GENÇLERBİRLİĞİ SOYUNMA ODASINDA KAVGA ÇIKTI

GENÇLERBİRLİĞİ SOYUNMA ODASINDA KAVGA ÇIKTI

SUMUDİCA: “BUGÜN KAZANMAYI HAK ETTİK”

SUMUDİCA: “BUGÜN KAZANMAYI HAK ETTİK”

MESUT BAKKAL: “BATACAKSAK İKİMİZ DE BATACAĞIZ”

MESUT BAKKAL: “BATACAKSAK İKİMİZ DE BATACAĞIZ”

JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI

JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI

OKULLARARASI HENTBOL GENÇ KIZLAR MÜSABAKALARI TAMAMLANDI

OKULLARARASI HENTBOL GENÇ KIZLAR MÜSABAKALARI TAMAMLANDI

MİZAH YAZARI TEFFİ VE İSTANBUL-II
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Eylül 2017 - 12:12:36

Teffi’nin “İstanbul ve Şehir” adlı eserinde başladığı şekilde kişileştirme yoluyla Boğaziçi tasviri ile son bulur. Kitabının bir başka bölümünde ise “Hayat” başlığını taşır. Bu bölümde Teffi, günlük yaşam içerisinde tiyatro, müzik, klasik müzik, Türk müziği, opera-bale, edebiyat ve yayıncılık gibi konu başlıklarıyla İstanbul’daki kültürel faaliyetleri anlatır.

Teffi usta bir tiyatro yazarı olduğu için; kitabının bu bölümünde hayal kırıklığına uğradığını belirterek yaşadığı sıkıntılı konuların başında Tiyatro geldiğini belirtir çünkü o’dönemin İstanbulun’da neredeyse hiç tiyatro yoktur.

Böylesine büyük bir şehirde yaşamın tiyatro olmaksızın devam edebiliyor olması yazarı fazlasıyla şaşırtmıştır. Şehir sakinlerine tiyatro konusunda yönelttikleri sorulara da dolaylı, çıkmaz cevaplar verilmektedir.

Konser konusunda ise Türklerin konseri çok sevdiğini, her hafta konser olduğunu ve neredeyse birisi gündüz diğeri akşam olmak üzere iki seans düzenlendiğini belirtir.

Gündüz saat ikide düzenlenen konser bayanlar içindir çünkü akşam saat yediden sonra bayanların dışarı çıkması yasaktır.

Eserin Ibir diğer bölüm satırlarında ise “Sokak” başlığıyla olan; günlük yaşamdan kesitler ve İstanbul’un sokak manzaralarını mizahi dille anlatır.

Bölüm mizahi bir açıklamayla şöyle başlamaktadır: “ Sabahın erken saatlerinde, diyelim altısında ruhunuzu alt üst eden sokaktan gelen ansızın bir çığlıkla uyanırsanız korkmayın. Hayatınızı tehdit altına alan ufacık bir tehlike söz konusu değildir. O ses sadece simit satıcısıdır.” Yine devam eden bölümlerden birinde “Kadınlar” başlığıyla olan;  Öncelikli olarak Türk kadınları olmak üzere İstanbul’daki kadın nüfusunu anlatır. Genel olarak Türk kadınlarının hal ve hareketleri, batılı erkeklerin Türk kadınına bakışı, evlilik, çağdaş Türk kadınının yönü, hamam, makyaj, diğer gelenekler adetler ve bunların zamanla kayboluşu gibi konular içerir.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz