MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’TAN GAZETEMİZE ZİYARET

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

KALP KRİZİNDEN HAYATINI KAYBEDEN POLİS MEMURU TOPRAĞA VERİLDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

NNYÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİLİĞİ ÖĞRENCİLERİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ İNCELEDİ

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

KAYSERİ’DE ÜRETTİĞİ SÜLÜKLERİ DÜNYAYA PAZARLIYOR

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

GÖÇER “DOĞA DERSLERİ MÜFREDATA GİRMELİDİR”

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BU DA GEÇER YA HÛ
MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN  BU DA GEÇER YA HÛ

Resimli, resimiz tablosu evlerimiz bir yana iş yerini süsleyen orijinal hattıyla yazılmış bu hikmetli söz; gerçekten almasını bilenler için faydalı bir tavsiyedir. Her türlü dünyalık sıkıntı, zevk ve sefayı daimi mi zannediyorsunuz? Her ikisi de miadını dolduran eşya gibi bir gün biter, bitecektir. Aslında gelip geçici bu hayat, ömür, nefes, Yüce Yaratan tarafından sayı ile […]

Resimli, resimiz tablosu evlerimiz bir yana iş yerini süsleyen orijinal hattıyla yazılmış bu hikmetli söz; gerçekten almasını bilenler için faydalı bir tavsiyedir.
Her türlü dünyalık sıkıntı, zevk ve sefayı daimi mi zannediyorsunuz? Her ikisi de miadını dolduran eşya gibi bir gün biter, bitecektir.
Aslında gelip geçici bu hayat, ömür, nefes, Yüce Yaratan tarafından sayı ile verilmiştir. Ömür kısa uzun bittiğine göre dertler, zevkler de niçin bitmesin. Dünyada her şeyin bir başlangıcı ve sonu vardır. Her ne kadar yaşarsanız yaşayınız toplarsanız hepsi bir gündür; o da son gündür.
Evet dünya fanidir. Geçici zevklere, makamlara, zenginliğe, ağlığa, paşalığa, bel bağlamamak gerekir. Hepsi de geçicidir. Bir günümüz, belki o gün bile olmadan bitecektir, bitmektedir.
Her türlü hafif ve ağır ızdıraplar, dert ve elemler derin bir yara gibi sızlayıp izi kalsa da, yine geçicidir, eninde sonunda bitecektir. Ona da katlanmak gerekir.

Bitmez deme, dertli günler de biter
İçinde ne yara, ne sancı kalır
Sanma han bacası ebedi tüter
Sonunda ne yolcu, ne hancı kalır
(Ahmet Mahir Pekşen)
Zaman zaman bunalımlara düşer; ailemizi, çevremizi, Cennet ülkemizi kara bulutlar sararsa da, her zaman olduğu gibi yine de bir çıkış yolu vardır, olacaktır. Böyle zamanlarda “Bu da geçer Ya Hû” diye bilmek kolay değil, zorsa da yine de bu mânâlı söz gönlümüze su serper, içimizi ferahlatır.
Her yokuşun bir inişi, her gecenin bir sabahı, her derdin bir devası; ellerimizi açıp her duada yaklaştığımız, şükrüyle şükürlendiğimiz, Çaresizler Çaresi gönlümüzün Sultanı Yüce Yaratan vardır. Yeterki Allah’a sığınalım, sabır ve tevekkülle dua edelim.
Bu yalan dünyaya milyonlarca insan, canlı gelip gittiler. Birçoklarının başlarına gelmedik kalmadı. Bilhassa inanç sahipleri, iman ehlileri en ağır imtihanlara maruz kaldılar; nice işkencelere, yokluğa ve sefalete “Bu da geçer diyerek” tahammül ettiler.
Dünyayı parsellediklerini zanneden nice Karunlar, Harunlar, Firavunlar dünyanın geçici zevkine dalarak kendilerini ve Yaratanı unuttular. Bir süre sonra elem ve ızdırap içinde ölüp gittiler.
Sözün kısası; her türlü zevk ve meşakkat geçicidir. Hem sefa, hem cefa içinde iken “Bu da geçer Ya Hû” demeyi bilirsek, en azından mutlu olmayı da bilmiş oluruz. Böylece, hayata, insanlara, canlı cansıza bakış acımızda olumlu yönde değişecektir. Geliniz şu ilginç hikayeyi birlikte okuyalım:
Dervişin biri, uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra bir köye ulaşır. Karşısına çıkanlara, kendisine yardım edecek, yemek ve yatak verecek biri olup olmadığını sorar. Köylüler, kendilerinin de fakir olduklarını, evlerinin küçük olduğunu söylerler ve Şakir diye birinin çiftliğini tarif edip, oraya gitmesini tavsiye ederler.
Derviş yola koyulur, birkaç köylüye daha rastlar. Onların anlattıklarından, Şakir’in, bölgenin en zengin kişilerinden biri olduğunu anlar. Bölgedeki ikinci zengin ise, Haddad adında başka bir çiftlik sahibidir.
Derviş, Şakir’in çiftliğine varır. Çok iyi karşılanır, iyi misafir edilir, yer içer, dinlenir. Şakir de ailesi de hem misafirperver hem de gönlü geniş insanlardır.
Yola koyulma zamanı gelip Derviş, Şakir’e teşekkür ederken, “Böyle zengin olduğun için hep şükret” der. Şakir ise cevap verir:
“Hiçbir şey olduğu gibi kalmaz. Bazen görünen, gerçeğin ta kendisi değildir. Bu da geçer…”
Derviş, Şakir’in çiftliğinden ayrıldıktan sonra bu söz üzerine uzun uzun düşünür. Birkaç yıl sonra Dervişin yolu yine aynı bölgeye düşer. Şakir’i hatırlar, bir uğramaya karar verir. Yolda rastladığı köylüler ile sohbet ederken Şakir’den söz eder. “Ha o Şakir mi?” der köylüler, “O iyice fakirledi, şimdi Haddad’ın yanında çalışıyor.”
Derviş, hemen Haddad’ın çiftliğine gider, Şakir’i bulur. Eski dostu yaşlanmıştır, üzerinde eski püskü giysiler vardır. Üç yıl önceki bir sel felaketinde bütün sığırlar telef olmuş, evi yıkılmıştır. Toprakları da işlenmez hale geldiğıi için, tek çare olarak, selden hiç zarar görmemiş ve biraz daha zenginleşmiş olan Haddad’ın yanında çalışmak kalmıştır. Şakir ve ailesi üç yıldır Haddad’ın hizmetkârıdır.
Şakir, bu kez Dervişi, son drece mütevazi olan evinde misafir eder. Kıt kanaat yemeğini onunla paylaşır. Derviş vedalaşırken Şakir’e, olup bitenlerden ötürü ne kadar üzgün olduğunu söyler ve Şakir’den şu cevabı alır:
“-Üzülme. Unutma, bu da geçer.”
Derviş gezmeye devam eder ve yedi yıl sonra yolu yine o bölgeye düşer. Şaşkınlık içinde olup biteni öğrenir. Haddad, birkaç yıl önce ölmüş, ailesi olmadığı için de bütün varını yoğunu en sadık hizmetkârı ve eski dostu Şakir’e bırakmıştır. Şakir, Haddad’ın konağında oturmaktadır; kocaman arazileri ve binlerce sığırı ile yine yörenin en zengin insanıdır.
Derviş eski dostunu iyi gördüğü için ne kadar sevindiğini söyler ve yine aynı cevabı alır:
“-Bu da geçer…”
Bir zaman sonra Derviş, yine Şakir’i arar. Ona bir tepeyi işaret ederler. Tepede Şakir’in mezarı vardır ve taşında şu yazılıdır: “Bu da geçer.”
Derviş, “Ölümün nesi geçecek?” diye düşünür ve gider. Ertesi yıl Şakir’in mezarını ziyaret etmek için geri döner; ama ortada ne tepe vardır ne de mezar. Büyük bir sel gelmiş, tepeyi önüne katmış, Şakir’den geriye bir iz dahi kalmamıştır…

  • Etiketler

You must be logged in to post a comment.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz