BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU  HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

ÖMER FARUK KOTAY…TOPLUMUMUZDA GENEL PROFESÖRLÜK ANLAYIŞI

Farkında mısınız aramızda genel profesörler var.

Bir futbol maçı izleyip yorumcu olanlarımız, Bir İngiliz anahtarı gördü diye tamirci olanlarımız, İki tiyatro gördü diye tiyatro oyucusu olanlarımız var.

Çok acayip değil mi? Her konuda uzman olduğunu iddia edenlerimiz var.

Yakın zamanda kurban bayramıydı. Gazeteleri, haberleri sık takip eden biriyseniz kesin rastlamışsınızdır.

Elinde satır olup, yılların kasabı olduğunu iddia edip aslında hiç kasap olmayanlara rastlamışsınızdır. Kolunu bacağını kesenlere rastlamışınızdır. Bunun neticesinde bayramı hastanede geçirenlere rastlamışsınızdır.

Yine çok görmüşsünüzdür Musluk bozulunca anlamadığı halde nerde benim alet çantam diyenleri ve sonucunda da büyük hasarlar verenleri. Yazık çok yazık ve gereksiz değil mi? Bilmiyorum demek yerine biliyorum deyip anlamadığımız bir konuya dahil olmak, kendimizi her şeyin uzmanı saymak. Bilmiyorum demek yerine biliyorum deyip ağır bir külfetin altına girmek, Bir ego uğruna kendimizi gülünç duruma düşürmek. Ego diyorum çünkü bu yardım etmekten ziyade bir kendini gösterme arzusudur.

Gereksiz yere takdir kazanma arzusudur. Birazda alay edilme korkusudur. Çevremizdekilerin bizle alay etme düşüncesinin bir korkusudur. Aman çevrede cahil kalmayayım düşüncesidir. Bir dil bilen arkadaşım varsa bende iyi dil bildiğimi söylemeliyim. Futbol maçı izliyorsam uzman gibi, spor yazarı gibi konuşmalıyım. Ah ben bir futbolcu olsam, teknik direktör olsam diye gezinmeliyim. Kısacası her şeyi bilmeliyim. Her şeyi bilen insan bildiğini iddia eden insan hiçbir şey bilmeyen insandır. Kafası karışık insandır.

Çünkü her şeyden azar azar almıştır, bir konuda tam hâkimiyet sağlayamamıştır. Profesörlere bakın her profesör kendi alanında uzmandır. Siz hiç her şeyi bilen bir profesör gördünüz mü? İlmin ve bilimin her noktasına hakim olmuş bir profesör gördünüz mü? Ben görmedim, göremedim. Herkesin farklı işlerde uzmanlığı vardır. İki koyun görerek kasap olunmaz. Doksan dakika maç izleyip yorumcu, futbolcu, teknik direktör olunmaz.  Bir İngiliz anahtarıyla tamirci olunmaz. Yani tam uzmanlık olmadığı sürece kulaktan dolma yada bir kere üstün körü görerek her konuya dahil olunmaz. Bazen biliyorum, her şeyin uzmanıyım demek yerine bilmiyorum demekte gerekir. Tıpkı yıllar önce Sokrates’in de dediği gibi “Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir”  deyip arada bu felsefeyle ilerlemek  gerekir.

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Farkında mısınız aramızda genel profesörler var. Bir futbol maçı izleyip yorumcu olanlarımız, Bir İngiliz anahtarı gördü diye tamirci olanlarımız, İki tiyatro gördü diye tiyatro oyucusu olanlarımız var. Çok acayip değil mi? Her konuda uzman olduğunu iddia edenlerimiz var. Yakın zamanda kurban bayramıydı. Gazeteleri, haberleri sık takip eden biriyseniz kesin rastlamışsınızdır. Elinde satır olup, yılların kasabı […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz