Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
İBRAHİM PEKBAY

MARKET, POŞET, TÜKETİCİ… TÜKETİCİ, POŞET, MAKET…

Bu haber 03 Ocak 2019 - 14:32 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi.
MARKET, POŞET, TÜKETİCİ… TÜKETİCİ, POŞET, MAKET…

De, söyle “Bu ne biçim başlık?”

Efendim, konu marketlerde müşterilerin kullanımına sunulan poşetlerin, çevre kirliliğine neden olduğu için tüketiminin azaltılması yönelik uygulama ile ücretli olması…

Buna da iki ayrı pencereden bakmamız gerekiyor.

Birincisi, maketler yani satış noktaları penceresinden. İkincisi ise, yılbaşından itibaren poşetlere 25 kuruş ödeyerek kullanan tüketici penceresinden…

Hangi pencereden bakarsanız bakın, gerçek bir konuda değişmez; plastik atıklar çevreye zarar veriyor, nokta…

Poşet, tüketicinin alışveriş sonrasında ürünleri taşıdığı materyal, taşıma aracıdır. O nedenle olmazsa olmazıdır.

Amaca uygun taşıma aracı olarak icat edilmeden önceki sürece baktığımızda, dünyada yine tüketicinin kullandığı bir takım taşıma araçlarını görürüz. Şimdiki neslin bilmediği, bizim neslin de son zamanlarına denk gelen “Heybe” vardı örneğin. Hayvanın sırtına konularak taşındığı gibi, insanlar da omuzlarına atarak taşırlardı. Bir ön tarafa bir de arka tarafa bakan iki gözü vardı. Genellikle el dokuması halıdan olurdu.

O dönemde özellikle bu heybeler kullanılırdı ki çok önemli bir amacı vardı. Çarşıdan-pazardan alınan öteberiler bunun içinde görünmez, eve getirirken de komşular görmezdi. Komşuların görmemesi çok önemli idi. Alabilen var alamayan var, kimse kimsenin aldıklarını görüp imrenmemeliydi…

Sonra “File” denilen taşıma araçları çıktı.

Evden çıkarken paltonuzun, ceketinizin, pantolonunuzun cebine koyabilir, akşam gelirken de aldıklarınızı kolayca taşıyabilirdiniz.

Gerçi aldıklarınız görünürdü ama, neticede kesekağıdı olduğu için yine ne aldığınız görünmezdi.

Sonra ne oldu?

Birden bire “Plastik poşet” çıktı ve çevre için oldukça tehlikeliydi. Çünkü atığı, en az 500 yıldan önce tabiatta yok olmuyordu. Ayrıca ne aldıysanız ortalıkta, herkes görüyor…

Bu kullanım hızıyla, düşünebiliyor musunuz, bir süre sonra dünya plastik yığınından geçilmez olacak.

Toplumun bu konudaki duyarsızlığı karşısında, tehlike de görülünce, önlem alınması zorunlu hale geldi.

Bana göre geldi de çoktan geçiyor bile…

Peki, alışveriş noktalarında poşetlerin müşteriye ücret karşılığında verilmesi kararı doğru mu?

Ben “Yanlış” olarak düşünenlerdenim.

Burada konu “Para değil” diye baksak da, sonuçta toplam tüketime baktığımızda ortaya çıkan değerin küçümsenmeyecek boyutta olduğunu görürüz.

İşin bu tarafını geçersek, geriye satış noktalarındaki satıcı ile müşteri arasında başlayan tartışma kalıyor.

Müşteri sanıyor ki satıcı ücret aldığında haksız kazanç sağlıyor.

Elbette kazın ayağı öyle değil. Yasa emrediyor, satış noktaları uyguluyor. Öyle bir an gelecek ki, tüketici satış noktalarından alışverişini yapıp da kapı önüne çıktığında, kapıda bekleyen bir denetleyici fişini isteyecek, poşetini sayacak, kasa fişinde o kadar poşet ücreti alınmış mı bakacak. Alınmadı ise, yasaya göre satış noktalarına ceza uygulanacak.

Katma Değer Vergisi (KDV) ilk çıktığında olduğu gibi…

Bu satıcı açısından…

Alıcının sanmaları var, derler ki satıcı kar ediyor.

Tamamen yanlış bir düşünce…

Ücret alınmadan önce tüketilen poşetlerin bedeli, satıcı tarafından elbette maiyete ekleniyordu. Şimdi ise ekleyemezsiniz. Ekler de ayrıca ücret alırsanız, doğrudan “Gelir” kaydedileceğinden “Kâr” oluşturur ve vergi matrahını etkiler. Eklemediğinizde ise, poşet bedellerini barkot okutarak tahsil edeceğiniz için, poşetleri “Mal” olarak görmek zorundasınız ve envanterinizde “Mal” olarak stokta görünecektir.

Bir başka deyişle hem “Masraf” hem de “Mal” olarak görülemez.

Elbette işin bu kısmı tamamen teknik (Muhasebeleştirme açısından) bir konu. Burası da tüketiciyi çok ilgilendirmez. İlgilendirmediği için de ödeme noktasında geldiğinde Kayseri deyişiyle bir vayvaslım (Tartışma) çıkar.

Çözmek mümkün mü?

Bana göre “Hemen çözmek” mümkün değil, zaman alacak, insanlar alışacak ve giderek taşıma torbaları plastik dışında çeşitlenince son bulacaktır.

Ne var ki “Poşetlerin satış noktalarında para ile verilemesi” kararı ile “Çevrenin korunması” amacı güzel ise de, çevre koruma sadece “Poşet” seviyesine indirgenecek kadar basit bir işlem değil.

Yöneticiler çevre konusunda duyarlı iseler, her alanda aynı duyarlılığı göstermek zorundalar.

Örneğin, ormanların talan edilmesi, imar planlarında çevrenin düşünmesi, insanların doğaya bakış açılarının değişmesi konusunda çalışmaların çoğaltılması gibi…

Eğer kala kala poşete kaldıysak, vay başımıza gelenler…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA