HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KİTAP OKUMAK
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 27 Ocak 2015 - 17:00:13

Kitap bilgi birikiminin vazgeçilmez bir parçası olup, insan gelişimine en çok katkı sağlayan araçtır. Geçmişte birçok büyüklerimiz başarılarının birçoğunu kitap okuma sayesinde kazanmışlardır. Osmanlı devletinin birçok hükümdarları kitap okuma sayesinde çoklu zekâ alışkanlığı kazanmış olup, pratik zekâları sayesinde birçok başarıya ulaşmışlardır. Maalesef günümüzde kitap okuma artık o kadar göz önünde olmamakla birlikte, insanların çoğu bilgi gereksinimine ihtiyaç duymamaktadır. Bu en büyük sebeplerinden biri gelişen teknolojinin yanlış kullanılması sonucu oluşan hantallıktır. Yani Türkiye açısından, birçok gencimiz televizyon ve oyun bağımlısı haline gelip, bilgiye eksik kalmışlardır. Gelişmiş toplumların çoğu kitap okuma alışkanlığı sayesinde bugünkü konumlarını elde etmişlerdir.

Günümüzde birçok insana kitap okumayı sorsanız, size zaman kaybından bahsetmektedir. Nedenini ise, gelişen teknoloji sayesinde biz her türlü bilgiye ulaşırız bahanesi vardır. Evet, bilgiye günümüz teknolojisi ile hemen ulaşmaktayız. Fakat çoğumuz bu kolaylıktan kaynaklı mıdır nedir, tek bir cümle ile konuyu algılamaya ve anlamaya yönelmiştir. Bu ise okuma alışkanlığımızın günden güne köreldiğini kanıtlamaktadır.

Teknoloji gelişse de bizim okuma alışkanlığımız ömür boyu devam etmeli. Okuyan bir beyinin algılama ve anlama oranı, hiç kitap okumayan bir insana göre %60 daha fazladır. Okuyan beyin üreten beyin olup, insanı hantallıktan kurtaran tek ilaçtır.

Kitap okuma beyinin iki lobu arasında bağlantıyı kurar ve beyinin gelişimine yüksek oranda katkı sağlar. Okuyan insanın düşüncesi ve konuşması çok farklı olup, toplumda kabul görülür bir kişiliğe sahip olur. Toplumda kabul görülür bir kişiliğe sahip olmak, kendini daha iyi bir şekilde ifade etmek ve kendi düşüncelerini insanlara çok güzel bir şekilde ifade ederek kabul ettirmek olarak düşünebilirisiniz. Çünkü kitap okuyan kişinin kendine olan güveni oldukça fazladır.

Kitap okuma beyini güçlendirmekle birlikte, anlama ve algılamayı kuvvetlendirir. Böylece okul ve iş hayatında yüksek oranda başarı sağlanmış olunur.

GÜNÜMÜZDE KİTAP OKUMAYI ETKİLEYEN EN ÖNEMLİ NEDENLER;
– Televizyonun varlığı kitap okumayı engeller, çünkü kitap okumak izlemeye göre daha zordur ve bu ise insanı kitap okumaktan soğutan en büyük nedenlerden bir tanesidir.
– Özellikle çocukların oyun merakı (pc başında saatlerce harcanan zaman).
– Anne babaların çocuklarını okuma alışkanlığı kazandırmaması ki bunu bazı anne babalar, zaman kaybı olarak değerlendirilmesi.
– Bilginin kolay ulaşılır hale gelmesi.
Kitap okuma kesinlikle bir zaman kaybı olmayıp, okumakla insanların hayatlarında önemli ölçüde artış göstermektedir.
Kitap okumanın yaraları;
– Kitap okuma insanın düşüncelerini olgunlaştırır.
– Hayatta başarıya ulaştıran tek anahtardır.
– Kitap okuyan insanın konsantrasyon gücü oldukça fazladır.
– Kitap okuyan insan, algısı oldukça fazladır, bu ise okul ve iş hayatında oldukça büyük başarılara götürür.
– Kitap okuma insanın hayatını düzene sokarak, insanı büyük hantallıktan kurtarır.
– Kitap okuyan insan kültürlüdür. Ve nerede ne konuşacağını bilen bilinçli bir insandır.
– Kitap okuyan insanın bilgi dağarcığı fazladır ve böylece akıcı bir şekilde konuşma olanağı sağlamaktadır.
– Kitap okuyan insan hızlı düşünür.
– Okumak insanı yormaz, bilakis rahatlatma özelliğine sahiptir.
– Hayal gücünü güçlendirir ve yaratıcılığı artırır.
– Kitap okumak hayatımızı güzelleştirir ve insanlarla iletişimi artırır.
Kitap okumanın sayısız yararı vardır. Toplumumuzun bilinçli ve zeki gençlere ihtiyacı var. LÜTFEN ÇOCUKLARIMIZI OKUMAYA KARŞI TEŞVİK EDELİM. Hz Ali okumaya çok önem vermiştir ve “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” cümlesi ile bunu desteklemiştir. Allah (c.c)’ ün Peygamberimize ilk “oku” emrini vermiştir. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u Fethettiğinde, büyük bir kütüphaneyi de yanında götürmüştür.

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz