Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

MHP’Lİ ÖZDEMİR, SU KAYNAKLARININ KORUNMASI VE YÖNETİMİ İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

Bu haber 02 Kasım 2018 - 11:31 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.
MHP’Lİ ÖZDEMİR, SU KAYNAKLARININ KORUNMASI VE YÖNETİMİ İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir,  “Ülkemizdeki Su Kaynaklarının Korunması, Yönetimi ve Kirlenmesinin Önlenmesi İçin Alınacak Önlemlerin Belirlenmesi” amacıyla MHP Grubunun 20 Milletvekilinin imzası ile Meclis Araştırması açılması için önerge vermiştir.

Özdemir verdiği önergede, bütün canlılar için vazgeçilmez bir kaynak olan suyun, hayati önem taşıyan bir değer olduğunu ve suyun olmadığı yerde yaşamın olmasının mümkün olmadığını belirterek aşağıdaki ifadelerde bulunmuştur: “Yeryüzündeki suyun %2,5’i tatlı sudan oluşmakta olup, bunun %68,7’si kutuplar ve buzullarda, %30,1’i yer altı su rezervlerinde, %0,8’i donmuş topraklarda bulunmakta ve %0,4’ü ise yüzey suları ile atmosferdeki su buharından oluşmaktadır. Özetle tüm canlılar için erişilebilir su olarak tanımlanan miktar çok kısıtlı olup, toplam tatlı suyun sadece %0,4’üdür. Doğal varlıklarımız arasında önemli bir yer tutan su, tüm canlılar için büyük bir değere sahiptir. Ancak yanlış yönetim, aşırı kullanım, mevzuat eksikliği, iklim değişikliği ve kirlilik gibi sebeplerle su varlıklarımız hayati bir tehdit altında bulunuyor. Şu an dünya nüfusunun % 40’ından fazlası su kıtlığından etkileniyor. 2025 yılında ise 1,8 milyar insanın su kıtlığı çekilen bölgelerde yaşayacağı öngörülüyor.”

Özdemir önergesinde; coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’nin dönemsel olarak şiddetli kuraklıklar yaşadığını ve su talebinin en yüksek olduğu aylarda su potansiyelinin önemli miktarda azalabilen bir ülke olduğunu belirterek aşağıdaki ifadelerde bulunmuştur: “Son 30 yılda Türkiye’nin önemli su ve tarım rezervleri olan su havzalarına düşen yağış miktarı yaklaşık %25 oranında azalmıştır. Dahası, hali hazırda Türkiye “su azlığı” yaşayan bir ülkedir.  Yapılan tahminlere göre Türkiye nüfusunun 2040 yılında 100 milyonu aşacağı ve bu durumda kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarının 1000 metreküpün altına düşmesiyle “su fakiri” bir ülke konumuna geleceği öngörülmektedir. Türkiye’nin iklim değişikliğine bağlı riskler ve etkiler konusunda oldukça hassas ve kırılgan bir coğrafyada yer aldığı ve bu etkilerin özellikle su varlıkları üzerinde kendini daha fazla göstereceği gerçeği de unutulmamalıdır.”

Kayseri Milletvekili Özdemir, sanayinin su kullanımındaki oranının her ne kadar düşük olsa da sürdürülebilir olmayan, arıtmasız su kullanımının Türkiye’nin birçok su havzasında su kirliliğine neden olduğunu, bu durumun insan ve ekosistem sağlığının yanında, tarım ve sanayi üretimini de tehdit ettiğini belirterek; “Su kaynaklarının ekosisteme duyarlı bir anlayışla yönetilmesi gerekmektedir. Su kaynaklarının geliştirilmesi, su hizmetlerinin yönetilmesi ve suyun kullanılmasını içeren bütüncül bir yaklaşımla içme suyu, jeotermal sular, yağmur suyu, deniz suyu ve sahip olunan yer altı ve yer üstü tüm su kaynakları etkin bir şekilde değerlendirilmelidir.“ ifadesinde bulunmuş ve tarımsal amaçlı sulamalarda yeni sulama teknolojilerinin kullanılması konusunda çiftçilerin ve tarımsal işletmelerin desteklenmesi gerektiğini belirterek “Tarla içi sulamalarda damla sulama, yağmurlama sulama gibi modern sulama yöntemleri yaygınlaştırılmalı ve suyun ekonomik kullanılması sağlanırken verimli tarım toprağının tuzlanması önlenmelidir. Toprak ve su kaynaklarının kirletilmesi önlenmeli; gübre, ilaç ve su kaynaklarının verimli ve etkin kullanımı hususunda çiftçilerimiz bilinçlendirilmelidir.” açıklamasında bulunmuştur.

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; mevcut su sağlama tesislerindeki kayıp ve kaçakların önlenerek ülke kaynaklarının etkin kullanımının sağlanmasının gerekli olduğunu ifade ederek; “Yer altı ve yer üstü su kaynaklarının kirlilikten korunması, hidrolojik dengeyi gözetecek şekilde kullanılması ve atık suların arıtılarak tarım ve sanayide kullanımı teşvik edilmelidir. Atık su arıtımına ve katı atıkların ekonomik bir değer olarak geri dönüşümünü sağlayacak yatırımlara önem ve öncelik verilerek ve bu amaçla sanayi kuruluşları ve belediyeler özendirilmelidir.” açıklamasında bulunmuş ve açıklanan nedenlerle ülkemizdeki su kaynaklarının korunması, yönetimi ve kirlenmesinin önlenmesi için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasının yararlı olacağını ifade etmiştir. (Kurum Haber)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER