BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

OKUMA KÜLTÜRÜ ÜZERİNE- II
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 11 Şubat 2015 - 16:18:54

Bu tablonun, daha iyi sonuçlara ulaştığını bir düşünelim; “okur kitlesinin hızla büyüdüğü, dağınık ve çok çeşitli bir hale geldiği, yazar – kitle ilişkilerinin daha dolaylı ve sapmış olduğu sonraki devirde yazarla kitle arasındaki özel ilişkiyi izlemek daha da zorlaşır.

Yazarla kitle arasındaki ara unsurların sayısı artar. Bu durumda salon, kıraathane, klüb, akademi, üniversite gibi sosyal kurum ve derneklerin rollerini araştırabiliriz.

Eleştirici önemli bir aracı haline gelir. Edebiyat meraklıları, kitapseverler ve kitap koleksiyoncuları bazı edebi türleri destekleyebilirler. Bizzat edebiyatçıların kurduğu dernekler, yazarlar ve yazar olacak kimseler için özel bir okur kitlesinin oluşmasına yardımcı olabilirler” .

Okur kitlesinin büyümesinden ziyade nitelikli ve etkin okur kimliğine sahip okur kitlesinin oran olarak baskın olması elbette ki daha iyidir.

Aksi takdirde özellikle son dönemlerde edebiyat dünyasını da oldukça etkileyen “popüler kültür” ürünleri olarak nitelendirilen “piyasa edebiyatı kitapları”nın okurlarıyla başa çıkmak oldukça zor olacaktır. ‘En çok satanlar listesi’nin kitapları, yazarlarıyla birlikte kısa kısa sürelerle de olsa oldukça ‘ünlü’ ve ‘popüler’ oluyorlar.

Aslında ‘şöhret’, kısmen de eleştiricilerin tutumuyla ilgili bir meseledir. Bu konuda, şimdiye kadar devrin ‘genel okur’unun temsilcisi olduğu varsayılan kişilerin az çok resmî bir mahiyet kazanmış sözlerine göre bir takım tespitler yapılmıştır”.

Rekabetçi, hareketli bir toplumda yüksek sınıfların çabucak taklit edilen normları, sürekli bir değişme ihtiyacı içindedir. Hızlı zevk değişmeleri, hızlı sosyal değişmelerin ve sanatçı ile okur arasındaki genel olarak dağınık ilişkilerin bir yansımasıdır.

Edebî faaliyetin bir uzvu olan okur ve okuma, sosyal hadiselerin süreci ile de şekillenme durumunda olduğundan, okurun ve okumanın niteliğini tespitte özellikle çağın karmaşık yapısını irdelemek gerekir.

Tabi çok boyutlu olan bu tür sosyolojik araştırmalarda dikkatli olmak gerekir. “Hem psikolojik, hem de kolektif olan bir olayı anlamak için en belirli metot akıllıca seçilmiş, yeterli sayıda kişilere sorular sormaktır”.

Bu amaçla, etkin ve nitelikli okurların yetiştirilmesi sürecinde, edebiyat eğitimi verecek olan öğretmen adaylarının tutumlarının tespiti de önem arz etmektedir. Uygun ölçme araçlarının seçilmesi ile yapılan araştırmanın sonucuyla durumun sosyolojik olarak boyutlandırılması, edebiyat sosyolojisi sahasına önemli bulgular sunar. Geneli kavramada bu özel tespitler elbette bir fikir verecektir değerli okuyucular.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz