Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

MASA ve SAHA…

Bu haber 01 Eylül 2018 - 14:12 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.
MASA ve SAHA…

Yazımın başlığı Rus çocuk çizgi filmi “Maşa ve Ayı”nın adına benzedi ama, derdim o değil.

Bildiğiniz ve artık alışık olduğunuz gibi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok iyi kullandığı “Hitabet” yeteneği ile hemen her fırsat bulduğu ortamda, kendisine yazılı olarak verilen metinleri, prompter denilen cam levhadan okuyarak konuşma yapar.

O’nun için geçmişte ne söylediği ile ileride söyleceklerinin nerelere varacağı çok önemli değildir. Çünkü hitap ettiği toplumun, o anın coşkusu içinde alkışlaması önemlidir.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yılı dolayısıyla sarayında düzenlenen resepsiyonda şöyle diyor dinleyicilerine: “Biz zaferlerini masa başında değil, er meydanında kazanmakla maruf bir milletiz. Bunun için de bugün her fırsatta sahada var olmamız, sahada güçlü olmamız, sahada başarmamız gerektiğini söylüyoruz.”

Bu sözün içindeki “Biz zaferlerini masa başında değil, er meydanında kazanmakla maruf bir milletiz” sözü bana göre tümüyle yanlış…

Bu söz, hangi düşünceye göre söylenmiştir, amacı nedir, yine hangi akla hizmet, tabana ne mesaj verilmek istenmiştir, bilinecek gibi değil.

Aslında kabahati Erdoğan’da aramak da istemiyorum. Çünkü kendisinin tarih merakı yok. Sadece Osmanlı’ya öykünmeden öteye geçmiyor. Eğer tarihi doğru bile bilseydi, 1444 yılında Macarların liderliğinde “Haçlı İttifakı” ile Osmanlı arasında yapılan SEGEDİN antlaşmasını bilirdi. Bu, eğer bilgilerimde bir yanlışlık yok ise, Osmanlı devletinin “Masa Başındaki” kazanımlarını içeren ilk antlaşmadır.

Osmanlı Devleti, SEDEGİN antlaşması dahil, 1920 yılında imzalanan SEVR antlaşmasına kadar toplan 40 antlaşma imzalamıştır.

Bunların tamamı da “Masa Başı” işlemlerdir. Bir çoğunda kazanmış, bazılarında ise ne yazık ki kaybetmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra da antlaşmalar yapılmıştır. Örneğin “Ne zaferi?” diye sorduğu Lozan Antlaşması, Kurtuluş Savaşından sonra Türkiye Cumhuriyetinin “Masa Başında” da bir zaferidir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Zürih ve Londra antlaşmasının 4. maddesine dayanarak 1974 yılında başarı ile gerçekleştirdiği “Kıbrıs Barış Harekatı” sahada kazanılan bir zaferdir. Ancak bu zafer, “Masa Başında” bugüne kadara taçlandırılamamıştır. BM Güvenlik Konseyi, “İşgal” olarak nitelerken, AB de birinci aşamasını antlaşmanın 4. maddesine uygunluğunu kabul etmiş, ikici ve bizim açımızdan olmazsa olmaz tamamlayıcı harekatı “İşgal” olarak kabul etmiştir. Halen bu tutum, geçerliliğini korumaktadır.

Çünkü…

Meydanlarda kazanılan zafer kadar, masa başında kazanılan zaferler de aynı ölçüde önemlidir. Sahada kazanıyor da “Masa başında” aldatılıyorsanız, ya da sonuçlandıramıyorsanız, sahada kazandığınızın ne önemi var? Sorunları, Kıbrıs’ta da gördüğümüz gibi tükenmez…

Suriye’ye “Fırat Kalkanı” ve Zeytin Dalı” adı altında iki “Askeri Operasyon” gerçekleştirdik. Bunları “Savaş” olarak kabul etmek ne derece doğru, takdire bırakıyorum. Ancak sonucunda halen bir antlaşma yapılmamış, sonuç alınmamış ve sürdürülmeye çalışılmaktadır.

Sonuç ne olacak, masada kimler, hangi devletler olacak, masanın karşısında kim oturacak, hiç biri belli değil.

Oysa…

Küçümsenen “Masa Başı” çalışmalarının, uygulamalarının da bir değeri vardır. O değer, aynı zamanda ülkeyi yönetenlerin devlet adamlığı deneyimlerini, ileriye doğru bakışlarını ve sonuçları itibariyle ülkeyi götürecekleri yeri göstermesi bakımından önemlidir.

Şimdilik…

Türkiye’nin saha başarıları ile “Kürsüde nutuk başarılarını” görüyoruz. Ortada, ülke yararına .o da elle tutulur bir sonuç yok.

Sonuç olarak “Sahayı” başarı sayıp “Masayı” küçümsemek, tarih bilmezliktir, nutuk diplomasıdır ve sonucunda belli değildir.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA