googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

ÖĞRETMENİNE ÇİÇEK VERECEK ELLER, BIÇAK ÇEKİYOR!.. – 2

Bu haber 15 Mayıs 2019 - 11:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÖĞRETMENİNE ÇİÇEK VERECEK ELLER, BIÇAK ÇEKİYOR!.. – 2

Eğitimci Yazar Gürhan Gürses, yürekleri dağlayan, acı gerçekleri şöyle haykırıyor. “Eğitimciye şiddete hayır diyoruz. Hiç kimseye şiddet olmasın. Her canlı değerlidir! Üzülmemek elde değil. Çaresiz kalışınız, elinizden bir şey gelmemesi… Bu çocukların nasıl canavar haline geldiği… Öğretmenin nasıl hedef olduğu… Cana nasıl bu kadar kolayca kıyıldığı… Bu öfkenin nasıl da gözleri kararttığını da anlamakta zorluk çekiyorum. Haddini bilmeyen şımarık çocuk! Nasıl bir çocuk istediğini, ne istediğini bilmeyen, her şeyde suçlu öğretmeni gören doyumsuz veli! Ve öğrenciyi zorla okullarda tutmak zorunda bırakan bürokratik anlayış… Vebaliniz büyük!.. Bizler de her şeyi bırakarak “Saldım çayıra Mevla’m kayıra mı” “Nereden inceldiyse oradan kopsun mu” diyelim! Nasıl bu hale geldik, bir türlü aklım almıyor. Eskiden öğretmenlik, anne baba kadar kıymetli ve itibarlıydı.

İşin garip  tarafı, kimse kendi çocuğunda ya da kendisinde hata aramıyor, kusur bulmuyor. Eskiden öğretmenin arkasında duran veliler bugün çocuklarının arkasında durduğu için bu hale geldik. Çocuğunun yanlışı söylerse öğretmen, çocuğuna iftira atıyordur mutlaka. Böyle anlıyor ebeveynler! Herkesin çocuğu bembeyazdır ve okula öyle gelmiştir. Ailede sorun yoktur. Her şey mükemmeldir ama bu mükemmelliği bozan öğretmendir. Bu ritme çomak sokan öğretmendir. Uzatabiliriz…

Esasen anne babaların eğitilmesi lazım… Atalarımız “Armut dibine düşer” derlerdi. Anne baba neyse çocuğu da o’dur. Öğretmenlerden çok şey beklemeyin. Eğitim önce evde başlar. Sizin bir kelimeniz dahi onlar için önemlidir. Küfrederseniz çocuğunuz da eder. Silahınız varsa çocuğunuzun da silahı olur. Nasıl yön verirseniz öyle uzayıp gider. Siz çocuğunuzun yönünü olumluya, iyiye, güzele göre şekillendirirseniz öğretmen de öğrenciyi o yönde bir adım ileriye taşır. Hem siz kazanırsınız, hem öğretmenler kazanır, hem çocuğunuz, hem de ülkemiz… Öğretmenlerle el ele verin, sırt sırta olun… Çocuklarınızın yanında öğretmenleri hakkında atıp tutmayın. Asarım, keserim, sürerim gibi laflar etmeyin. İletişim kurun. Öğretmeni düşman olarak değil, can parçanıza can katacak olan hayati bir şey olarak düşünün.

Okullarda kalemle kitapla haşir neşir olması gereken çocuklar; bıçakla, silahla dolaşıyor. İzledikleri dizi filmlerin topluma yansıması olarak da okuyun bunu. Kollarına çizdikleri film sembollerinin de, okul sıralarına kazıdıkları film işretlerinin de bu cinayette ipucu olduğunu, defterlerine yazdıkları olumsuz film kahramanlarının da bu cinayette rolü olduğunu düşünüyorum. Katil sadece o çocuk değildir! Filmdeki kabadayıların, mafyaların yürüyüşünü taklit eden, onların oturuşuna hayran hayran bakan, sözlerini ezbere bilen, içtiklerini içen, sıktıklarını sıkan, kestikleri raconu arkadaşlarına ve öğretmenlerine kesen bu garip kişiliklerden okullarda onlarca, yüzlerce, binlerce var. Giydikleri tişörtlerden, saç kesimlerine kadar tesiri altında kaldıkları bu sahte kahramanlar onların bir nevi idolü, olmak istedikleri tipler olarak karşımızda en büyük sorun olarak durmaktadır. (Devam Edecek)

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER