BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

MİLLİ DAYANIŞMA
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 11 Ağustos 2016 - 16:12:05

“Bizim başka milletlerden hiçbir eksiğimiz yok. Cesuruz, zekiyiz, çalışkanız, yüksek maksatlar uğrunda ölmesini biliriz. Türk milleti kahramanlıkta olduğu kadar, istidat ve liyakatte de bütün milletlerden üstündür.”
Mustafa Kemal Atatürk
İnsan toplumlarında, fertleri kaynaştıran ve birbirine bağlayan bir “ortak değerler sistemi” vardır.
Bu ortak değerler ve inanç sistemi, toplum içindeki fertlerin benzer davranış ve dayanışma göstermelerinin temelini oluşturur. Her toplumun maddi ve manevi değerler sistemi farklıdır. Bu yüzden, bir Türk’ün herhangi bir olay karşısındaki tutum ve davranışı ile bir Fransızın, Amerikalının tutum ve davranışı büyük farklılıklar gösterecektir.
Bu fark, özellikle milli meselelerde daha belirgin olarak görülür. Türk milleti, dünya milletler ailesi içinde tarihi, köklü milli kültürü ve inandığı temel değerleri bakımından diğer milletlerden farklıdır. Yüzyıllardır insanlık haysiyetini korumuş ve kollamış, hak ve adaleti kurmaya gayret göstermiştir. Tarihimiz içinde şekillenen milli kültürümüz ve son bin yıl içinde ruhumuza işleyen İslamiyet, Türk milletinin fertlerini birleştiren en büyük bağlardandır. Maddi ve manevi kalkınmamızın temeli, milli birlik ve beraberlik içinde çalışmamıza bağlıdır. Kendi milletimizin temel değerlerini inkâr etmeden ilimde, teknikte, teknolojide ve her türlü medeni unsurlarda çok ama çok çalışarak en ileri olmak zorundayız. Milletimizi dünya milletler ailesinin şerefli bir üyesi yapmak ve onu insanlık haysiyetine yakışır şekilde yaşatmak, hepimizin vatandaşlık görevidir.
Bunları yapabilmek için milli birlik ve beraberlik içinde olmalı, tam bir dayanışma örneği vermeliyiz.
Türk milleti, tarihin çeşitli dönemlerinde, kendisini boğmak ve yok etmek isteyen düşmanlarına karşı, milli birlik ve beraberlik içinde olmuştur. Bunun en güzel örneği “Kurtuluş Savaşımız” dır.
Milli birlik ve dayanışmanın en yüksek seviyesinin yaşandığı bu durumu, Atatürk şöyle dile getirmiştir: “Türk kumandanları kumanda etmesini, Türk askeri ölmesini bildi; harbi kazanışımızın sırrı bundan ibarettir”. “Milli mücadeleyi yapan, doğrudan doğruya milletin kendisidir; milletin evlatlarıdır. Millet, anasıyla, babasıyla, vatandaşlarıyla mücadeleyi kendisine ülkü edindi. Milli mücadelede şahsi hırs değil, milli ülkü, milli izzet-i nefis hakiki etken olmuştur”. Türk milleti olarak, bu dayanışmayı sadece düşmanla savaş ederken değil, kendi milletimizi dünya milletler ailesinin seçkin bir üyesi yapmak için, barış zamanında da göstermeliyiz. Şayet bu dayanışmayı gösteremezsek, medeniyetin çok gerilerinde kalmaya, itilip kakılmaya ve horlanmaya mahkûm oluruz.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz