Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ÖMER FARUK KOTAY

KURŞUN DÖKÜYORUZ

Bu haber 11 Eylül 2018 - 11:22 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.
KURŞUN DÖKÜYORUZ

Bu sıralar haberleri izlerken inanır mısınız daha da şaşırır oldum.

Hatta şaşırmaktan artık şaşı bakar oldum da diyebilirim.

Hemen hemen her haber kanalı ve gazete sayfalarında önce bir düğün fotoğrafı gördüm ve akabinde sevinip merakla haber detayını takip ettiğimde ise ellerinde tabancalarla sağa sola ateş eden koca koca adamlara rastladım.

Bu manzaraları görünce ürperdim normal bir insan olarak takdir edersiniz ki gördüğüm manzaralar karşısında bir anlığına şok geçirdim.  İçimden “Düğüne altın takmaya mı, yoksa harbe savaşmaya mı gidiyorsunuz beyler?” demek geldi. Adamlar orta çaplı bir ülkenin savunmasına yetecek kadar silahı bellerine takıp düğüne gelmişler.

Sözüm ona nereye?

Düğüne eğlenmeye.

Bu nasıl bir eğlence anlayışıysa artık orasını bilemeyeceğim.  Sanırım kasap havasından sonra havaya kalabalık içinde rastgele ateş açarken küçük çocukların korkuyla kaçışmalarından, gözyaşlarına boğulmasından ve yahut yarıda kalan düğünün hastane koridorunda can pazarı şeklinde devam etmesinden eğleniyor olmalılar. Sözüm ona sorsan delikanlılığın gereğini yerine getiriyorlar. (Adettir deyip ki kesinlikle yok öyle bir âdetimiz tamamen uydurma yanlışa bir kılıf bulma çabası) sırf hava cıva olsun diye çekiyorlar düğünde, konvoyda, canları sıkıldığında silahları havaya tak tak tak ateş ediyorlar.

Aman canım ne olacak ki kırk yılda bir dağıtıyoruz! Diye de yaptıklarının arkasında duruyorlar, alaycı bir tavırla geçiştiriyorlar. Yaptıkları yanlışı meşrulaştırma yoluna gidiyorlar. Bu tavır sonrasında sanırsın bu merasimi, can sıkıntısını vs. bahane edip kalabalık içinde sağa sola sıkanlar evlerinde yanlışlıkla vazo kırmak kadar olası bir şey yaptılar. Sanki eğlence uğruna birçok cana kast etmediler. Kalabalığın, çevredeki insanların hayatını hiç mi hiç riske atmadılar.

Sormak lazım aslında bunu yapanlara böyle kendini bilmez tavır içinde anlık konuşanlara senin tatmin olman için kaç kişinin canından olması lazım?

Seni ne keser?

Kaç kişinin daha düğünde, konvoyda, sokak ortasında korkarak kaçışması keser? Diye bir sormak lazım.  Bu hareketleri sergileyen bunu bir eğlenceymiş gibi algılayan ama dışarıdan hiçte eğlenceli olmayan haberlere vahşet başlığı altında konu olan güruha aslında bu sorular üstünden bir seslenmek, tepki göstermek, bir dur demek lazım.

Bunun artık el birliğiyle önünün alınması, engellenmesi, sonsuza dek bir son bulması lazım. Şiddeti bir kutlama, sevinç gösterisi ve yahut bir gövde gösterisi haline getirmememiz lazım. Kısacası bunu zihnimizde meşrulaştırmamamız lazım. İnanın bana silahı çekip düğünü, kutlamayı, can sıkıntısını vs bahane edip sağa sola fütursuzca ateş etmek bazılarımızın zihnine yerleştiği gibi bir kutlama değildir. Sadece ve sadece ortalığı cehenneme, yangın yerine çevirmektir. Geri dönüşü olmayan sıkıntılara,  uzun soluklu pişmanlıklara davetiye çıkarmaktır.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA