SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

KİŞİLER ÜZERİNE KİTAP OKUMANIN FAYDALI GETİRİLERİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 30 Ocak 2015 - 16:49:18

İnsan kelimelerle düşünür. Her kitap insanın dağarcığına onlarca kelime ekler. Geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini sağlar. İnsanın zekâsını ölçen en net ölçüt kelime hazinesidir. Bir insanın kelime hazinesi ne kadar genişlerse, anlayışı o kadar yükselecektir. Örneğin tarihle ilgili birkaç kitap okuyan biri tarihi içerikli bir konuşma dinlediğinde konu ile ilgili terimleri hemen kavrayacaktır. İnsan hangi organını çalıştırırsa o azası kuvvetlenir. Basketbol oynayanın boyu uzar, halter kaldıranın pazıları gelişir. Kitap okuyanın da beyni gelişir, her şeyi daha çabuk kavrar. Kitap zekâyı kibarlaştırır. Japon bir eğitimci şöyle bir deney yapar:

Otuz öğrenciye bir ay boyunca matematik dersi verdirir. Yapılan sınav sonunda bütün öğrenciler aynı seviyededir. Ardından öğrencileri ikiye ayırır. Bir gruba kitap okuma, diğer gruba spor yapma görevi verir. Bir ay sonunda öğrencileri aynı sınıfta toplar, kimyadan ilk defa gördükleri bir konuyu anlatır. Ders sonunda yapılan sınavda, kitap okuyanların çoğunluğu spor yapanlara oranla daha başarılıdır. Beynimiz öyle nazik bir organdır ki; kendisine değer verilmediğini görünce küsüp gider. Beyin için ‘Ya kullan, ya kaybet’ formülü geçerlidir.

İnsan beyninde, yirmi yaşından itibaren her gün, elli bin civarında sinir hücresi ölür. Ancak bu hücrelerin yerine yenileri gelmez. Vücudumuzun yenilenmeyen tek hücresi sinir hücreleridir.

Okumayan kişi, yirmili yaşlardan itibaren sürekli ölen sinir hücreleriyle bunamaya (demans) doğru yol alır. Ancak düzenli olarak okuyanlar, bu tehlikeden korunabilirler. Çünkü okumak beyin hücrelerini korur. Yapılan bilimsel çalışmalarda, okumanın, beyindeki elektrik aktivitesini ve kan akışını arttırdığı görülmüştür.

‘Boş kafalar, şeytanın çalışma odasıdır.’ Çalışan, okuyan insan kötülüğe vakit bulamaz. İnsan tabiatında hem medeni, hem de vahşi olmaya istidat vardır. Kitap okumak insan madeninden, yüreği güzelliklerle dolu ‘Zübde-i âlem’ cevherini açığa çıkartır.

Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen kişinin, kendine olan güveni artar. Düşünce ufku gelişir, geniş bir görüş açısı elde eder, olayları inceleme yeteneği kazandırır.

Bir eğitimci ve felsefeciye 90. doğum gününde bir gazeteci şu soruyu sormuş:

–       Okuduğunuz bunca kitabın size ne faydası oluyor?

–       Dağlara tırmanmama yardımcı oluyor.

–       Dağlara tırmanmak mı? Bunun ne faydası var ki?

–       Tırmanacağınız diğer zirveleri görmek için dağlara tırmanmak gerekir. Bundan vazgeçtiğiniz an, kaç yaşında olursanız olun hayatınız sona ermiş demektir.

Ayrıca okuyan kişiler, güzel bir Türkçeye, akıcı bir konuşmaya sahip olurlar. Hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki uyandırırlar. İnsanlarla ilişkileri güçlenir, daha sosyal bir karakter kazanır, sorunları daha kolay çözerler. Çünkü kendilerini daha iyi ifade edebilmektedirler. Boşa harcanan zamanlar, kaybedilen herhangi bir maddi değerden, para vb.den daha fazla zarara yol açan kayıplardır. Çünkü maddiyat tekrar elde edilse de zaman asla geri gelmeyecektir. Genellikle iş sonrası, evde televizyon karşısında boşa geçirilen zamanlar, kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Otobüs, tren, taksi ve uçakta seyahat ederken mecburen geçen boş zamanlar da kitap okuyarak değerlendirilebilir. Özellikle beklenen yerlerde kitap okumak, geçirilen zamanı hem zevkli hale getirecek hem de yeni bir şey daha öğrenmemize vesile olacaktır.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz