MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ ÖĞRETELİM
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 8 Şubat 2018 - 11:31:34

Çocukların kültürel ve tarihi varlıklarımız konusunda bilgilendirilmeleri, sosyo-ekonomik nedenlerle daha önce müzeye gidememiş çocukların müzelerle buluşturulmaları, müzelerin belleklerde daha kalıcı yer edinmesi için bilindik ziyaret kalıplarının dışına çıkarak, müzelerin değişik oyun ve aktivitelerle tanıtılması amaçlanmalıdır.
Çocukların katıldığı müzecilik etkinlikleri, toplumumuzda gelecek yıllarda daha büyük ilgi, saygınlık ve derin bir kültür bilinci yaratacaktır. Müzelerin, sadece tarihin içinde önemli olan taşınır ya da taşınmaz eserlerin sergilendiği yerler olmadığını, aynı zamanda gezenler için kültürel varlıkların öğrenildiği, tarihsel bilinçaltının geliştirildiği özel mekânlar olduğu gerçeğidir.
Türkiye’de, müzelerin yakın yıllara kadar çok fazla önemsenmemiş ve sadece sergi mekanı gibi değerlendirilmiştir, özellikle öğrencilerin bir tarih dönemi ile ilgili bilgi sahibi olmaktan çok ”Bugün de ders kaynadı” psikolojisi ile müzeleri gezmektedir.
Batı ülkelerinde müzeler tıpkı bir eğitim kurumu gibi çalışmakta, fotoğraf, çizim ve resimler yapılmaktadır. Türkiye’deki müzelerin de böyle çalışmasını her zaman istemişimdir. Çocukların katıldığı müzecilik etkinlikleri, toplumumuzda gelecek yıllarda daha büyük ilgi, saygınlık ve derin bir kültür bilinci yaratacaktır. Kültür bilinci olan toplumların da geleceği parlak olabilir.
Türkiye’nin müzeleri, dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. Müzeleri çocukların severek gezmelerini sağlamak, müze ortamını cazip hale getirmek ve etkisini artırmak, çocuklarda yaratıcılık becerisini desteklemek, katılımcı ve kalıcı bir öğrenme ortamı sunmak hedef olmalıdır.
Kültürel değerlerin zenginliği açısından dünyanın en önemli coğrafyasında yer alan ülkemizde bu değerlerin korunması başlıca görevimiz olmalıdır. Bilimsel verilere göre bu soruna temel eğitimden başlamak gerekmektedir. Çünkü bireylerin çocukluk döneminde edindiği bilgi, beceri ve tutum erişkinlik dönemini de kapsayan kalıcı olumlu değişikliklere neden olmaktadır. Bu bağlamda çocuklara çevrelerindeki/kentlerindeki kültürel değerleri duygusal zekâlarına hitap edecek biçimde sevdirerek tanıtmak bu değerlerin benimsenmesini sağlayacak ve “koruma” duygusunu/bilincini geliştirecektir.
Bilimsel veriler dikkate alınarak, tarihçi, eğitimci, pedagog, psikolog, arkeolog, sanat tarihçi ve bu alanlarla ilgili araştırma yapan akademisyenlerden oluşan çalışma ekibi tarafından bir eğitim modeli oluşturulmalıdır ve bu modelde “çocuk merkezli, gezerek, görerek, hissederek, algılayarak öğrenme” yöntemi uygulanmalıdır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz