Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
RECEP ÇALKANER

MEZARLIĞA SELAM

Bu haber 09 Ocak 2019 - 10:58 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.
MEZARLIĞA SELAM

Günümüzde yapanlar az kalmış olsa da eskiden daha çok uygulanan bir güzellik vardı.

Mezarların yol kenarına yapılması amaçlıdır. Gelip geçenler fatiha okusun, gece geçenler ise selam verir (Selamın aleyküm ehli gubur, der ve  vealeykum selam evli dünya) diye  de ,ölüler adına  geri alır. Mezarlıkta bu  selamla ilgili bir  tesadüf olayını sizlere nakleymek istiyorum. Eski şehir bağlarında oturanlar bağlarına geceleri de yaya giderlerdi çünkü bir tek kamyon vardı onun  da belli bir saatı vardı. Akşam yatsı ezanı saatine kadar şehirde kalan bir arkadaşım eski şehir bağlarının yolunu tutar,yol boyundaki mezarlığın duvarına oturur, düşüncesi; bağa giden birileri olursa yol arkadaşlığı yaparım.. Tam bu sırada  yatsı namazın dan çıkan Mustafa emmi de bağa gitmek için mezarlığa doğru gelmektedir. Bunu gören arkadaşım Mehmet sevinir, yaşlıda olsa bir yol arkadaşı bulmuştur.

Git gide Mustafa emmi mezarlığa yaklaşır, mezarlığa doğru dönerek (Mehmeti fark etmez) “Selamün aleyküm ehli-guburr” der vealeyküm selam ehli dünya diye ölüler namına selamını alacakken, bizim Mehmet, valiyküm selam Mustafa emmi diye yola atlar, bunu duyan  zavalı mustafa emmi düşüp bayılır,  tesadüfen biz de bir arkadaşımla  olayın üzerine vardık. Mustafa emmi nin ayılmasına  yardımcı olmuştuk.

SINIRI GEÇTİK Mİ?

Trafik memuru karşıdan gelen  karı kocayı çevirmiş. İkisinin de emniyet kemerleri takılı görünce tebrik etmiş;

-Bu gün yaptığımız kontrollerde tek emniyet kemerini takan çift sizsiniz. Bu yüzden 500 milyon lira ödül veriyoruz.

Bu parayla ne yapmayı düşünürsunuz beyefendi?…

-Ne yapacağım gidip hemen kendime bir ehliyet alacağım…

-Ne … Ehliyetiniz yok mu?..

Kadın olayı toparlamak için:

-Kusura bakmayın memur bey, bizim ki  içince ne dediğini bilmez…

-Ne bir de içkili misiniz ?…Arka koltukta oturan yaşlı adam öne eğilerek :

-Ben demiştim size, çalıntı araba ilen yola çıkmayalım, başımıza bir iş  gelir diye… Memur neye uğradığını bile anlayamamışken, bagajdan atlayan çocuk koşarak gelmiş…

-Ne oldu babacığım sınırı geçtik mi ?

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER