googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

NİÇİN KİTAP OKUMALIYIZ?

Bu haber 03 Ekim 2018 - 11:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.
NİÇİN KİTAP OKUMALIYIZ?

Okumak, öğrenmek, düşünmek insan olmamızın gereğidir. Okumak beyni geliştirdiği gibi insan düşüncesini olgunlaştırıyor. Okumaya önem veren insanlar daha zeki, daha kültürlü, daha geniş ufuklu oluyor. Okumanın zevkine varanlar için okumak bir tutkuya dönüşür. Okumak bir erdemdir. Kitap okumak bireyin kendisini gerçekleştirebilme stratejisidir. Kitap okumakla kişisel gelişimimizi sağlıklı bir şekilde yürütür ve kültürlü bir birey olma yolunda ilk ve önemli bir adım atmış oluruz.
İnsan kelimelerle düşünür, kendini, yaşamını, problemlerini ve hedeflerini kelimelerle anlatır. Ne kadar çok kelime bilirse o oranda ufku genişler. Kitap okuma aynı zamanda zekâmızı daha iyi bir şekilde kullanmamızı sağlar.
Paul VALERY, “Güzel bir kitap her şeyden önce bir okuma aracıdır. Aynı zamanda bir sanat eseridir. Yazarın ruhu, yazdığı eserin aynasına yansır.” diyor.
Ünlü düşünür ÇİÇERO, “Bir bahçen ve bir kitabın varsa hiçbir eksiğin yok demektir.” diyor.
Bir Afrika atasözünde de, “Kitap, cepte taşınan bir çiçek bahçesidir.” deniliyor.
Kitap, ömrü rahat ve huzurlu geçirmenin en iyi ilacıdır. Kitabı severek okuyanların yaşamı dolu, zengin ve bereketli olur. İnsan kendini yenilemek istiyorsa kitaplar arasında dolaşmalı ve yeni arkadaşlar edinmelidir. Yararlı kitap okuyanların ufku genişler, hoşgörülü olur, duygusal zenginlik kazanır, insanları daha iyi tanır ve kendine olan özgüveni artar.
James HOWEL, “Dünyayı yöneten, kalem, mürekkep ve kağıttır.” diyor. Yararlı kitaplar bizim dostumuz, en iyi arkadaşımızdır.
Okuma zevki yüreklere işlemeli, tuzlu balık yiyip gece rüyasında sürekli sularla uğraşan insan gibi, içimizde öğrenme aşkı, okuma aşkı olmadan bu işler öyle kolayca olmuyor. Okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Aç kalmış, susuzluktan ölmek üzere olan bir kişinin ekmeğe, suya kavuşması veya son anlarını yaşayan hastanın ayağa kalkmayı arzulaması gibi istek ve arzu duyulmadıkça okuma sadece dillerde olacak, gönüllere girmeyecektir. Kendimize güzel bir yol haritası çizerek yola çıkmalı, okumayı en önemli amacımız olarak görmeliyiz.
Konuya kitap, bilgi ve okuma ile ilgili önemli sözlerle devam etmek istiyorum. Okumanın önemini kavramadan insanların okuması çok zor. Gerçi okumanın önemine inanan insanlar ne kadar okuyorlar diyeceksiniz. O da bizim toplumsal bir hastalığımız. Biliyor ama okumuyor görüşüne katılmıyorum. Gerçekten inanıyorsa okuması gerekir. Okumanın önemine inanıyorum ama okuyamıyorum fikri bana pek inandırıcı gelmiyor. “Ben zehrin insanı öldürdüğünü biliyorum ama zehri de içerim.” diyeni hiç gördünüz mü? Okumanın kıymetini ancak bilenler anlar. Okumaya meraklı olan kitapları severek alır ve zevkle açar, okur. Okuma ile ilgili ayet ve hadislere bakacak olursak:
“ Yaratan Rabbinin adıyla oku.” ALAK–1
“ Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” ZÜMER–9
“ De ki, Rabbim ilmimi artır.” TAHA–114
“ İlim Çin’de de olsa gidip öğreniniz.” HADİS
“ İlim öğrenmek erkek ve kadın her Müslümana farzdır.” HADİS
“ Ya öğreten ol ya öğrenci ol ya dinleyici ol ya da bunları seven ol, beşincisi olma helak olursun.” HADİS
HZ. ALİ: “Yararlı kitap insan için iyi bir arkadaştır.”
BEDİÜZZAMAN: “Kâinat büyük bir kitaptır. Onu okursan Rabbini bulursun. Vicdanlar din ilimleriyle, akıl da fen ilimleri ile aydınlanır. İkisinin bir araya gelmesiyle hakikat doğar.”
C.MERİÇ: “Okuma, içimizdeki bilinmeyen dünyanın kapılarını açan bir anahtardır.” M.KAPLAN: “Okuma zekânın gıdasıdır.”
W.E. CHANNİNG: “Okumasını bilirsen, her insanın bir kitap olduğunu görürsün.”
Victor HUGO: “Okumak barut gibidir. Bir kez tutuşunca artık sönmez.”
Yine konu ile ilgili güzel sözlerde de; “Köle idim serbest bırakıldım. Sonra okudum, çok geçmeden padişahlar ziyaretime geldiler” “Bazı kitaplar deniz feneri gibidir. Onları izlediğiniz zaman açık denizlerde kaybolmazsınız.” “Günümüzün en büyük zenginliği, okumak ve bilgiye ulaşmaktır.” “İlim adamı kitabını, zengin kasasını, âşık da kalbini heyecanla açar.”
* Kitapla kişiliğimizi, bilgimizi ve görgümüzü geliştiririz. Kültürlü olduğumuz için çevreden saygı görürüz. Düşünce ufkumuz gelişir. Dersleri daha iyi öğrenmemizi sağlar. Sadece Türkçeyi değil zekâmızı da işlevsel hale getirtir. Cebimizde taşınan çiçek bahçesine sahip oluruz. Duygusal yönden zenginlik kazanmış oluruz. Hoşgörülü olup problemleri kolayca çözebiliriz. Kitap okumak bize özgüven verir.
“ Bilgi verir herkese, en güzel derstir bize.”
“ Ağzı yok dili yok, bilgisi her şeyden çok.”
Bu bilmecelerin cevabını bildiniz değil mi? Tabi ki cevabı kitaptır. Kitap deftere ne demiş biliyor musunuz? “İçin ne kadar boş.” Evet, defterin içi boş ama kitapların içi dopdolu. Ne ararsan onu bulursun. Kitap en yakın dost, en iyi arkadaştır. Kitap düşünen insana hayat veren kandır.
Çocuk kitapları çocuğun yaşına, gelişimine uygun eğitici, düşündürücü, insan sevgisi, paylaşma, dayanışma, kaynaşmayı geliştirecek şekilde olmalıdır. Konuları dışında dili sade, akıcı, kavramlar açık olmalı, her şey çocuk düzeyinde olmalıdır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER