YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ÖMER FARUK KOTAY- BİR HANCI BİR YOLCU-ÖZÜR DİLEMEK

ÖZÜR DİLEMEK
Sevgili dostlar bugün sizlere televizyon da gördüğüm bir haberden bahsedeceğim.
“özür dileme şenlikleri” kulağa enteresan geldi. Evet sevgili dostlar bunun farkındayım…
Bana da çok enteresan geldiğini itiraf etmeliyim. O yüzden habere biraz daha kulak verdim. Habere göre etkinlik Japonya’da geleneksel olarak düzenlenmekteymiş. Yani insanlar Japonya’da her yıl bu şenlikleri rutin olarak yapıyor.
Her yıl bir platform kuruluyor,her yer etkinlik için süsleniyormuş. Bir şenlik havasında insanlar hem eğleniyor hem de kurulu platforma çıkıp yaptıkları hataları sayıp katılımcıların gözü önünde mikrofonda bağıra bağıra özür diliyor.Aktiviteye katılanların sergilediği özgüvene ve tevazuya hayran kaldım.
Hatalarının farkına varmak ve özür dilemek…
Büyük cesaret…!Bu yaklaşımın ülkemizde yaygınlaştığını düşünsenize.Mesela benim sokağa çıkıp avaz avaz bağırdığımı!Biraz garipsenmez mi?Sanırım “Deli bu adam ya!” diye düşünerek polis çağırabilirlerdi.Amacım bir haber üzerinden toplumu yargılamak değil elbette. Yani diyorum ki adamlar kendi toplumlarına bu yaklaşımı aşılamışlar. Özür dilemenin aslında kötü birşey değil aksine iyi birşey olduğu kavramını yerleştirmişler. Her yaş grubundan insan vardı ve bu beni açıkçası etkiledi.
Bu maalesef bizde oturmayan kavramlardan biri. Bizde toplumun büyük bir kısmında özür dilemek zafiyet göstergesi olarak algılanır.Zaman zaman bu işin çocukça inatlaşmalara dahi vardığı görülür.Kimisi ”Ben büyüğüm öncelik onun” şeklinde kaçar sorumluluktan.Oysaki bu bir olgunluk göstergesidir. “Hatamın farkındayım” sinyalini vererek aslında biyolojik yaştan bağımsız büyüklüğü siz yaparsınız. Bunu yapamamamızın sebebi elbette gururumuzdur.Daha güncel bir tabirle egomuzdur. Özür dilersek aşağılanacağımız psikozuna giriyoruz. Hatta bu duyguyu destekleyen “Ettiği lafı yutmak”,”Tükürdüğünü yalamak” gibi özür dilemeyi zayıflık göstergesi gibi lanse eden sözlerimiz oluşmuş.Bu anlayış çoğu zaman mantığımızı saf dışı bırakıyor,hatta bizi küçük düşürüyor. Hep ben merkezli düşünüyor olayları ona göre yorumluyoruz. Herşey aslında iki dudağımızın ucunda bitiyor.
Habere konu olan özür dileme şenliklerinde izleyicilerin yüz ifadelerine dikkat ettim. En ufak bir ayıplama veya bunu ifade eden en ufak bir mimik dahi göremedim. Aksine bir baba küçük kızını dürüstlüğünden ötürü kutluyordu.
İlkokul yıllarımda bir hocam vardı. Bir gün beden dersinde karşı sınıfla münakaşa ettik. Hocamız dersten sonra şu konuşmayı yaptı:”Size yaptıklarınızdan ötürü kızgınım,ancak şuanda meselemiz bu değil.Sizden dürüst olmanızı bekliyorum…” Bu konuşmadan sonra hepimizi tek tek tahtaya kaldırdı. “Eğer bu arkadaşınız bir şey yaptıysa evet anlamında gülün” dedi. Hepimizi bu yöntemle tahtaya kaldırdı. Bizimle oyun yöntemiyle hem iletişim kurdu hem de yaptığımızın yanlış olduğunu anlattı. En önemlisi de bize dürüst olmayı,özür dilemeyi, hatayı kabul etmeyi gösterdi. Bizde hatamızı gerçekten anlayıp özür diledik. Bunun bir daha olmayacağının sözünü verdik. Hocamız sonrasında hatayı kabul edip özür dilediğimiz için defterlerimize üzerinde “Aferin” yazan kaşesinden bastı. Bizde küçük yaşta özür dilemenin hatayı kabul etmenin kötü birşey olmadığını görmüş olduk.
SÖZÜN ÖZÜ: Davranışı alışkanlığa dönüştürmenin en temel yolu eğitim.Ailede eğitim,okulda eğitim…

  • Etiketler
  • Açıklama
  • ÖZÜR DİLEMEK Sevgili dostlar bugün sizlere televizyon da gördüğüm bir haberden bahsedeceğim. “özür dileme şenlikleri” kulağa enteresan geldi. Evet sevgili dostlar bunun farkındayım… Bana da çok enteresan geldiğini itiraf etmeliyim. O yüzden habere biraz daha kulak verdim. Habere göre etkinlik Japonya’da geleneksel olarak düzenlenmekteymiş. Yani insanlar Japonya’da her yıl bu şenlikleri rutin olarak yapıyor. Her […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz