SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

MASALLAR ÇOCUKLAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 13 Mayıs 2015 - 14:36:31

 

 “Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Eğer onların daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun”   —- Albert Einstein

Küçükken anne ve babanız size neden masal okurlardı merak ettiniz mi hiç? Çünkü inanın masallar çocukların hayal gücü ve yaratıcılıkları üzerinde çok büyük etki eder.

 •  Masallar çocuklara sorunlarla nasıl baş etmeleri gerektiğini gösteriyor:

 

Birer yetişkinken bile hikâyelerde ki karakterlerden öğrendiklerinizi düşünün. Çünkü okurken ve dinlerken karakterlerle hayatımızı, hayallerimizi, hayal kırıklıklarımızı özdeşleştiririz. Unutmayın,  masallar çocukların hayatlarında onların yollarını aydınlatan, hangi yoldan gitmesini gösteren ışıklar gibidir.

Masallar çocuklara ejderhaların var olduğunu anlatmaz, çocuklar zaten ejderhaların var olduğunu biliyorlardır. Masallar çocuklara ejderhaların öldürülebileceğini anlatır.”
― G.K. Chesterton

(Burada ejderha ile kastedilen hayattaki zorluklar, kötülüklerdir ve aslında birçok masalda kötü karakterlerin yok edilmesi çocukların bilinçaltına aynı mesajı vermektedir; yani sonunda cadıların fırına atılması, kötü kurdun suya düşmesi emin olun çocuğunuzun bilinçaltı için gereklidir.)

 

 • Masallar çocukların duygusal yönden güçlenmelerine faydalı olur:

Masallar aslında gerçek yaşamdaki olayların fantastik bir boyutta ele alınışıdır. Çocukların bu hayatta kötü şeylerin herkesin başına gelebileceğini anlatır bu bir beyaz atlı prens veya dünyalar güzeli iyi huylu bir prenses bile olabilir. Çünkü neden biliyor musunuz? Bu hayatta kimse zorluklarla karşılaşmamanın bir garanti yolunu bulamamıştır. Bu nedenle çocuklarımızı duygusal olarak hazırlamalıyız. Onların duygusal kaslarını güçlendirmeli, zor zamanlarında asılabilecekleri bir dal, kendilerini koruyabilecekleri duygusal sığınaklar oluşturmalarına yardımcı olmalıyız. Eğer onları en ufak zorlukta kollarınızın altına alıyor, kendi hayal kırıklıklarıyla baş edebilmelerine izin vermiyorsanız bu konuda tekrar düşünmek için hala geç değil.

 • Masallar evrensel değerleri öğretir:

 

Birçok kültürde benzer masallar anlatılır ve o masalın yüzlerce versiyonunun hepsini okuduğunuz da  aynı sonuca ulaşırsınız. Hayatın anlamını hikâyede bir kez daha bulur, iyiliğin kötülük karşısında hep üstün geldiği ve gelmesi gerektiği ümidini bir kez daha içinize işlersiniz.

 • Masallar  ebeveynlerin çocuklarına eleştirel düşünme yeteneği kazandırmalarını sağlar:

Deniz Kızı masalını birçoğumuz biliyordur diye düşünüyorum, özellikle Disney versiyonunda deniz kızının hayatını bir erkek için feda edişi pekte çocuklarımızın örnek almasını isteyeceğimiz türden olmadığı kesin. Fakat bu masalda kaçırdığımız nokta bu konuyu çocuğunuzla tartışma fırsatını size sunabiliyor olmasıdır. Uygun bulmadığınız masalların ardından konuşarak-tartışarak- çocuğunuzun aklında sorular, cevaplar oluşmasını sağlayarak tamamlayabilir ve çocuklarınıza eleştirel düşünme becerisi kazandırabilirsiniz.

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz