Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

MHP’Lİ ÖZDEMİR, MOBİLYACILARIN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Bu haber 16 Kasım 2018 - 14:00 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.
MHP’Lİ ÖZDEMİR, MOBİLYACILARIN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir,  Ülkemizde ve Kayseri İlimizde Mobilya Sektörünün Yaşadığı Sorunların Tespiti ve Alınacak Önlemlerin Belirlenmesi” amacıyla MHP Grubunun 21 Milletvekilinin imzası ile Meclis Araştırması açılması için önerge vermiştir.

Özdemir verdiği önergede, Mobilya sektöründe yaklaşık 38 bin firmanın 500 bin çalışanıyla hizmet vermekte olduğunu ve dış ticaret fazlası veren ender sektörlerimizden biri olmasına rağmen ülkemizde hak ettiği muameleyi göremediğini belirterek aşağıdaki ifadelerde bulunmuştur: “Yıllardır kalite ve tasarım üstünlüğü yerine ucuz fiyatla çeşitli pazarlarda tutunmaya çalışılmasından hareketle, mobilya sektöründe aranılır markalar olabilmek ve Türk mobilya sektörünün hak ettiği şekilde diğer ülke pazarlarından pay alabilmesi için tasarıma ağırlık verilmesi gerekmektedir. Türkiye’de mobilya üretimi, ihracat rakamları bağlamında arzu edilen konumda değildir. Bunun başlıca nedenleri arasında modern tasarımlı mobilyaların üretilmemesi gelmektedir. Türkiye mobilya sanayicilerinin temel misyonu, dünya standartlarına uygun, kaliteli ve özgün tasarımlı mobilyalar ile rekabetçi fiyatlara sahip olan “Türk Mobilyası” kimliği ile marka oluşturmak olmalıdır.”

Türkiye’de mobilya imalat sektörünün büyük bölümünün KOBİ’lerden oluştuğunu, sektörün temel sorununun, sermaye yetersizliği ve kredi maliyetinin yüksekliği olduğunu belirten Özdemir önergesinde aşağıdaki ifadelerde bulunmuştur: “Şehir içlerinde düzensiz, dağınık ve uygun olmayan mekanlarda imalat yapan firmaların uygun fiziki şartların sağlanması için küçük sanayi siteleri (KSS) ve organize sanayi bölgeleri (OSB) oluşturulması gerekmektedir. Türkiye’nin dünya mobilya pazarından aldığı payı artırması için sektörün ve ürünlerinin tanıtılmasına yönelik faaliyetler yapılmalıdır. Türkiye’de enerji fiyatları rakip ülkelere göre yüksektir. Üretimi ve ihracatı teşvik etmek bakımından enerji fiyatlarıyla ilgili düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve yeni teknolojilerin ülke şartlarına adapte edilmesi için AR-GE faaliyetlerine önem ve öncelik verilmelidir.”

Kayseri Milletvekili Özdemir, hammadde fiyatlarında fahiş artışların maliyet ve satış konusunda en önemli sorun olduğunu belirterek; “Başka sektörlerde ÖTV indirimi, mazot desteği vs. yapılırken mobilya sektörüne doğrudan fayda sağlayacak ve sektörü hareketlendirecek KDV indirimi (1 Kasım 2018 tarihinde 31.12.2018 tarihine kadar geçerli olmak üzere %18 olan KDV %8 indirilmiştir.), Nakliye, Fuar, İşçilik veya İhracat programları şeklinde sektöre fayda sağlayıcı planlar ivedilikle gündeme alınmalı ve uygulanmalıdır.“ ifadesinde bulunmuştur.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Mobilya sektörünün 2000’li yıllardan beri sorunların en başında haksız rekabet, hammadde fiyatlarında yüksek artışlar, kur artışı, kalifiye eleman eksikliği, işçilik maliyeti yüksekliği, kayıt dışı çalışma gelirken şimdilerde dünyada sorun haline gelen tasarım, Ar-Ge ve markalaşma eksiklikleri gibi sorunların ön planda geldiğini, teknolojinin sürekli hız kesmeyen değişimi ve gelişimi ile Kayseri ilinde bulunan işletmelerin bu döngüye ayak uydurmakta zorlandıkları ifade ederek; “Mobilya sektöründe üretim yapan bir firmadan gelen “Sayın Vekilim, biz Organize Sanayi Bölgesinde mobilya üretiyoruz ancak hammadde fiyatlarındaki yüksek artışlarından dolayı üretimi durdurduk. Sunta, sünger, yay ve hırdavat ürünleri 3 kat zamlandı. Önceden 50 işçimiz vardı şu an 10 işçimiz var, durumlarımız içler acısı, lütfen Meclis’te bu olayları dile getirip, yardımcı olunuz.” Şeklindeki feryatlara sessiz kalınması mümkün değildir.” açıklamasında bulunmuş ve açıklanan nedenlerle Ülkemizde ve Kayseri İlimizde Mobilya Sektörünün Yaşadığı Sorunların Tespiti ve Alınacak Önlemlerin Belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasının yararlı olacağını ifade etmiştir. (Kurum Haber)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER