HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

OKUL KÜTÜPHANELERİ-II
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 5 Mart 2015 - 15:55:16

Türkiye’de kamu okul kütüphanelerinin durumu üzerine acilen eğilmek gerektiği bir gerçektir. Bunun yolu da toplam kalite yönetimi ve bilgi okuryazarlığı kavramlarının okul kütüphaneleriyle ilişkisini öğretmen ve yöneticilere iyice belletmekten geçmektedir. Bu amaç için velileri de kullanmak akıllıca olacaktır.

Çocuğunun okulunda bir okul kütüphanesi olup olmadığını sorabilen, var olan okul kütüphanesini geliştirmek için zorlayan velilerin desteğini kullanmak gerekmektedir.

Öğretmenlerin okul kütüphaneleri yönetmeliğini bilmesi, okullarında bulunan kütüphaneyi daha iyi bir hale getirmek için çalışmalarda bulunmaları, kütüphanesi olmayanların kurma girişiminde bulunmaları, bunun için yapılabilecek her türlü işbirliği çalışmalarına katılmaları, sadece öğrenciler için değil, ülke için de çok önemlidir.

Kendi okulunda araştırma yapmayı öğrenen öğrencinin, üniversite düzeyine geldiğinde hiç kütüphane kullanmamış bir başka öğrenciden çok farklı olacağı bir gerçektir. Okul kütüphanesini kurarken ve geliştirirken dikkat edilecek temel noktalar bulunmaktadır. Bunlar, dört yıllık üniversite eğitimi almış kütüphanecilerin, bilgi ve belge yönetimi uzmanlarının çok iyi bildikleri ilkelerdir.

Bu nedenle her okula bir okul kütüphanesi kurmak da yetmemektedir. O kütüphaneyi geliştirecek, yeni kaynakları belli kurallara bağlı olarak bilgisayar programına kaydedecek, onları kullanıma sunacak, bilgi okuryazarlığı dersleri verebilecek, çeşitli kaynaklar sağlayacak eğitimli okul kütüphanecilerine gereksinim vardır.

Yine okul kütüphanesi kurarken dipte bir sınıf, bodrum katta bir oda şeklinde değil; okulun kalbi olabilecek bir alanda, kolay erişilebilir, merkezi bir yerde okul kütüphanesini kurmak gerekmektedir. Yerleştirme mutlaka açık raf sistemine göre, Dewey Onlu Sınıflama kullanılarak konusal biçimde yapılmalıdır. Doğru seçilmiş internet kaynakları, veri tabanları da kullanılması gereken bilgi kaynakları arasında yer almaktadır.

Bu nedenle yer seçimi, kaynak seçimi, personel seçimi doğru yapılabilirse uluslararası standartları yakalayan okul kütüphaneleri kurulabilir. Okul kütüphanecisinin olmadığı okullarda, öğretmenlerin bu görevi üstlenmeye çalıştığı ve zorlandıkları da Türkiye gerçeklerinden biridir. Bu noktada öğretmenlere destek vermek ancak bir yere kadar mümkün olabilmekte, zaten ders yükü çok olan öğretmenler, eğitimini almadıkları bir konuda görev yapmaya adeta zorlanmaktadır.

Kimi zaman sevgiyle bu görevi yapan öğretmenler olsa da, bunların sayısı ne yazık ki azdır. Bilgi okuryazarı olabilen, bilgi toplumuna katkıda bulunabilen nesiller yetiştirmek istiyorsak, okul kütüphanelerine ve okul kütüphanecilerine gereken önemi vermeli, öğretmen-yönetici ve kütüphaneci işbirliği ile herkesin görevini yapabildiği bir sistemi acilen hayata geçirmeliyiz

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz