İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

SABUNCUOĞLU: DERS ÇIKARTARAK BENZER ÖRGÜTLERİN DE OLUŞUMUNU ÖNLEMELİYİZ

SABUNCUOĞLU: DERS ÇIKARTARAK BENZER ÖRGÜTLERİN DE OLUŞUMUNU ÖNLEMELİYİZ

MMO-KTO İŞ MAKİNELERİNE TEKNİK BELGE DÜZENLEME PROTOKOLÜ İMZALADI

MMO-KTO İŞ MAKİNELERİNE TEKNİK BELGE DÜZENLEME PROTOKOLÜ İMZALADI

KAYSERİ ŞEKER YAZ SPOR OKULLARINDA 600 ÖĞRENCİ’YE KURS İMKANI

KAYSERİ ŞEKER YAZ SPOR OKULLARINDA 600 ÖĞRENCİ’YE KURS İMKANI

KİTAP OKUMANIN YARARLARI
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 20 Ocak 2015 - 16:21:28

Okumak,  doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en  etkili öğrenme yoludur.

Sahip oldukları bilgilerin %60’ını bu yolu kullanarak  edinen gelişmiş ülke toplumları, günümüzde daha fazla okuma alışkanlığına sahip  olmanın sağladığı avantajları her alanda yaşamaktadırlar. Geri kalmış  toplumların karşılaştıkları sorunların bir çoğunun kaynağında ise eğitimsizlik  yer almaktadır. Bu toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanları  çoğunlukla yararsız uğraşılarla geçirmektedirler. Oysa okuma alışkanlığı  öncelikle kişilerin kendisi için edinilmesi mutlaka gereken bir  alışkanlıktır.

Kitap Okumanın Yararları Nelerdir?

Okuyarak  olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan  güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş  açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırır. Ayrıca okuyan  kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip  oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki  de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha  sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın  daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve  kültür düzeyini artırır. Boş zamanlarını, çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi  aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okuyarak değerlendiren bu  kişiler, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin  bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler, kişilerin öncelikle kendileri  için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Okuyarak kendini  geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hakim olacak ve  toplum içinde eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme  sağlanacaktır.

Okuyarak Zaman Kazanmak

Genellikle iş sonrası  veya evde televizyon karşısında amaçsızca, kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen  zamanlar, kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Bunun yanı sıra  otobüs, tren, taksi ve uçak gibi ulaşım araçlarında seyahat ederken zorunlu  olarak geçen boş zamanlar da kitap okuyarak değerlendirilebilecek anlardır.  Özellikle bekleme yapılan yerlerde kitap okumak, geçirilen zamanı hem zevkli  hale getirecek hem de kişinin yeni bir şey daha öğrenmesine vesile  olacaktır.
Bu konuda gelişmiş ülkelerin çizdiği tablo oldukça etkilidir.  Sahip olunan her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan Batılılar, kitap  okuma alışkanlığının en güzel örneklerini sergilemektedirler.

Doğru  Kitap Nasıl Seçilir?

Okuma alışkanlığı ile ilgili tüm bu ayrıntıların  yanı sıra özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta, okunacak kitabın  seçilmesinde özen gösterilmesidir. Bir yıl içerisinde basılan binlerce kitabın  arasında elbette faydalı eserlerin yanı sıra kitap olarak değerlendirilemeyecek  yayınlar da vardır. Tüm bu kitapların arasında okunacak doğru kitapları seçmek  ise ancak kişileri doğru yönlendirmek ile mümkündür. Öncelikle okunacak  eserlerin okuyacak kişiye heyecan vermesi ve kişinin kitabı zevk alarak okuması  önemlidir. Çünkü aksi özelliklere sahip kitaplar, kişileri şüpheci ve ümitsiz  bir ruh haline sürükler. Karanlık ve iç karartıcı konuların anlatıldığı  kitaplardan ise kaçınmak gerekir.
Okuyan kişinin gelişmesinde faydalı  olacak içeriklere sahip kitaplar, aynı zamanda kişileri vesveseden uzak tutar. Puslu olmayan bir zihne sahip olacakları için de doğru ile  yanlışı çok daha kolay ve hızlı şekilde ayırt edebilirler. Ayrıca hikmetli,  kolay anlaşılır ve samimi üsluptaki kitaplar, okuyan kişilerde çok daha hızlı  etki uyandırır. Bu da her okuyan kişinin bilgileri kolay anlamasını ve  öğrendiklerinin aklında kalmasını sağlar.
Unutulmamalıdır ki; şeytanın  oyunu olan zararlı akımlar insanlara her an telkin edilirken, karanlık ve iç  karartıcı kitaplar okunması bu saptırıcı akımların işini kolaylaştıracaktır.  Oysa asıl önemli olan bu zararlı akımların ve davranışların gerçek yüzlerini  ortaya çıkaracak kitaplar okumak ve herkesi bu tarz kitapları okuması için  teşvik etmektir.
Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan, şüpheli izahlara  dayanan, yalan ve safsatalarla dolu olan yazılar elbette kişilerde olumsuz  etkilere neden olur. Bu olumsuz etkiler ise ancak bilimsel gerçeklere dayanan,  okuyan kişiyi yormayan, yalın anlatımlı ve kolay anlaşılabilen kitapların  okunması ile engellenebilir.

Kitap Güzel Bir Hediyedir

Kitabı,  güncel bilgilere sahip olmak için okunması gereken dergi ve gazetelerden ayıran  en önemli özellikleri kalıcılığı ve her zaman başvurulacak bir kaynak olmasıdır.  Dergi ve gazetelere oranla çok daha detaylı bilgiler içeren kitap, doğru seçim  yapıldığında okunduğu her dönem yarar sağlayacak bir kaynaktır. Bu da okuyan  kişinin ardından, sonraki nesillerin de kitaptan faydalanmasını sağlar.  Günümüzde yaygın olan bir başka kanı da kitaplara ayrılacak maddi kaynakların  (sözde) çok daha eğlenceli alanlar için kullanılabileceğidir. Bunun yanı sıra  insanlara, kitap için harcanacak her kaynağın çok olduğunun düşündürülmesi,  insanları kitap okuma alışkanlığından gün geçtikçe daha da  uzaklaştırmaktadır.
Oysa içki, sigara, kumar ve sınırsız eğlence hayatı  gibi zararlı alışkanlıklara çok rahat bir şekilde gereken maddi kaynak  ayrılmaktadır. Üstelik bu miktar, kitaba verilecek olanın kat kat fazlasını  bulabilmektedir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz