CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

MACARİSTAN İZLENİMLERİM-I
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 3 Ağustos 2015 - 14:52:39

Osmanlı ve Balkanlar deyince aklımza ilk önce Saraybosna ve yakınlarındaki şehirler geliyor. Balkanların az ötesindeki Macaristan’ı es geçiyoruz. Zigetvar, Estergon, Eğri, Kanije kaleleri bu ülkenin sınırları içinde. Mohaç Savaşı burada yapıldı. Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organları Zigetvar’da gömülü. Gülbaba Türbesi, Gazi Kasım Paşa Camii, Yakovalı Hasan Paşa Camii, Galiçya Cephesi şehitliği ve daha niceleri… Macaristan’da görülmeye değer pek çok ecdat yadigârı var.
Ülkelerin kaderlerini değiştiren anlar vardır. Bu anlar tarihin akışını değiştirir. Macaristan için bu tarih 29 Ağustos 1526. Yani Mohaç Meydan Savaşı.
Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman ve Macar Kralı 2. Lajos’un önderliğinde Mohaç Ovası’nda karşılaşan iki ordu tarihin en kanlı savaşlarından birini yaşamıştılar. Yine tarihte çok ender görülen bir şekilde sadece 2 saat süren savaşta Osmanlılar hemen hemen tüm Macar Ordusu’nu yok etmiştir.
Mohaç Meydanı kan gölüne dönüp de Macar Kralı 2. Lajos savaş alanından kaçarken bataklık alanda atından düşmüştür. Henüz 20 yaşındaki genç kral, üzerine giydiği altın kaplama zırhıyla bataklıkta boğulmuştur. Savaşta esir edilen tüm Macar soyluları da savaştan sonra meydanda idam edilmiştir. İşte bu kısa süre Avrupa’nın en güçlü devletlerinden biri olan Macarların tarihini tamamıyla değiştirdi. O günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı.
Macarlar, 150 yıl süren Osmanlı hâkimiyetine girdiler. Kendi aralarında bölündüler. Bugün bile bu savaşın yarattığı etkileri tüm Macarlar acıyla hatırlıyor ve yaşıyor.
Osmanlı’nın en güçlü olduğu dönemde yaşanan bu savaş bizim tarihimizde ‘şanlı bir zafer’ olarak hatırlanırken, Macarlar için ‘tarihin en kara günü’. Hâlâ 26 Ağustos Macaristan’da hüzünle anılıyor.
Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlı ordusu savaşın bitiminde o zaman ki adıyla Budin şehrine gelmiştir. Ancak savaştaki hezimeti duyan Macarlar şehri ordu gelmeden önce terk etmiştir. Kanuni, şehrin anahtarını şehirde kalan az kişiden biri olan Yahudi bir tüccardan almıştır.
Budapeşte’de, 150 yıl süren Osmanlı döneminde, Evliya Çelebi’nin belirttiğine göre 25 cami bulunuyordu. Birçoğu kiliseden dönüştürülmüş bu camilerin en ünlüsü bugün yine eski adıyla bilinen St. Mattihas Kilisesi’ydi. Kilise Süleyman Han Camii’ne dönüştürülmüştü. Osmanlı hâkimiyetinin sona ermesiyle hem Budin’de hem de Peşte’de bulunan tüm camiler tekrar kiliseye döndürülmüş, türbeler ve tekkeler ise yıkılmıştı.
Bugün Budapeşte’de cami bulunmuyor. Ancak bir Bektaşi dervişinin türbesi Osmanlı’dan kalan tek eser olarak ayakta durmaya devam ediyor. Gül Baba, Mohaç Savaşı’na katılmış bir Bektaşi dervişi. Bektaşi dergâhına bağlı olan Yeniçeri Ocağı, sefere çıkarken Bektaşi babalarını da yanlarında götürürlerdi. Bu babalar ordunun maneviyatını güçlendirirdi. İşte onlardan biri de Gül Baba’ydı.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz