Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

KİTAP SEÇİMİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Bu haber 01 Ekim 2018 - 11:41 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.
KİTAP SEÇİMİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kitap okurken seçici olmalıyız. Kitaplar bilgimizi artırırken aynı zamanda kültürümüzü de geliştirmelidir. Bize yeni bir bakış açısı ve olumlu davranış kazandırmayan kitaplar tercih edilmemelidir.

DİLLON, “Okuyacağınız yazarı, arkadaşınızı seçer gibi seçin.”

RUSSEL, “Büyük babanızı iyi seçin.”

CHURCHİLL, “Yaşlılar yiyeceklerine, gençler okumak için seçeceklerine dikkat etmelidir.”

Francis BACON,  “Bazı kitaplar tatmak için, bazısı yutmak için, geriye kalan birkaçı ise çiğnemek ve sindirmek içindir.” diyor.

KİTAPLAR ELİMİZİ DEĞİL BEYNİMİZİ DOLDURMALI.

Okuyacağımız kitaplar tarihimizi anlatan, milli ve maneviyat aşılayan, kişilik ve karakter geliştiren, toplumsal değerleri, başarılı kişilerin hayatını ve ailenin önemini anlatan kitaplar olmalıdır.

Kitaplar okuduğumuzda ruhsal huzuru buluyorsak, stresimizi atıyorsak, yaşama ümidimiz çoğalıyor, başarma azmimiz artıyorsa, güzel davranışlar kazandırıyorsa, bizi bilgi ve görgü sahibi yapıyorsa amacımıza ulaşmışız demektir. Okumanın yanında dinlemek ve anladığımızı yazmak da önemlidir.

Acar BALTAŞ, “Okuduğumuzun % 20’si, okuduktan sonra dinlenenin % 40’ı, okunup dinlendikten sonra yazılanın % 60’ı hatırda kalır.” diyor. Atalarımız, “Hatırda değil satırda kalır.” “Söz uçar, yazı kalır.” demişler. Kuma yazılan yazı rüzgâr eser bozulur, taşa yazılan yazı asırlarca okunur. Öyle ya kuma, suya yazdığımız yazılar kısa zamanda bozulurken taşa, mermere yazdığımız yazılar kolayca silinip gitmiyor değil mi?

KİTAP OKUMADA YENİ TEKNİKLERİ BİLİYOR MUYUZ?

Güzel konuşmak, doğru düşünmek ve etkin yazmak için kitap okumalıyız. Kitaplar insanın anlama kabiliyetini, duygularını geliştirir, kavrama gücünü artırır, insanları daha iyi anlar, sorunları rahatlıkla çözebilir.

Kitap okumayı sevmemiz için kalbimizin, zihnimizin, duygularımızın harekete geçmesi, ilgi ve merak içinde olmamız gerekir. Kitap okuyan insan hayatı sever, düşünceleri olgunlaştırır, stresi azaltır, zihni açar, güzellikleri görmemizi sağlar. Kitaplar farklı açılardan içindekileri yakalama adına okunmalıdır. Okumaya düşünsel beslenme diyebiliriz.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA