidimiz olacaktır. Doğu Türkistan bağımsız olana kadar binlerce, yüz binlerce Kerem Abdulveliler, kendilerini Allah yolunda vatanı ve milleti için kurban edecekler” dedi. (iha)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA