HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KÖTÜ OKUMA VE NEDENLERİ
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 6 Mayıs 2015 - 19:39:16

Okuma; yazılı simgeleri anlamlandırma, kavrama ve yorumlama eylemidir. Kuşkusuz, metinden anlam çıkarma ve düşünceleri anlayıp yorumlama bu eylemi yapan kişinin zihin, hayal ve fiziki özelliklerine göre oluşmaktadır. Okumanın gerçek amacı, anlamı doğru ve çabuk kavramaktır. Okuduğunu anlama aynı zamanda anadilin etkin ve ustalıkla kullanılmasına bağlıdır. Okumada karşılaşılan güçlükler; metnin kurallarına uygun ve doğru okunmasını, metnin uygun hızda okunmasını, anlam çıkararak yorumlanmasını, okumadan zevk alma gibi alanları olumsuz etkilemektedir.
Kötü okumanın birçok sebebi vardır. Bu sebepler kişinin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik çevre, kültür düzeyi, ana dili becerileri, zihinsel, fiziksel ve psikolojik gelişmişlik durumu, okuma eylemini gerçekleştirdiği ortam gibi birçok kavramla ilgilidir. Okumanın fiziksel ve zihinsel unsurları ile ilgili yetersizlikler ve eğitimsizlik kötü okumanın temelini oluşturmaktadır

Okumanın değişik yönleri dikkate alınarak birçok kimse tarafından değişik tanımlamalar yapılmıştır. Bu tanımlamaların farklılık göstermesinin sebebi okuma eyleminin gözle görülmeyen zihinsel bir süreç olmasıdır. Bütün bu tanımları bünyesinde barındıran en doğru ve kısa olarak okuma; yazılı simgeleri anlamlandırma, kavrama ve yorumlama eylemidir. Kuşkusuz, metinden anlam çıkarma ve düşünceleri anlayıp yorumlama bu eylemi yapan kişinin zihin, hayal ve fiziki özelliklerine göre oluşmaktadır.
Okumanın gerçek amacı, anlamı doğru ve çabuk kavramaktır. Okuduğunu anlama aynı zamanda anadilin etkin ve ustalıkla kullanılmasına bağlıdır. Okuma yazma becerisi üstüne bir okuma alışkanlığının kurulabilmesinin en önemli koşulu, temeli sağlam bir anadili öğretimidir. Okumada karşılaşılan güçlüklerin diğer bir ifade ile kötü okumanın;
a. Temel becerilerin kazandırılmasında;
b. Metnin kurallarına uygun ve doğru okunmasında;
c. Metnin uygun hızda okunmasında;
d. Anlam çıkararak yorumlanmasında;
e. Okumadan zevk duyma gibi alanlarda yoğunlaştığını belirtmektedir.
Bu alanlarda karşılaştığımız kötü okumanın birçok sebebi vardır. Bu sebepler kişinin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik çevre, kültür düzeyi, ana dili becerileri, zihinsel, fiziksel ve psikolojik gelişmişlik durumu, okuma eylemini gerçekleştirdiği ortam gibi birçok kavramla ilgilidir. Okumanın fiziksel ve zihinsel unsurları ile ilgili yetersizlikler ve eğitimsizlik kötü okumanın temelini oluşturmaktadır. Okumada maksat metnin doğru anlaşılması ve kavranmasıdır. Metnin doğru algılanıp, anlaşılmasını etkileyen birçok faktör vardır. Okumanın fiziksel ve zihinsel unsurları ile ilgili yetersizlikler ve eğitimsizlik kötü okumanın temelini oluşturmaktadır. Eğitim sürecinde öğretmenler bu faktörlerin bilincinde olmalı ve okuma eğitimini buna göre yapılandırmalıdır. Önceleri okumayı öğrenen insanlar sonraları öğrenmek için okurlar ve bu etkinlik hayatları boyu devam eder. Öğrenmenin sınırlarını genişletmek için öncelikli olarak sağlıklı okumanın önündeki bariyerler kaldırılmalıdır. Bireylere kötü okumaya neden olan faktörler ve bunları ortadan kaldırma yolları öğretilmelidir.

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz