SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

ÖĞRETMEN(8)

 “Öğretmen, öğrencilerini o kadar candan sevmeli ve sevgiyi aralarında öyle bölüştürmeli ki her bir öğrenci, “Öğretmen en çok beni seviyor .” diyebilmelidir.” Öte yandan öğretmenin dersten sonra okulda bir süre kalması, eğitim öğretim esnasında karşılaştığı güçlüklere katlanması gerekir. Haklı bir özrü olmadıkça dersi terk etmemesi, meslek sevgisinin bir işaretidir.

Eğitimde temel ilkelerden birisi de iyi örnek olmaktır. Bilhassa çocuk ve gençlerde özdeşleşme mekanizması çok güçlü olduğundan, birçok şeyi taklit ederek öğrenirler. İşte öğretmenler bunu dikkate alarak kendilerini kontrol etmeli, öğrencilerin benimseyebilecekleri iyi davranışlar geliştirmelidir. Öğretmen ve öğrenci arasındaki bu alışveriş metotları ve insani karakterleri iyi bilmek ve kullanmakla çok güzel sonuçlara ulaşılacaktır.

Bu düşüncelerimi okuyan meslektaşlarımın, “Öğretmenlerin maddi ve manevi durumları ne zaman düzelecek? Hep öğretmen şöyle olmalı, böyle olmalı diye ahkâm kesmek kolay.” dediklerini duyar gibi oluyorum. Hepsi de haklıdır. Şurası da bir gerçektir ki öğretmenlik kutsal bir meslektir ve fedakârlık ister.

Öğretmen şiirimde şöyle seslendim:

Çocukların dillerinde hep sensin,

Yanık yüreklerde hardır öğretmen,

Yetimlerin hallerini bilensin,

Damarlarda atan kandır öğretmen.

 

Karanlığın karşısında sen varsın,

Gönüllere ışıkları yakansın,

Bize herkeslerden daha yakınsın,

Garip, kimsesize yardır öğretmen.

 

Bilgilerle cehaleti boğansın,

Hastalansak hatırları soransın,

Gözlerin içine candan bakansın,

Yüce dağ başında kardır öğretmen…

ÖĞRETMEN KİMDİR?

Susamış dudaklar, çatlamış topraklar için su ne kadar gerekli ise körpecik yavrular için bilgi ve sevgi o derece gereklidir. Bunu davranış güzelliği tamamlamalıdır. Çocuklara iyiyi, doğruluğu ve dürüstlüğü öğretecek, onu eğitecek ve topluma kazandıracak kişi öğretmendir.

Öğretmen, başta öğrencisine, çevresine, topluma hal ve hareketleriyle örnek olmak zorundadır. Bahçıvanın çiçeklerini en iyi şekilde yetiştirdiği gibi öğretmen de öğrencisini en iyi şekilde yetiştirmelidir.

  1. Kemal ATATÜRK: “Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” diyerek öğretmenlerin görevinin ne kadar önemli olduğunu, gelecek nesillere yön vereceklerin öğretmenler olduğunu belirtmiştir. Öğretmen, toplumdaki iyi ve kötülerden kendisini sorumlu hissetmelidir. Geleceğimiz olan yavrularımızı en güzel şekilde yetiştirmemiz gerekiyor.

GANDHİ: “Bir toplumda iyilerde öğretmenin rolü olduğu gibi, kötülerde de öğretmenin rolü vardır.” diyor. Öğretmen, fedakâr insandır. Her yerde ve her zaman etrafına ışık verir. Onları eğiterek mutluluk duyar. Maddi mutluluk yerine manevi mutluluk onun için daha değerlidir. Öğrencisini iyi bir yerde görmesi kendisini arayıp hal ve hatırını sorması en büyük mutluluğudur. Bu duygu yaşamadan bilinmez.

Öğretmen, iyi bir tiyatrocu gibi rolden role girmelidir. Öğretmen öğrencisine en iyi şekilde ulaşan ve ona yaklaşandır. Ona yol gösteren, başını okşayan, onunla arkadaş gibi konuşan, acısını ve sevincini paylaşandır.

Öğretmen, idare ile öğretmen arkadaşları ve velilerle iyi bir diyaloga girendir. Başarının buradan geçtiğini tecrübesi ile bilendir. Öğretmen, öğrencisine azimli ve istekli olmayı ve hayatın bir yarış olduğunu, ümitsiz olmayıp sabırla mücadele eden, yılmamayı öğütleyendir. Öğretmen kendini, her gün yeniliğini sorgulayan, gelişmelere açık, gündemi takip eden, sevecen, çevresiyle iyi bir diyalog kuracak bir kişiliğe sahip olandır.

Öğretmen, öğrenci ayrımı yapmayan, öğrencisini seven, ona değer verendir. Onları korkutmayan, rahat konuşabilmelerini, fikrini açıkça söyleyebilmesini sağlayan, baskı ve şiddetten uzak,  hoşgörülü olandır. Kısaca öğretmen, söylediğini uygulayan, uyguladığını da söyleyendir. Sevgi dolu bilgi ve beceri kazandıran, öğrencisinin ufkunu genişleten, onu geleceğe hazırlayandır. Ne mutlu böyle öğretmenim diyene!

 

 

 

  • Etiketler
  • Açıklama
  •  “Öğretmen, öğrencilerini o kadar candan sevmeli ve sevgiyi aralarında öyle bölüştürmeli ki her bir öğrenci, “Öğretmen en çok beni seviyor .” diyebilmelidir.” Öte yandan öğretmenin dersten sonra okulda bir süre kalması, eğitim öğretim esnasında karşılaştığı güçlüklere katlanması gerekir. Haklı bir özrü olmadıkça dersi terk etmemesi, meslek sevgisinin bir işaretidir. Eğitimde temel ilkelerden birisi de iyi […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz