Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İHSAN GÖRÜCÜ

KÜRESEL FİTNENİN EL VE AYAKLARI OLARAK AMERİKAN ÜSLERİ-1

Bu haber 03 Ekim 2018 - 11:49 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.
KÜRESEL FİTNENİN EL VE AYAKLARI OLARAK AMERİKAN ÜSLERİ-1

ABD’nin vekalet savaşçısı terör gruplarına verdiği destek müvacehesinde, Sn. Devlet Başkanımızın ABD nin suriyedeki terör gruplarına verdiği destekle ilgili olarak, 10 dan fazla üs kurmasına değinen konuşması yıllar evvel okuduğum Rus yazar İgor Melnikov’un “Pentagon Ve Amerikan Üsleri” kitabını çağrıştırdı. Hem tarihi, aynı zamanda dış politika ilmi açısından belirleyici noktalara misaller vererek emperyal oyunlara ve taktikleri ile günümüzde de geçerli olan perspektiften isabetli bakışını yazmak hem yararlanmak aynı zamanda yararlandırarak yararlı olabilir miyim düşüncesiyle yazar İ.Melnikov’un izahlarını serdetmek istedim. Melnikof o günün kominist SSCB yazarıydı ama fikirleri dünyada müslüman, Hrıstıyan vs. anti emperyalist düşünen herkese yararlı,geçerli ileri görüşlülükte ve uyarıcıdır.

ÖNCE HİKAYEMİZ

Susuzluktan ölme derecesine gelen bir karga,yerde bir su testisi gördü. Ama su testinin dibinde idi ve karganın gagası suya yetişmiyordu. Testiyi kırmak için devirmeyi denedi. Ama gücü buna yetmedi.

Susuz karga çaresizlik içinde ne yapacağını düşünürken birden aklına bir fikir geldi. Yerden ufak taşlar alıp testinin içine atmaya başladı. Testiye taş doldukça, içindeki suyun seviyesini de yükseltiyordu. Nihayet su, testinin ağzına kadar çıktı karga da testinin kenarına konarak suyu içti ölmekten kurtuldu.

Her kıssada mutlaka bir hisse vardır alınacak. Bu fıkradan alınacak dersi “Bütün keşif ve icadların anasının zaruri ihtiyaç”olduğu teması olarak algılıyoruz.

TEPEMİZDE SALLANAN DEMOKLESİN KILICI: PENTAGON ÜSLERİ

Her mali yılın sonunda Beyaz Sarayda bir sonraki mali yıl için askeri ödeneklere yazılmış bir fatura imzlanır. Milyarlarca dolar, bir zaruri sebep varmış gibi, ABD içinde ve dışındaki askeri üsler şebekesinin kurulması ve bakımı için tahsis edilmektedir. Dünyanın her yerindeki Amerikan askari üsleri, ortaya çıktığı ilk günden itibaren ülkelerin başındaki en tehlikeli tehdit kaynağı olmuşlardır tarih boyunca. Birinci ve ikinci dünya savaşlarının her ikisinde de esas mücadelenin sahnelendiği Avrupada siyasi göstergeler detantlaşırken -Yumuşama- Pentagon üsleri hep fitne-fesat unusuru olmaya devam etmişlerdir, Avrupa insanına ve dünyadaki bulundukları ülke insanlarına huzursuzluk kaynağı olarak hep sıkıntı, üzüntü unsuru olmuşlardır.

Amerikan üslerinin durumlarını izah etmek kitaplar, ciltler dolusu yazı gerektirir ancak biz kısaca”Yabancı topraklar üzerindeki Amerikan üslerinin dünyanın her tarafında küresel barış için bir tehdit ve tehlike, askeri tehdit ve çatışmalara sürekli kaynaklık eden ve ABD nin kağıt üzerindeki sözde müttefiklerinin üzerinde sürekli sallanan Demoklesin kılıçları”olarak gözlemliyoruz, elli yıldır izlediğimiz dünya siyaseti tecrübelerimize istinaden.

ÜS BÖLGELERi FİİLİ İŞGAL ALTINDADIR

Amerikanın askeri üs kurduğu ülkeyle arasında bir anlaşmazlık çıktığında bu ülke topraklarının bir kısmı zaten Amerikan birliklerinin defacto-fiili işgali altında bulunduğundan o ülke kendini savunacak kafi gücü yoksa eliyle kendi kuyusunu kazdı demektir. Konunun önemine binaen yazar İgor Melnikovun görüşlerini nakletmek yararlı olur “Topraklarının bir kısmını Pentagon “kiracıları” na veren, teslim eden irili ufaklı devletler -ki onlar dünyada mebzüldür-her an her gün kendileri istemeseler bile, Amerikalıların askeri çılgınlıklarının ve katliamlarının küresel katliamlarının “Suç ortakları”dır. Amerika işbirliği yapmayan ülkeleri dahi kendi görüşünde ve operasyonu başka ülkelerin desteğiyle yapıyor imajı vermektedir sürekli. Partner dediği ülkelerin kendilerini aklayacak maddi, manevi, propaganda güçleri olmadığını biliyor ve daha da cılızlaşması için üslerinin bulunduğu ülkelere siyasi, ekonomik operasyonlarıda beraberinde yapmaktadır.(İgor MELNİKOV..Pentagon Ve Amerikan üsleri shf..9)

Toprakları üzerinde bir karış yeri Amerikan askeri üslerine kaptıran kaptıran ülkelerin hükümetleri artık, Pentagonun artık buralara istediği zaman, kara kuvvetleri birliklerini, bombardıman uçaklarını, süratli savaş gemilerini ve diğer silahlanma teçhizatını sevketmesi gibi hareketlerini kontrol etme imkanını yitirmektedirler. Bu durum “Sakın, serçe parmağını kaptırırsan kolunu kurtaramazsın” dedikleridir olay. Bu durum ABD ye üs kiraya veren ülkelerin ABD emperyalizminin tehlikeli, karanlık operasyonlarına, kirli işlerine -istemesede- doğrudan katılma tehlikesini getirmektedir.

Kısaca; topraklarında ABD üslerine izin vermiş ülkeler ve özellikle bu durumdaki küçük ülkeler, gerçekte savaş, barış ve kendi güvenlikleri ile ilgili sorunlarda Washingtondaki adamların karar vermesine rıza göstermişlerdir ilişkiler tarihi boyunca. ABD nin elli yıldır yaptığına siyaset denmez olsa olsa çılgınlıklar silsilesi olarak bakılabilir… DEVAM EDECEK.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER