VE… KUPA’DA RAKİBİMİZ….ANTALYASPOR

VE… KUPA’DA RAKİBİMİZ….ANTALYASPOR

BÜYÜKKILIÇ’IN ENİŞTESİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

BÜYÜKKILIÇ’IN ENİŞTESİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

TOPLANAN VERGİLERLE ÇEVRE YATIRIMI

TOPLANAN VERGİLERLE ÇEVRE YATIRIMI

MOBİLYANIN “SİLİKON VADİSİ” KAYSERİ’DE AÇILACAK

MOBİLYANIN “SİLİKON VADİSİ” KAYSERİ’DE AÇILACAK

BEDİR: HESABIMIZA, KİTABIMIZA, TAKIMIMIZA BAKAR VE GEREKENİ YAPARIZ

BEDİR: HESABIMIZA, KİTABIMIZA, TAKIMIMIZA BAKAR VE GEREKENİ YAPARIZ

KIŞ MEVSİMİNE EN ÇOK YAKIŞAN İÇECEK: SALEP

Soğuk Kış Günlerinin Habercisi, Yağan Taze Karın Neşesi Salep Zamanı Geldi

Kar gibi beyaz örtüsünün üzerine serpilen tarçın kokusu ile tadına tat, kokusuna zarafet katan salep kış mevsiminin vazgeçilmez içecekleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin birçok bölgesinde doğal olarak yetişmekte olan salep bitkisinin yumrularından, salep içeceği elde edilmektedir. Salep içecek haline getirilirken; damak zevkine göre değişmekle birlikte, süt veya su ilavesiyle kısık ateşte kıvamlı bir yapı kazanana dek karıştırılarak pişirilmekte, tarçın ve şeker eklenerek içime hazır hale gelmektedir.

Salebin sağlığa olan faydaları üzerine açıklamada bulunan Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hümeyra Taşçıoğlu şunları söyledi:” Salep, kış aylarının soğuk günlerinde vücudu sıcak tutan, soğuk algınlığına karşı direnç veren özellikle sütle birlikte hazırlandığında oldukça besleyici olan geleneksel bir içeceğimizdir.

SALEBİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Salep içeceği özellikle soğuk algınlığında göğüs yumuşatıcı ve öksürük kesici bir etkiye sahiptir. Bronşit ve mide hazımsızlıkları gibi sorunlara iyi gelmektedir. Salebin, bebek ve çocuklarda ishali, yetişkinlerde ise kronik ishali kesici etkisi vardır. Sindirim sistemi iltihaplarında tedavi edici rolü halk arasında çok eski dönemlerden beri bilinmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Sinirleri yatıştırıcı, zihni açıcı, iştah arttırıcı özelliklerinin yanı sıra kalp üzerinde de kuvvetlendirici etkide bulunduğu ifade edilmektedir. Karbonhidrat yapısı nedeniyle enerji veren bir içecektir. Vücut sıcaklığını dengeleyen bir içecek olan salep, üşümeyi giderdiği gibi terletici bir etkiye de sahiptir.

Formuna dikkat etmek isteyenler yağsız ama doyurucu bir tatlı alternatifi olarak salebi tercih edebilirler. Hatta şeker yerine tatlandırıcı kullanarak hazırladıklarında salep, daha da hafif bir tatlı seçeneği haline gelecektir.”

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Soğuk Kış Günlerinin Habercisi, Yağan Taze Karın Neşesi Salep Zamanı Geldi Kar gibi beyaz örtüsünün üzerine serpilen tarçın kokusu ile tadına tat, kokusuna zarafet katan salep kış mevsiminin vazgeçilmez içecekleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin birçok bölgesinde doğal olarak yetişmekte olan salep bitkisinin yumrularından, salep içeceği elde edilmektedir. Salep içecek haline getirilirken; damak zevkine göre değişmekle […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz