BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU  HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

ÖMER F.KOTAY YAZIYOR… DESTEK Mİ? OLMAK İSTİYORSUN TAMAM, O ZAMAN

Hep engellilerin toplumdaki yerlerinden bahsediyoruz.

Peki, kardeşlerim engelli ailelerinin toplumdaki yerleri o ne olacak?

Bu haftaki yazımda bu konuya ayrıca bir parantez açmak istiyorum.

Şöyle ki biz toplum olarak engelli kardeşlerimizi isteyerek veya istemeyerek kırabildiğimiz gibi ailelerini de aynı biçimde kırabiliyoruz. Onlara engelli çocuklarından ötürü tıpkı engellilere yaptığımız gibi acıyoruz.

Farklı gözle bakabiliyoruz.

Bir engelli annesine “sende çok çektin yazık” diyerek acıyabiliyoruz.

Ona sırf iyilik olsun diye çocuğunun evde kalması konusunda da bir takım fikirler verebiliyoruz. Çocuğun kilosunu boyunu hesaplayarak sırf iyilik olsun diye” Az yedir taşıyamazsın” diyebiliyoruz. Ancak düşünmeden iyilik olsun diye söylediğimiz bu sözler hem engellinin hem de ailesinin ümitlerini kırar. Büyük derin kapanması zor bir yara açar. Söylediğiniz çözüm amaçlı iken bir soruna dönüşebilir. Çünkü hiçbir anne baba evlatları için böyle bir çözüm getirmek istemez. Çocuğunu ikinci plana atıp yaşamak istemez. Engelli olup olmaması hiçbir şeyi değiştirmez. Sizden de bu tarz fikirler yerine daha çok topluma kazandırma yönünde fikirler isterler. Bizim de eğer gerçekten yardım etmek istiyorsak bunu yapmamız gerekmektedir. Yine toplumdaki bir kesim tarafından engelli aileleri ve çocukları bir yere davet edilmek istenmiyor.

Aslında tam tersini yapacağımız yerde engellilerle beraber ailelerinin de kendilerini toplumdan soyutlamalarına katkıda bulunuyoruz. Bunu belki de iyi niyet gözeterek engelli çocuk ve ailesi yorulmasın diye yapıyoruz. Ancak yanlış yapıyoruz. Bırakalım engelli çocuk dünyayı keşfetsin. Yine aynı şekilde ailesi de bir nefes alsın. Çocuklarını topluma kazandırma şansını bulsunlar. Engelli çocuklarda kendini ifade edebilsin veyahut kendini ifade edebilecekleri farklı yollar arayabilsinler. Daha önce bir yazımda ifade ettiğim o saldırgan tutumlarından ancak bu yolla vazgeçebilirler. Kendilerini ifade edebilecek cümleleri, farklı yolları bularak vazgeçebilirler. Yalnızlıklarını bu yolla unutabilirler. Engelli aileleri içinde aynısı geçerlidir.

Onlarda tüm bu olumsuzluklara rağmen dünyanın güzel taraflarını görebilir ve yine onlarda yalnızlıklarını unutabilirler. Aksine yalnız olmadıklarını hatırlarlar. Her ne kadar anne babada olsalar da onlarında kendilerine vakit ayırmaları gerekmektedir. Engelli anne babalar için bu daha da önemlidir. Engelli anne babalar çevrelerinden olumlu destek gördükçe kendilerine vakit ayırdıkça daha çok engelli çocuklarıyla ilgilenmek ve onlarla daha çok vakit geçirmek isterler. Bizde onlara ancak bu şekilde en büyük desteği vermiş oluruz başka türlü değil.

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Hep engellilerin toplumdaki yerlerinden bahsediyoruz. Peki, kardeşlerim engelli ailelerinin toplumdaki yerleri o ne olacak? Bu haftaki yazımda bu konuya ayrıca bir parantez açmak istiyorum. Şöyle ki biz toplum olarak engelli kardeşlerimizi isteyerek veya istemeyerek kırabildiğimiz gibi ailelerini de aynı biçimde kırabiliyoruz. Onlara engelli çocuklarından ötürü tıpkı engellilere yaptığımız gibi acıyoruz. Farklı gözle bakabiliyoruz. Bir engelli […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz