AKŞENER, KAYSERİ’DE EKONOMİ POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ

AKŞENER, KAYSERİ’DE EKONOMİ POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ

BÜTÜN BAŞARILAR TÜRK MİLLETİ İÇİN

BÜTÜN BAŞARILAR TÜRK MİLLETİ İÇİN

BAŞARILI SPORCUYA 20 ALTIN

BAŞARILI SPORCUYA 20 ALTIN

KIZILAY YÖNETİMİ MELİKGAZİ’DE

KIZILAY YÖNETİMİ MELİKGAZİ’DE

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PERSONEL İFTARLARI DEVAM EDİYOR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PERSONEL İFTARLARI DEVAM EDİYOR

MEDENİYET YOKSUNLUĞU ve CEHALET…
  • İBRAHİMPEKBAY
    • İBRAHİM PEKBAY
    • ibrahimpekbay@kayserihakimiyet2000.com
    • 22 Kasım 2017 - 14:20:33

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin 33. Toplantısı’ndaki konuşmasının büyükçe bir kısmını cımbızlamadım, kerpetenle söktüm aldım. Şöyle dedi…
“Asırlar boyunca ilim ve irfanın adresi olan şehirlerimiz bugün maalesef acı ve gözyaşı ile kıvranıyor. Halep’in asırlık camilerinde artık ezan sesleri duyulmuyor, Bağdat’ın zengin kütüphaneleri talan edildi. Şehirlerimizle beraber, tarihimiz de gözlerimizin önünde tek tek yok oluyor. İslam medeniyetinin o topraklar vurduğu mühürler değil, aynı zamanda onurumuzdur. Manzaranın görünürdeki müsebbipleri diktatörler ve elbette terör örgütleridir. DEAŞ, Boko Haram, YPG, FETÖ gibi örgütlerin büyük bir kan gölüne dönüştürdüğünü hepimiz görüyoruz. Sahne önündeki figüranlar perde arkasındaki asıl senaristleri görmemize engel olmamalıdır. Hz. Mevlana insanı ateş değil kendi gafleti yakar diyor. Coğrafyamızdaki hadiselere basiret ve feraset ile yaklaşabilmeliyiz. İslam dünyasının birliğini, beraberliğini, zenginliklerini ve istikbalini yok etmeye yönelik kirli bir senaryo oynanıyor. İslam toplumları içeriden çökertilmeye çalışılıyor.”
Tespite aynen katılırım.
Daha da açarak katılırım ama bu kadarı bile yeter…
Konu, tespitin doğruluğundan çok, durumu o noktaya nasıl geldiği ya da getirildiğidir.
Konu tamamen cehaletin eseridir. Din ile İslam ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Ne var ki bir çok kişi, ülkemizde de kendilerine şeyh, şıh, tarikat ehli gibi uydurma unvan takanların, İslam dinini kendi çıkarları için kullanarak yaptıkları tahribattan başka bir şey değildir.
Atatürk, durum tespiti yapmak için “Efendiler ve ey ulus; biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ülkesi olamaz. En doğru, en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır” diyerek yanlışlığın kaynağının ne olduğunu ortaya koymuştur.
Şimdi DEAŞ, Boko Haram, YPG, FETÖ gibi örgütlerden söz ederken, dizlerinin dibinde oturdukları şeyhlerden söz eden yok…
Şu unutulmamalıdır ki dini doğru öğrenmek başka şey, “Dindar ve kindar”” nesil yetiştirmek başka bir şey. Eğer siz, hedef olarak ikincisini seçerseniz, hiç bir şekilde şikayet etmeye hakkınız yoktur.
“…İslam dünyasının birliğini, beraberliğini, zenginliklerini ve istikbalini…” kurtarmanın yolu, cehaleti yenmekten ve Atatürk’ün sözünü dinlemekten geçer. Önce bunu öğreneceğiz.
İslam inancında ruhban sınıfı yoktur diye söylüyoruz, halen bilmem ne tarikatının şeyhinden söz ediyor ve onun dizinin dibine oturabiliyoruz. Nasıl bir çelişkidir, bilen var mı?
Hz. Mevlana’nın “İnsanı ateş değil kendi gafleti yakar” sözü dikkate alınırsa, şikayet ettiğimiz şeylerin hepsi, coğrafyamızın gafletidir.
Yanlışları düzeltmenin yolu, medeniyet, bilgi, akıl, irade ve samimiyetten geçmektedir. Siz de bu niteliklere olumlu davranışları anlatan ekleme yapabilirsiniz.
Medeniyetten yoksunluk ve cehalet, her geçen gün toplumları bitirmektedir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz