Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

ÖĞRENMEYİ ÖĞRENME

Bu haber 03 Aralık 2018 - 11:28 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.
ÖĞRENMEYİ ÖĞRENME

Öğrenilmek isteneni en kısa ve en kolay yoldan elde etmenin yolu, öğrenmeyi öğrenmektir. Etkili öğrenme yeteneğine sahip olmak her insanın istediği bir şeydir. Öğrenme; bilgiyi hafızaya kaydetme, iyi ve doğru olarak algılama, gördüğünü hatırlama ve uygulama çalışmasıdır. Kalıcı bir öğrenme için, bilgilerin duyu organları tarafından algılanması, belleğe yerleştirilmesi, kalıcı olacakların ileride kullanılmak üzere bırakılmasıdır. Önemsiz görülenler bir süre sonra bellekten silinmektedir.

Bilgilerin uzun süreli bellekte kalması için isteyerek öğrenme, ezber ve zaman zaman tekrar gerekir. Öğrenmenin meydana gelmesi ve pekişmesi için öğrenmeye hazırlıklı olmak, motivasyon, alıştırma-tekrar yapma, aktif katılım, araç-gereç kullanımı ve öğrenmeyi öğrenmek gerekmektedir. Öğretmen iyi bir rehberlik yaparak neyin, ne zaman, nasıl öğrenileceğini, metot ve tekniklerini, kaynak araç ve gereç kullanımının nasıl yapılacağını sadece sözle değil, bizzat uygulayarak göstermelidir.

Eğitimde bilgilerden daha çok, bu bilgilerin niçin, nerede, ne zaman ve nasıl öğrenileceğini bilmek daha da önemli olmaktadır. Bu yüzden öğrenmeyi öğrenmeye, gereken önemin verilmesi gerekir.

Bilgiyle dirilenler hiçbir zaman ölmez. (Hz. Ali) 

Cehalet küstahlık, bilgi cesaret verir. (Terry)

PLANLI ÇALIŞMA

Planlı çalışma çalışmanın yönünü gösteren, bizi kararsızlıktan kurtaran, bilinçli olmamızı sağlayan bir çalışmadır. Planlı çalışınca kısa zamanda çok iş yaparız. İşlerimizi önemine göre yapar, düzenli ve sürekli çalışma alışkanlığı kazanırız. Plansız çalışan kişi sonuca varamaz, yaptığı iş onu bunaltır, sıkar ve yorar. Yapacağı işler üst üste yığılır, altından kalkamaz hale gelir, çabucak kızar, öfkelenir, sinirlenir, sabırsız olur. Gerektiği kadar motive olamaz.

Eğer ailevi sorunlarımız varsa, sağlıklı değilsek, uygun bir çalışma ortamımız yoksa dikkatimizi toplayamıyorsak, uyku düzenimiz bozuksa, disiplin altına alamadığımız alışkanlıklarımız varsa, başarılı olmamız çok zordur. Planlı çalışma insanın kendine güvenini artırır, iyi bir motivasyon aracıdır. Çalışma planı yapılırken ilgi alanı ve yetenekler dikkate alınmalı, süreler dengeli dağıtılmalıdır. Uyku saatleri iyi tespit edilmeli, planın el altında olmasına dikkat etmeli, yapılacakların listesi çıkarılmalı, uzmandan yardım ve destek alınmalıdır. Ders çalışırken sadece derse motive olmalı, çalışma ortamı uygun olmalı, aç olmamalı, ara vermeli, zamanı en iyi şekilde kullanmaya dikkat edilmelidir.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA