googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
OSMAN EFKERE

NEFSİ MUHASEBE (KONTROL) ETME

Bu haber 08 Kasım 2018 - 11:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.
NEFSİ MUHASEBE (KONTROL) ETME

Adalet sembolü Hz. Ömer halkın dertlerini denetlemek maksadı ile gene sokakları kontrol ederdi.

Yine aynı gaye ile bir sokaktan geçerken, yürekleri yakan bir çocuk sesi duydu ve daha fazla dayanamayarak sesin geldiği eve gitti. Müsaade alıp içeriye girdi ağlayan yavrunun annesine “Çocuğun ağlamasını durdur” diye tembihatta bulundu.

Halife evden ayrılıp bir saat sonra tekrar uğradığın da yine çocuk ağlıyor. Halife ağlayan çocuğun annesine “Çocuğun ağlamasını kes” diye tekrar ikazda bulundu. Bu hal (çocuğun ağlaması) birkaç kere tekrar etti.

Nihayet, Hz. Ömer son olarak çocuğun annesine, “Ey ahlaksız kadın çocuğun ağlamasını kes” diye tekrar ettiğinde, kadın karşısındakinin kim olduğunu bilmeyerek “Ey Müslüman kardeş, Ömer bana çok eziyet etti, daha önce benim Müslümanların malı olan beytülmalden ücretim vardı, Ömer onu kesti bana vermiyor, bundan dolayı evimde yiyecek bir şey kalmadı ki yiyipte süt olsun, mememde süt yok ki emzireyim, onun içinde yavru aç olduğundan ağlıyor” diye karşılık verdi.

Kadından bu durumu öğrenen halife Ömer, sabah namazını kılmak için mescide gitti. Bundan sonrasını Avf oğlu Abdurrahman’dan dinleyelim; (Allah ondan razı olsun) Allah’a yemin ederim ki, Ömer’in şiddetli ağlamasından dolayı, namazda okuduğu ayeti bir türlü anlayamadım. Nihayet namazı kılıp, sahabeye döndü.

Ömer elini kaldırarak kendi, kendine şöyle Allah’u Teala’ya, “Ey Ömer, kaç tane böyle ağlayan Müslüman çocuğu ölümüne sebep oldun, yazıklar olsun sana” diye ağlayarak kendinden geçti.

Daha sonra güneşin doğması ile birlikte hemen beytülmale (Maliye Deposuna) giderek şu emri çıkardı. Bundan sonra her kim çocuk dünyaya getirirse, ona beytülmalden maaş bağlanma emrini çıkardı.

**

İHLÂSLI ÂLİMLER

Gerçek ilmi ile amil olanlardan Abdullah bin salim ismindeki biri (Allah ondan razı olsun). Bir haç anında Kabe-i tavaf ederken Emevi Halifelerinden Abdül Melik Bin Hişam’la karşılaşır, Abdulmelik bin Hişam, Abdullah bin Salime, iste benden de istersen sana vereyim? Abdullah bin Salim halifenin isteğine şöyle cevap verir. Ben Allanın evinde olduğum halde ben Allah’tan başkasından bir şey talebinde bulunsam, ben utanırım. Daha sonra Halife Abdulmelik bin Hişam’la alim olan zat kabeden dışarı çıktı. Halife âlim olan zata, Ey üstat, şimdi kabeden dışarı çıktık her şeyi isteye bilirsin zira biz şu arda kabenin dışındayız, Âlim olan zat, Halifeye, Ey Hişam benim senden ne istememi istiyorsun? Senden isteklerim dünyalık mı, yoksa ahiret için mi? Halife Hişam, Âlime ben ahiret için bir şeye sahip değilim, Âlim ise, madem sen ahiret için bir şeye sahip değilsin, senden daha zengin var O da Allah’dır. Çünkü Allah hem dünya, hem de ahiret ihtiyaçlarıma sahipken, ben neden senden daha zengin olanı bırakıpta senden ihtiyaç için bir şeyler isteyim bu bana yakışırı mı?  Nihayet Halife ile Alim arasında karşılıklı konuşmalar sonunda, halifede ve diğer mahlukatta bütün ihtiyaçlarını kainatın yegane ihtiyaçlarına ancak ALLAH’IN sahip olduğunu anlayarak, kulun aciz Allahın ise zengin olduğu vurgulanmaktadır.

**

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER