HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ÖĞRETMEN(5)
 • ALİÖZKANLI
  • ALİ ÖZKANLI
  • aliozkanl@kayserihakimiyet2000.com
  • 23 Ekim 2017 - 12:32:32

* Öğretmen çevresinde lider olmalı, cesaretli olup görevlere aktif olarak katılmalı.

Öğretmen “Yapabilir miyim? Başarabilir miyim?” gibi sözleri ağzına hiç almamalıdır. “Yaparım, başarırım.” diyerek cesaretli olmanın yararını göreceksiniz. Uzmanlar zihindekinin insanın bedenini, bedenin de zihin faaliyetlerini olumlu veya olumsuz olarak etkilediğini söylüyorlar. “Ben yaparım.” dediğiniz anda beyin derhal o işi yapmaya kendini hazırlıyor ve ona göre emirler veriyor.

1985 yılında Silvan’da elektrik açılışı için büyük bir törenin yapılacağını öğrenmiştik. Kaymakam Bey, tören yerinin belirlenmesi için çevre köyleri dolaşmış ve bizim köyü uygun bir yer olarak seçmiş. Törene Diyarbakır valisinin yanında asker, sivil, kaymakam, belediye başkanları ve halk katılacaktı. Kaymakam Bey böyle büyük bir organizasyonda benim de görev almamı istedi. Hiç çekinmeden görev aldım. Başarı ile de görevimi yaptım.

Okulda yaptığım çalışmalar, köylülerle olumlu ilişkilerim ve bu görevi başarıyla yaptığımdan dolayı Kaymakam ilçedeki bir okula müdür olarak atanmam için İlçe Millî Eğitim Müdürüne talimat vermiş. İlçe Milli Eğitim Müdürü beni çağırttı ve görev teklifi yaptı. Değişik nedenlerden dolayı bu görevi kabul etmedim. “Ali Hoca kendini övmek için bunları yazmış.” diyenlere “Övülmeye ihtiyacım yok.” diyorum. Görev almayışımın en önemli sebebi, öğrencilerle bire bir ilgilenmek, derse girerek öğrencinin sıcak nefesini, gözlerindeki o ışığı her an görmek isteyişimdir.  

* Öğretmenin sözleriyle davranışları aynı olmalı.

Samimi olur, anlattıklarınızı yaşarsanız insanlar sizden etkilenir. Yapacağınız işleri daha kolay yaparsınız. Sizden etkilenen insanlar da çevresini etkileyerek olumlu ışığını etrafa yayar. Sözlerinizle davranışlarınızın birbirine uyması öğrencinizi etkileyecek ve istediğiniz başarıyı kazanmanızda size kolaylık sağlayacaktır.

Öğretmen kendisini ve mesleki bilgilerini sürekli geliştirmeli, yenilikler açık olmalı, araştırmacı olmalı ve çok okumalı. Her meslektaşım kendisini yenilemek, geliştirmek için her türlü imkânı kullanmalıdır. Zamanın çok kıymetli olduğunun bilinciyle her anı en iyi bir şekilde değerlendirmenin yollarını arayıp bulmalıdır.

Kendimizi Geliştirmek veya Baltayı Bilemek

 

* Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor ne de öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından bir kaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş.

İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.

Sonuç: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş. Birinci adam bu durum karşısında çok öfkelenmiş:

— Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken işe başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu işin sırrı ne? İkinci adam yüzünde tebessümle yanıt vermiş:

— Ortada bir sır yok. Sen durmaksızın çalışırken, ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum.

Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir. Kendimizi geliştirmek, baltamızı bilemektir. Kendimize zaman ayırıp zayıf bulduğumuz alanlarımızı geliştirmeliyiz. Bu zihnimizin, fikrimizin, ruhumuzun, bedenimizin, karakterimizin güçlenmesi için olmazsa olmaz bir koşuldur.

MEVLANA: “İnsan önce kendisini okumayı öğrenmeli… Kendisini okuyamayan insanın başka kitaplar okuması ona bir fayda sağlamaz” diyor.

*Öğretmen, mesleğinizin önemini ve değerini bilmeli, mesleğinin onur ve şerefini lekeleyecek söz ve davranışlardan uzak durmalı.

Öğretmenlik mesleği kutsal bir görevdir, peygamberlik mesleğidir. Fedakârlık ve sabır ister. Gönüllere girmenin, ruhları okşamanın, sevgi ve bilgi yaymanın ve dağıtmanın bir diğer adıdır.   (Devam Edecek)

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz