ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

MUHTARIN ZAFERİ “ SOSUN” KÖYÜ İSMİNİ YENİDEN ALDI
MUHTARIN ZAFERİ “ SOSUN” KÖYÜ İSMİNİ YENİDEN ALDI

3. Dönem 15 yıldır Talas ilçesi Sosun Köyü muhtarlığı yapan Nizamettin Aksoy 50 gündür uğraş neticesinde Talas Belediyesi Kaymakamlık ve Kayseri valiliğinin kararıyla Ortakavak ismini değiştirip 500 yıllık Sosun ismini yeniden aldı. Sosun Köyü Muhtarı Nizamettin Aksoy,” 15 yıllık Sosun köyü muhtarıyım. Köy isimleri değişimi konusunun daya anlaşılması için, 1960 gidelim; 1960 yılında köy isimleri […]

3. Dönem 15 yıldır Talas ilçesi Sosun Köyü muhtarlığı yapan Nizamettin Aksoy 50 gündür uğraş neticesinde Talas Belediyesi Kaymakamlık ve Kayseri valiliğinin kararıyla Ortakavak ismini değiştirip 500 yıllık Sosun ismini yeniden aldı.
Sosun Köyü Muhtarı Nizamettin Aksoy,” 15 yıllık Sosun köyü muhtarıyım. Köy isimleri değişimi konusunun daya anlaşılması için, 1960 gidelim; 1960 yılında köy isimleri yabancı diye birçok köyün isimleri değiştirmek için görevli memurlar bizim köye de gelirler. Köylülere sormadan bakarlar ki köyde kavak ağacı çok ,”Ortakavak” ismini deftere yazarlar, o günlerin muhtarı Fahri Yılmaz’a söyleyip giderler. 58 yıl Köyümüz ismi Ortakavak olarak anıldı.
Aradan yıllar geçse de Sosun köyü Talas’a bağlansa da, “Nerelisin denediğinde köylülerimiz “Tomarza Sosun köyü” derler. Talas bağlanmak bizim uygun oldu olmasında köyün ismi bize uygun değildi.
Burada şunu belirtmek lazım 1960 yılında okuma yazma oranı az memur bir köylüye, “arkadaş Sosun ismin anlamı nedir” derlerse bilmezlerdi. 2002 yılında köylümüz olan gazeteci yazar Yüksel Kalkan Sosun Köyü isimli kitap yazınca biz anladık ki Sosun bir çiçek ismiymiş. O zaman biz daha çok cesaretlenip 2014 yılında yetkili yerlere dilekçe verdik fakat olmadı. 2018 yılında ikince baskı Sosun köyü kitabını Talas belediye kaymakamlığa verdik. Olumlu cevap geldi ardından Kayseri valiliği de 324 63971-517. 04.01-2975 Mahalle isim değişliği- Yukarıda belirtilen bilimsel çalışmalar ve Kaymakamlık uygun görüşüne istinaden; Talas belediyesi sınırları içinde bulunan Ortakavak mahalle isminin Sosun mahallesi olarak değiştirmesini 5393 sayı Belediye Kanunnun 9. Maddesi gereğince oluruna arz ederim. Olur, imzası atınca çok mutlu oldum sevindim 500 yıllık ismimize kavuştuk dedim.
Sayın Kayseri valisi Süleyman Kamçı, Talas Kaymakamı Zekeriya Güney ve Talas belediye başkanı Mustafa Palancıoğlu ve belediye meclis üyelerine çok teşekkür ederim” dedi. YÜKSEL KALKAN

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz