15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

NEREDE OLURSANIZ ÖLÜM SİZİ YAKALAR
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 1 Eylül 2016 - 15:32:26

NEREDE OLURSANIZ ÖLÜM SİZİ YAKALAR
Günlerden bir gün Hz. Süleyman (Selatü selam onun ve bütün peygamberlerin üzerine olsun) bir mecliste vezirleri ile birlikte otururlarken, güzel giysili biri içeri girer ve Hz. Süleyman’ın karşısına oturur.
Gelen kişinin durumundan pek hoşlanmayan Hz. Süleyman’ın vezirlerinden biri gelen kişinin kim olduğunu Hz. Süleyman’a sorar ve Hz. Süleyman gelenin ölüm meleği diye söyleyince, vezir kuşkulanarak Hz. Süleyman’a şu teklifte bulunur. Rica ederim Ey Allah’ın Resulü beni buradan hemen emrimde olan rüzgârla Hindistan’ın kalabalık ormanlarına atıver hattaki beni bulamasın. Hz. Süleyman hemen rüzgâra emreder ve vezirini hemen Hindistan’ın kalabalık olan ormanlarına atar. Ancak Azrail olan (ölüm meleği) Hz. Süleyman’a yanındaki oturan veziri sorar. Hz. Süleyman veziri rüzgâr Hindistan ormanlarına götürdü cevabını alınca, ölüm meleği olan Azrail ise bende onun ruhunu orada almakla görevlendirildim der. Bunun üzerine yine melek söz alarak Allah’ın hikmetinden sual olmaz. Ey Süleyman veririn biraz önce burada iken bir anda halden hale girmese doğrusu buda Allah’ın bir sırrı ilahisidir. Ölüm meleği olan Azrail hemen Hz. Süleyman’dan izin alır hemen Hindistan’a gitmek için oradan ayrılıp Hindistan’a varır. Yüce Allah’ın yer ve mekân olarak kararlaştırdığı yeri bulup orada Hz. Süleyman’ın veziri olan kişinin ruhunu kabzeder (alır). Yüce Allah bir emrinde şöyle buyurur, “Deki doğrusu kendisinden kaçtığınız ölüm mutlaka karşınıza çıkacaktır. Sonra, görüleni de görülmeyeni de bilen Allah’a dönecektir. O sizin için hazırlıklı olmak gerekmektedir. Yüce Mevla bütün inananları huzuruna hazırlıklı olarak vasıl olmayı nasip eylesin. Amin.
**
İYİLERİN TAKVASI

Yine bir gün büyük âlimlerden ve dört mezhep imamı azama biri gelerek şöyle der: Ey imam şu anda çok ihtiyacım var bana biraz borç olarak bir şeyler ver, borcuma karşılık siz evimi rehin (ipotek) olarak vereyim der. Bunun üzerine imam fazla dayanamayıp fakirin ihtiyacı olan kadar parayı verir, evi de borcuna karşılık alır. Ancak günlerden bir gün çok yakıcı, hararetli bir günde o büyük imam evin gölgesinde oturmayıp sıcakta oturduğunu görenlere imamı azama neden ey imam bu yakıcı güneş altında evin gölgesi olduğu halde güneşte kalıyorsun diye sorduklarında, o büyük âlimin cevabı şu oluyor; Ey kardeşler, en her ne kadar benim elimin altında da olsa aslında benim değil o (ev) şu anda bende rehindir. Dinimizde rehinden fayda sağlamak pekiyi olmasa gerek der ve ilave eder, bugün dünya güneşi altında durmak ve terlemek yarın büyük hâkim olan Allah’ın haksız olarak kul hakkına tecavüz edipte cehennem ateşine dayanmaktan daha zor değil ya diyerek bütün insanlığı ilgilendiren ve ürperten bir cevapla geleceğe bir ders olsa gerek. Görülüyor ki inan ve hakiki imanın tadını alan kişilerin hayat tarzları insanlığa ve hususen biz Müslümanlara bir parola teşkil etmesi gerekir. Gerçek kurtuluşun yolcusu olanlar böyle yolu takip etmeleri bir yerde mecburidir. Değilse gerçek kurtuluşa ermek ve umum hakkını kendi çıkarı için ve kendi şahsi menfaati için kullananlara yaşasın cehennem demekten başka bir şey gerekmiyor.
Allah’a temenni ve arzumuz umumun menfaatini şahsi menfaate tercih ederlerden eylesin.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz