SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

KUDÜS’ÜN TARİHÇESİ
  • HASANÇİFTÇİ
    • HASAN ÇİFTÇİ
    • hasanc@kayserihakimiyet2000.com
    • 28 Mayıs 2018 - 12:18:22

Kudüs dünyanın en eski yerleşim yeridir. Dili hami-sami dil ailesinin sami koluna ait lisan. Kuzey Afrika, İran ve Arap Yarımadasında azınlıkla kullanılmaktadır. İbranice Sami dil grubunun Kenan Koluna bağlı olup konuşulan dildir. İsrail ve ABD’de konuşulur.
Milattan önce 1030 yılında İsrail Oğullarınıbir araya getiren İsrail Kralı Şaul ile yerleşim başlar, Davut ve oğlu Süleyman zamanında en büyük mabet Milattan önce 1000 yılında inşa edilir, Milattan önce 931 yılında Hz. Süleyman’ın ölümü ile Yahudi Krallığı ikiye ayrılır. İsrail Oğullarının sürgün devri başlar. M.Ö 537 yılında Babil’i yıkan Pers kralı Yahudilere özerklik tanır. Bu özerklik M.S 70 yılına kadar devam eder. Agustis zamanında HZ İsa Mesih Kudüs’te öldürülmek istenir ve Yahudilerin çoğunluğu sürgün edilir.
Filistin’deki MusevilerHristiyan’dır ve Müslümanlar tarafından kutsal sayılan Kudüs Şehri Hz. Muhammed 620 yılında bu şehirde olan Mescidi Aksa’da semaya yükseldi. Hz İsa’nın bu yerde öldürülmek istenmesi Hristiyanlarca ve Müslümanlarca kutsal sayılmaktadır. Mescidi Aksa İslam’ın ilk kıblesidir.
Kudüs Hz. Ömer zamanında M.638 yılında fetih edilmiştir. Haremi Şerif,Bey tül- Maktüs, Kudüs farklı isimlerle anıldı. Kudüs Yavuz Sultan Selim tarafından 1517 Suriye ve Mısır seferinde Osmanlı İmparatorluğuna katılır. Osmanlı İmparatorluğunca Yahudilerce kutsal sayılan ağlama duvarı tamir edilir, tekrar elden geçirilir ve bu duvar şehirdeki ibadetin ilki olup (Süleyman mabedi)Hz.Davut’un oğlu Süleyman zamanında inşa edilmiş ve mabet daha sonraları Yahudilerin merkezi haline gelmiştir. Babiller, Asurlar, Persler ve Makedonyalarının istilasına uğramıştır.
Kudüs 1073’te Selçuklu sultanı Atsız tarafından işgal edilmiş, 1098 senesinde Fatımilere geçmiş. Bir yıl sonra Kudüs Şehrinin alınması için ehli salip Haçlı seferleri başlamış. 1095 – 1270 yılına kadar sekiz sefer haçlı orduları Kudüs’ü almak için yapılan seferlerde başarısız olmuşlardır. Hristiyanlar burada bir devlet kurmak istiyordu. Fakat İslam’a karşı başarısız oldular ve Ehli- salip (Haçlı) sözü sefere iştirak eden Hristiyanların omuzlarında kırmızı çuhadan Haç işaretinden dolayı Haçlı seferleri denilmektedir. İlk Haçlı seferlerinden Avrupa devletleri ile din uğruna beraber hareket eden Fransız, Alman ve İtalyan milletleri sefer tertip etmişlerdir.
Şehir 1917 yılında 1. Dünya Savaşında İngilizler tarafından işgal edilir ve 400 yıllık Osmanlı idaresine son verilir. 1948 yılında İngilizler Ürdün’den askerlerini çekince Ürdün’ü kendi haline bırakırlar. Aynı yıl İsrail devleti kurulunca İsrail ordusu Kudüs’ün bir kısmını zapt etti. Burada mescit-i aksa, kutbe-tüs- sahra ve diğer mukaddes yerler İsrail’in eline geçmiştir.
1948 yılında Birleşmiş Milletlerce Doğu ve Batı olarak Filistin ve İsrail arasında taksim edilir. 1967 yılında İsrail Arap ülkeleri arasında çıkan6 gün savaşlarında İsrail Doğu Kudüs’ü işgal edip kendisine başkent yaptığını ilan eder. Oluşan fiili durum neticesinde günümüzde Filistin – İsrail meselesi devam etmektedir. İki devletli çözüm ve Filistin devletinin tanınması gerekmektedir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz