MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

KLASİK MÜZİK VE RUHSAL DENGE
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 3 Eylül 2015 - 17:25:04

Klasik Müzik, barok döneminin kıyılarından 20. yüzyılın köprübaşına kadar uzanan engin bir okyanustur. Yoğun bir drama ve yaşama arzusu veren bir güzelliği olsa da, acemiler için kafa karıştırıcı ve korkutucu olabilir.
İşte bu yüzden okuduğunuz bu satırlardan keyif alacak ve acemiyseniz kafa karışıklığınız bir nebzede olsa azalacaktır.
Günümüz Anadolu kültürü içinde Avrupa’da olduğu gibi geniş bir dinleyici kitlesi bulunmamakla birlikte klasik müzik, çok sesli özelliği ve belki de hiçbir müzik türünde görülmeyen disiplinli yapısı ile asırlar boyunca dünya müzik tarihi içerisindeki yerini korumuştur.
Zor bestelerin müziği olan klasik müzik, tür olarak, dinleyiciler üzerinde yaptığı etkiler bakımından psikoloji-müzik ilişkisini araştıran çalışmalarda en önemli değişkenler arasında yer almaya devam ediyor…
Klasik müzik dinlemenin bireyler üzerindeki etkilerine yönelik çeşitli deneyler yapılmaktadır.
Bu konuda Amerika Bucknell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonuçları, majör ezgilerin insanlarda mutluluk, minör ezgilerin ise hüzün duyguları yarattığını kanıtlar niteliktedir.
Bu deneyler, insanlarla sınırlı kalmamıştır.
Daha başka canlı organizmalar üzerinde de klasik müziğin etkilerini araştıran deney bulguları mevcuttur.
Bu deneylerden birisi, bitkilerin büyüme hızı ve klasik müziği konu almış, deney sonuçlarında klasik Hint müziği ile Bach dinletilen seralardaki bitkilerin, müzik dinletilmeyen ya da yüksek sesli Rock müzik çalınan seralardaki bitkilere göre daha hızlı büyüdüğü ortaya çıkartmıştır.

Peki doğayı bile etkileyen ve etkileri ‘Mozart etkisi’ kavramının doğmasına yol açan klasik müzik dinleyiciler üzerinde ne tür etkiler yapmaktadır:
Klasik müzik, bireyin dinlenmesini, rahatlamasını sağlamaktadır.
Klasik müzik doğru ritimler ve müzikler seçildiği sürece ders çalışma müziği olarak motivasyon arttırıcı etkisi sebebiyle kullanılabilmektedir.
Klasik müzik, insan psikolojisinde ezgileri yoluyla mutluluk duyguları yaratabilmekte ve klasik müzik dinleyen bireylerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yol açmaktadır.
Klasik müzik, depresyon gibi olumsuz psikolojik durumlarda bir iyileştirici rolü oynayabilmekte ve hastanın gerilimini azaltmaktadır.
Klasik müzik, bireylerde öğrenme kapasitesini geliştirmektedir.
Klasik müzik dinleyiciyi stresten uzaklaştırmaktadır. Düzenli olarak klasik müzik dinlemek bireylerin motivasyon ve dikkat sürelerini arttırmaktadır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz