Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
NAGEHAN ÇELEBİ

OKULA UYUM SÜRECİNDE ANNE BABALAR NELER YAPMALIDIR?

Bu haber 15 Eylül 2018 - 21:56 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.
OKULA UYUM SÜRECİNDE ANNE BABALAR NELER YAPMALIDIR?

NAGEHAN ÇELEBİ/KLİNİK PSİKOLOG

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken, okula yeni başlayacak çocukları olan ailelerde de tatlı bir telaş ve heyecan durumu yaşanmaya başlamıştır. Bu dönem, sosyal çevresi ailesiyle kısıtlı olan çocuklar için kaygı ve endişe dolu bir dönem olabilir. Anne babasından ayrılmak istemeyen çocuklar okula gitmek konusunda sıkıntı çıkarabilir. Yeni bir çevre edinecek olması ve daha önce hiç tanışmadığı okul ortamına katılmak zorunda olması bazı çocuklar için stres durumu oluşturur. Çocuklardaki bu kaygı ailelere de yansırsa ve ebeveynler kendi çocuklarının okula uyumu hakkında endişe yaşamaya başlarsa durum kontrol edilmesi güç bir hal alabilir. Bu nedenle ev ortamında ki kaygı ve stres durumu çığ gibi büyümeden önce çocuğu okula hazırlama ve ebeveynlerin bu dönemle nasıl başa çıkacaklarını bilmeleri oldukça önemlidir.

Okula yeni başlayacak olan çocuklarda bu dönemde bazı davranış ve duygu değişimleri yaşanması da normaldir. Ebeveynler bunu gayet doğal karşılamalı ve çocukların kaygılarını azaltmak adına girişimlerde bulunmalıdır. Bu konuda neler yapabiliriz diyorsanız; öncelikle fırsatınız varsa okul başlamadan önce çocuğunuzu okuldaki öğretmeni ile tanıştırın. Okulunu ve sınıfını beraber gezin. Ebeveynleri yanındayken öğretmeni ile tanışması ve kısa da olsa öğretmeni ile zaman geçirmesi çocuk için olumlu bir gelişme olacaktır. Okula gittiği zaman sınıfta tanıdığı bir kişinin olması ailesinden yeni ayrılacak olan çocuklar için bir kolaylaştırıcı yöntemdir.

Okul başlamadan önce okul hakkında çocuklarınızla mutlaka sohbet edin. Her gün on-on beş dakika evde çocuğunuzla onun okulu hakkında konuşun. Çocuğunuza okula neden gitmesi gerektiğini onun anlayabileceği uygun bir dille anlatın. Okulun nasıl bir yer olduğundan, orada aynı zamanda oyun da oynayabileceğinden, yeni arkadaşlar edinmenin aslında keyifli olduğundan ona bahsedin. Okulla ilgili varsa kaygılarını, korkularını anlayışla karşılayın ve onu dinleyin. Kaygı oluşturan her durum için bir çözüm üretmeye gayret edin.

Okulun her gün gidilmesi gereken oyun, arkadaş ve eğitim yeri olduğunu anlatın ancak çocuğunuza abartılı ve yanlış bilgi vermeyin. Aksi durumda çocuk kendisine anlatılanlarla okulda bulduklarını karşılaştırdığında okulun hayal ettiği gibi olmadığına inanırsa bir daha okula gitmek istemeyebilir. Sohbetleriniz sırasında okulda bazen çok eğleneceğini bazen de sıkılabileceğini veya okulla ilgili bazı şeylerden hoşlanmayabileceğinden bahsedin.

Okul hazırlığını çocuğunuzla birlikte yapın. Varsa okul kıyafetlerini birlikte satın alın. Eğer okulun özel bir kıyafeti yoksa okul açılmadan önce okulla ilgili alışverişi birlikte yapın. Yeni bir sırt çantası, yeni boyalar çocuklar için motive edicidir.

Çocuğunuza okula başlama ile ilgili hikaye kitapları okuyun ya da masallar anlatın. “Okuldaki İlk Günüm” adlı hikaye kitabını Tübitak Bilim Kitapları Serisinde bulabilirsiniz. Hikayenin ya da masalın kahramanını kendi ile eşleştiren çocuğunuz zamanla iç dünyasını sizle paylaşmaya başlayacaktır.

Okul başlamadan önce bu şekilde devam eden bir hazırlık süreci okul başladığı zaman işinizi oldukça kolaylaştırır. Peki okulun ilk günü ve ilk haftası için neler yapabiliriz? Çocuğunuz okula başlayacağı ilk gün mutlaka güven duyduğu bir yakını ile okula gitmelidir. Mümkünse çocuğu anne babası birlikte okula götürmelidir. Çocuğunuza, sınıftayken anne babasının yanında durmayacağını önceden söyleyin. Tüm çocukların sınıfta annesiz babasız olacağını anlatın ve sınıftan çıktığı zaman ya da gün sonunda onu mutlaka karşılayacağınızı söyleyin ve yeniden kavuşacağınıza onu inandırın. Vedalaşmayı kısa süreli ve çabuk yapın. Veda anı uzadıkça çocuktaki kaygı düzeyi artar. Ebeveynleri olarak sizin durumu gayet doğal ve rahat karşılamanız oldukça önemlidir. Siz de bir endişe durumu hissederse çocuğunuz da aynı şekilde ayrılıkla başa çıkamayacağını düşür.

Ebeveynlerin okulda kalma süresi kademeli olmalıdır. İlk gün, kaygısı yüksek olan çocuklar için ebeveynlerin okulun ya da sınıfın kapısında beklemesi normaldir. Bu durum bazı çocuklar için iki ya da üç gün de olabilir. Ama gün geçtikçe ebeveynlerin okulda kalma süresi kısalmalıdır. Okulun ilk haftası ne kadar okulda kalacağınızı, çocuğunuzu ikna ederek ve ona açıklayarak çocuğunuzla beraber belirleyin. Örneğin çocuğunuz birinci gün tamamen annesinin onu okulda bekleyeceğini ikinci gün ise annesinin sabah bırakıp sonra okul çıkışı almaya geleceğini, daha sonra eğer kullanacaksa servis ile gidip geleceğini önceden bilmelidir.

Bu dönemde çocuğunuzun aileden ayrılma ile ilgili problem yaşayacağını düşünüyorsanız bu konuda öğretmeninizden ve okulunuzdan destek almanız oldukça önemlidir. Çocuğunuzun okula adaptasyon sürecinde çocuğu ikna etmek amacıyla dahi olsa sert tutumlar sergilemekten kaçınması gerekmektedir. Bu tutum, çocukları okuldan daha da soğutacağından ebeveynler çocuk ile daha ılımlı bir iletişim kurulmaya çalışılmalıdır.

Bu süreçte bazı ebeveynler çocuktan daha heyecanlı ve kaygılı olabilir. Bu durumu çocuğa yansıtmamaya özen göstermeli ve okulun ilk günü normal bir gün gibi davranılmalıdır. Okul konusunda ailenin göstereceği kararlılık, sabır ve başladığı eğitim kurumuna karşı gösterdiği inanç, güven çocuğun okula uyumunu kolaylaştırır. Çocuğunuzun okula uyum konusunda çok zorluk yaşamayacağını umuyor ve güzel bir eğitim yılı geçirmenizi temenni ediyorum.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA