googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR?

Bu haber 26 Eylül 2018 - 11:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.
OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR?

Okuma en temel bir ihtiyaçtır, ruhun gıdasıdır. Okuyan insan kendini tanır, rahatlar, bilgi sahibi olmanın, insanlara yararlı olmanın zevkini tadar. Okuma insana düşünme gücü, ileri görme ve tehlikeleri seçme gibi avantajlar sağlar. Okuma becerisinin gelişmesi için sabır ve sürekli uygulama gerekir. Okuma ve anlamada da bir plan ve program gerekir. Okuma bilgi kazandırır. Okunan bilginin yararlı hale gelmesi ve kültüre dönüşmesi için anlaşılması gerekiyor.

Kitap okuma alışkanlığının oluşması için zihinsel yönden okumaya hazır olmak, istekli, meraklı ve ilgili olmak, kararlı olarak bilgiyi kullanmak, bilgiden haz almak, başarı duygusunu tatmak, bütünü görmek, göz yorgunluğunu gidermek, okuma uzaklığını ayarlamak, okumayı hızlandırmak için bolca zihin antrenmanı yapmak, okurken not alıp altını çizmek, ana fikrini tespit edebilmek gerekir.

Kitap okumak bir şehir ziyaretine benzer, şehri bir kere gezmekle tanıyamadığımız gibi, kitabı da bir kere okumakla tanıyamayız. Nasıl ki yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bize tecrübe kazandırıyorsa, okumak da bize bilgi kazandırır. Kitapları sadece okumak yetmez. Okuduğumuzu anlayıp yaşamımıza katmalıyız. Çok kitap okuyanlar toplum içinde bir bilen olup, bulunduğu yerde söz sahibi olur. Okuma alışkanlığı kazandırmak için teşvik etme, örnek olma, tavsiye etme, ilginç konulu kitaplar bulma, az okuyanla çok okuyanı kıyaslama, kitap hediye etme veya değiştirmenin önemini unutmamak gerekir.

Kitap iyi bir arkadaş, sadık bir dosttur. Okuma zekâyı geliştirir. Zekâ genç ve dinç kalır. Kitabı okumaya başlamadan önce iyice tanımamız gerekir. Bunun için öncelikle ön ve arka kapakları, içindekileri, ön sözü ve yazarın hayatını okumalıyız. Ayrıca kitabın baskı tarihine, yararlanılan kaynaklara göz atmalıyız.

Okumak iyilik ve güzelliğin, hayır ve bereketin, ilim ve hidayetin, şefkat ve rahmetin kapılarını açan ilk emir olan mübarek sözcük. Okumak ufukların ardına uzanmaktır. Okumak ötelere akan bir ırmak olup gizemli hazinenin şifresini bulmaktır. Okumak misk kokulu gül bahçesinde dolaşmak, ışıkla beslenmek, ilâhi ateşte yanmak, pişmek ve olmaktır. Okumak yeni dünyalar kurmak, yeni dostlar ve yeni arkadaşlar bulmak, hayata neşe ile huzurla mutlulukla bakmaktır.

Etkin bir okumaya sahip olmamız için; Okunacak kitabı veya metni önce tanımaya çalışmalı, ana fikrini tespit etmeli, dudak hareketlerinden kaçınmalı, önemli görülen bölümleri işaretlemeli, okuma mesafesi iyi ayarlanmalı, isteyerek ve bir amaç için okunmalıdır.

Hızlı bir okumaya sahip olmak için; Duraklama ve geriye dönüşleri azaltmalı, hecelememeli, kelimeleri değil, kelime guruplarını okumalı, çapraz okuma, paragraf okuma, sütun okuma uygulamalarını yapmalı, ana fikri bulmaya yönelik okumalıdır.

Okuduğumuz kitabın ilk paragrafının ilk cümleleri o paragrafın konusunu verir, diğer cümleler onu açıklayıcı, destekleyici nitelikte olur. Bir paragrafın ilk cümlesini okuduğumuzda açılımını biz de yapabiliriz.

Okumak, insanın iç yolculuğunun başlangıcıdır. Yazmak ise bir sonraki duraktır. İnsan okuyarak yola çıkar ve kendini keşfeder. Sonra da iç keşif yolculuğu derinleşir ve yazmaya başlar. İnsanlar eserlerini, his ve düşüncelerini gelecek nesillere ulaştırabilmek için yazar. Yazmak önemlidir, fakat neyi yazdığın, en önemlisi de nasıl yazdığındır.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER