Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
FARUK ERGAN

MÜTEVAZI OLMAK….!

Bu haber 18 Ocak 2019 - 12:08 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.
MÜTEVAZI OLMAK….!

Mütevazi insan, gösterişten ve şatafattan uzak, herhangi bir konuda kendinden daha iyilerinin olduğunu kabullenmiş, bunun olgunluğuna erişmiş insandır. Diğer insanları aşağılama, dışlama ve ukalalık eğiliminde olmayandır. Kendini gösterme ihtiyacı duymayan, sadeliği seven, hava atmayan, ve alçak gönüllü olandır. Bu tip insanlar, çevrelerindeki birçok kişiden daha bilgili, daha başarılı, daha kültürlü ve daha iyi eğitimli olmalarına rağmen, kendilerini başkalarından üstün görmeyip, özelliklerinden bahsetmeyi sevmezler. Kamu idareciliğine talip olan kişilerin, yukarda saydığım bu özelliklere sahip olması, mümkün olmayan meziyetler değildir. Mesela bir örnek verelim.  “Amine Hatun Camiinde sabah namazını kıldı, külliyede kahvaltı yaptı, resim çektirmek isteyen vatandaşları kırmadı.” Asla ve asla, basın mensuplarının bu şekilde haber yapmalarına izin vermem, kameraların karşısına geçmem, basını bilgilendirme mesajında, ibadet edeceğim yerin adresini ve içeriğini saklı tutarım. Seçmenlerin çoğunluğu namazlı, oruçlu diye bu anlayışa prim verirse, seçilen riyakarlıktan beslenirse, oturduğu koltuğu kaybetmemek için her türlü şımarıklığa müsaittir. Yaptığı yol çöker, alt yapıya önem vermez, şehrin her yerini rant kapısı olarak görür, şatafatlı makam odası yapar, işinin ehli değil, bunlar seçmen için önemli olmaz,sadece adam imanlı der, nerden biliyorsa?Abartılı yaşayan insanların çoğunluğu Devlete, bankalara veya piyasaya olan borçlarını ödemeyen asalak tiplerdir. Boynunda, kolunda künyesi var, ayakkabının ökçesine basıyor, gömlek düğmeleri döşüne kadar açık, kendinin olmayan arabaya biner, argo ve küfürlü konuşur, parasını ödemediği pahalı telefon kullanır ama kullandığı telefonda kontör yoktur. Küfür ve hakaret en büyük sermayeleri olan bu yaratıkların bilgi dağarcığı boş ve okumazlar, okuduklarını da anlamazlar. Tabiki bu niteliklere sahip olan asalakların eğitim durumu da bellidir, bu tiplerden mütevazı olmalarını beklemek saflık olur.

Mütevazı olmaya, sade yaşamaya ve karşımdaki insana naif olmaya çok dikkat ederim ancak bu yaşam biçimim, bazı uyanıklar tarafından istismar edilir. Sanki kendimi değersiz ve beceriksiz gösteriyormuşum gibi algılarlar ve seviyesizlik yaparlar. Karşımdaki insandan ne alacağımı hiçbir zaman düşünmedim, onların başarısızlığına da gülmedim, hep ne verebilirim diye odaklandım, gerçek dostluğun ve iyi insan olmanın vazgeçilmez önceliği vermektir.Mütevazilik hayatta takdir ettiğim ve kendime yaşam biçimi olarak uygun gördüğüm bir özelliktir. Friedrich HOLDERİN bir sözü, Hiçbir şey insan kadar yükselemez ve onun kadarda alçalamaz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA