AY YILDIZLI RENKLERLE MİLLİ İRADE BİSİKLET TURU

AY YILDIZLI RENKLERLE MİLLİ İRADE BİSİKLET TURU

KAYSERİ YAKIŞANI YAPTI

KAYSERİ YAKIŞANI YAPTI

UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ!

UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ!

15 TEMMUZ’A EN GÜZEL ARMAĞAN

15 TEMMUZ’A EN GÜZEL ARMAĞAN

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLAMALARI

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLAMALARI

OKUMAYIN…..?
 • FARUKERGAN
  • FARUK ERGAN
  • faruker@kayserihakimiyet2000.com
  • 6 Temmuz 2018 - 11:02:54

Bilgi, bir hazinedir.

Bu hazineyi keşfetmek ancak okumakla mümkündür.

Okumadan, bilgi hazinesine ulaşmanın başka bir yolu yoktur.

Balzac’ın söylediği gibi “Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir”.

Yazımın başlığı, yıllardır yalvarmamın ve üzgünlüğümün sonucu olarak, tabi ki kinaye, sitem, gördüklerim ve okuduklarımın sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Haftada bir gün Hakimiyet Gazetesine makale yazıyorum, daha sonradan bu makalemi sosyal medyada paylaşıyorum.

Yazıyı okuyup yorum yazmak veya beğenmek için en az beş dakika gerekirken, anında yorum veya beğeni geliyor. Neye göre beğenirsin veya yorum yaparsın? İçeriği ne, konusu ne, hakaret mi var, yalakalık mı var, iftira mı var, riya mı var?

Zahmet edip oku, daha sonra ne yapacaksan ona göre karar ver. Bu durum sadece benim yazım için söz konusu değil, genel olarak paylaşımlar aynı işleme tabii tutuluyor. Anlıyorum ki okumadan değer veriliyor veya verilmiyor. Makale yazmak için, emek ve bilgi harcayan insanı okuyarak onure edersek, hem emeğe saygı hem de bilgiye saygı göstermiş oluruz. Okuyunca anlaşılacağı üzere, gerçekten çok güzel yazı yazan, kalemi çok güçlü ama henüz tanınmamış arkadaşlarımız var. Amatörce yazıyorlar, yazılarından para kazanmıyorlar ama okumaya değer sadece çevresini bilgilendiren insanlar olduğunu okumadan anlayamazsınız.

Okumak, kişinin bilgisini, görgüsünü, kültürünü artırır, ufkunu açar, konuşmasını ve davranışını güzelleştirir. Bilgili ve kaliteli olmasını sağlar, olaylar karşısında muhakeme gücünü artırır. Dünya ülkelerinin nüfus yapılarına göre kitap okuma oranlarının, ülkemiz insanlarından ne kadar yüksek olduğunu, kitap okuma alışkanlığımızın gün geçtikçe azaldığını, inancımızın ilk emrinin “oku” olduğunu çok yazmışımdır. Ey güzel kardeşim, başkasının mutfakta pişirerek önüne koyduğu yemeğin tamamını yiyerek, hem mideni hem de beynini doyurmak bu kadar mı zor geliyor? Olumsuz ve tahrik edici yazıları beğenmekte, yorum yapmakta, çevrendeki insanları kin ve nefrete teşvik etmekte bir sakınca görmüyorsun. İnsanlara karşı konuşmanı ve davranışını ancak ve ancak okumakla güzelleştirebilirsin. Bilgili insan, (şeytani bilgi hariç) bir ışık gibidir. Etrafını ve etrafında bulunan insanları, toplumları, toplumu aydınlatır. Aydınlanmış toplumların önü açık, ufku geniş, huzurlu, mutlu ve geleceği aydınlıktır. Aydın geçinen ve her konuda palavra sallayan kişiyle, gerçek aydın ve entelektüel kişilerin bilgi dağarcığını anlamak ve onlara vereceğin değerin ölçüsü, sadece okumakla mümkün olur.

Anlatacak bir şeyi olmayan bireylerin konuşma metinleri, küfürle ve argo kelimelerle dolu olur.

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz