İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

SABUNCUOĞLU: DERS ÇIKARTARAK BENZER ÖRGÜTLERİN DE OLUŞUMUNU ÖNLEMELİYİZ

SABUNCUOĞLU: DERS ÇIKARTARAK BENZER ÖRGÜTLERİN DE OLUŞUMUNU ÖNLEMELİYİZ

MMO-KTO İŞ MAKİNELERİNE TEKNİK BELGE DÜZENLEME PROTOKOLÜ İMZALADI

MMO-KTO İŞ MAKİNELERİNE TEKNİK BELGE DÜZENLEME PROTOKOLÜ İMZALADI

KAYSERİ ŞEKER YAZ SPOR OKULLARINDA 600 ÖĞRENCİ’YE KURS İMKANI

KAYSERİ ŞEKER YAZ SPOR OKULLARINDA 600 ÖĞRENCİ’YE KURS İMKANI

MÜZİK VE İNSAN RUHU
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Eylül 2015 - 16:19:09

Müzikal seslerin ve melodilerin fizyolojik ve psikolojik etkilerini çeşitli ruhsal bozukluklara göre ayarlamak suretiyle, düzenli bir yöntem altında yapılan tedavi şekline Müzikle Tedavi denilmektedir.” Müzikle tedavi, ruhsal ve bedensel sorunları olan çocukların ve yetişkinlerin psikiyatrik durumlarını belirlemede yol gösterici bir iletişim yöntemidir.
Diğer yandan müzikle tedavi, toplumdaki sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, bireylere güven duygusunun kazandırılması ve bedensel sorunları olan bireylerin fiziksel egzersizleri kolaylıkla gerçekleştirebilmeleri açısından önem taşımaktadır. Bireylerin yaşantılarında ve tedavi süreçlerinde büyük önem taşıyan müzikle tedavinin geçmişi de, Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve birçok Türk medeniyetlerine kadar uzanmaktadır.
Müzikle tedavinin tarihsel gelişimi açıklanırken Afrika, Amerika, Asya ve Avrupa’daki müzikle tedavinin tarihsel süreciyle, Eski Türkler ve Osmanlı Türklerindeki müzikle tedavinin tarihsel gelişimlerine değinmek gerekmektedir.
İnsanlar ruhsal ve bedensel rahatsızlıkları ortadan kaldırabilmek için yüzyıllar boyu çeşitli tedavi yöntemleri kullanmışlardır. Müzikle tedavi de, yerini günümüze kadar koruyabilen bir tedavi yöntemidir. İlkel insanlar, kötü ruh veya cin adı verilen varlıkların hastalıklara neden olduklarına inanırlardı. Bu kötü varlıklar; sihirbaz, hekim ve şamanların öncülüğünde gerçekleştirilen tedavi törenleriyle kontrol altına alınırdı. Müzik, dans, ritm ve şarkılar da bu tedavi törenlerinin vazgeçilmez öğeleriydi. Afrika kıtasındaki bazı kabileler bugün bile eski gelenek ve hayat tarzlarını sürdürmekte ve müziği çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanmaktadırlar. “Örneğin, Zor ayini, Habeşistan’da şeytan çıkarmak ve hastaların tedavisi için kullanılmaktadır. Kenya’daki Molo kabilesinde ritmik danslar, sıçrama ve sallanma hareketlerinden oluşan trans ayini ile hastanın yarı ölü halde komaya girmesi sağlanır ve hasta ayılınca da iyileşmiş olduğuna inanılır. Diğer yandan Sudan’da sihirbaz doktorlar uyguladıkları tedavi ayini ile hastalarında oluşan korku duygusunun ortadan kaldırılabildiğini savunmaktadırlar.
Zambia’da tedavi ayinlerinde de davulun ritmiyle ve dansla, hastanın heyecan hali arttırılarak, sinir sisteminde bir değişiklik yaratılmaktadır. Bu halden çıkan hasta büyük bir rahatlık duymakta ve iyileşmektedir.” Amerika’nın Nevada ve California eyaletlerinde yaşayan Washo Peyote tarikatı üyeleri, vınlama, davul, çıngırak ve düdük seslerinden oluşan müzik ve titreşimleri kullanarak insanların ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadırlar. Diğer bir yandan Amerika’daki Naskapi yerlileri orman içinde avlanmaya çıkmadan önce transa girebilmek için büyük bir ayin yaparak, müziğin ritmi ve yapılan dans ile transa geçmekteler.
Bu trans sonucunda, bazı hayvanları yakalayabilmek için hypnotik güçlerini kullandıkları gibi, avlayacakları hayvanların kolaylıkla kendilerine teslim olacaklarına inanmaktadırlar. Amerika’da müzikle tedavide ilk adımı atan Dr. Willer Van de Wall’ dur. Wall 1920 yılında New York eyaletinin hastane ve hapishanelerinde, müziğin insan ruhu üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Wall’a göre müziğin insan ruhundaki yatıştırıcı etkisi inkâr edilemez. Amerika’da müzikle tedavi metodlarının bilimsel yönden araştırılmasına ilk olarak 2. Dünya savaşından sonra Müzik Araştırma Merkezi’nde ve Walter Reed Hastanesi’nde başlanmıştır.
İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanan askerlerin tedavi edilmesinde müzikle tedavi yöntemlerinden yararlanılması buna örnek gösterilebilmektedir. 1947 yılında ise, ABD’nin Michigan Devlet Hastanesi’nde müziğin tedavi programları içinde yer aldığı görülmektedir. Amerikan Müzik Terapi Birliği 1997 yılında müzikle tedavi konusunda şu tanımlamayı yaparak bu yöntemin tıp bilimi açısından önemini açıkça ortaya koymuştur. “Müzik Terapi, bazı bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır.”

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz