CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

BİR HANCI… BİR YOLCU…ÖMER FARUK KOTAY… AVM DE BİR ENGELLİ…

Sevgili dostlar bugün sizlere ilk yazımdaki gibi engellilerden bahsedeceğim. Yine engellilerin hayatından bir kesit sunacağım.
Bir engelinin alışveriş merkezinde yaşadığı çözümü basit sorunları bu yazıda göz önüne alalım. Toplumda yerini alan alışveriş merkezlerinde toplum bir engelliyi kabul etmiş mi bi onu görelim.
Beni göz önüne alalım. Bir engelli olan bu kardeşinizi. Somut bir örneğin yararlı olacağı kanaatindeyim. Bir Pazar günü hava güneşli çıkıp dolaşayım dedim. Bir ara yolum alışveriş merkezine de düştü. Ailem de yanımda girdik içeri. Karşıma yürüyen basamaklı merdiven çıktı. Başladım nasıl aşacağız diye düşünmeye. Aile fertlerimden biri koluma girdi. Benimde az biraz yardımlada olsa çilem bitti. Fakat aklıma şu soru geldi.”Ya daha ağır bir durumda olsaydım?” Misal tekerlekli bir sandalye kullanan bir birey ve ailesi nasıl çıkacaktı ? Annemin özellikle benimle yürüyen basamaklı merdiveni çıkarken bir telaşı vardır. Düşecek yaralanacak korkusu vardır. Düşündüm sonra kendi kendime.”Yahu Tekerlekli sandalye kullanan nasıl çıkacak?” Ben söyleyeyim sorunun cevabını sizlere. En az 15 dakika yürüyen merdivenden tekerlekli sandalye çıkartılacak. Yahut tekerlekli sandalye ile yukarı çıkma fikri vazgeçilecekti. Yani engelli birey güçlükle kucakta taşınacaktı. Asansörlede çıksanız yer veren yok. Zaten belli bir süre sonra asansörlerde aynı manzarayı görmekten sıkılan engelli ve engelli aileler yürüyen basamaklı merdivene razı oluyorlar. Bunu şu sözle özetleyebilirim sizlere”Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” Evet evet durum çok güzel özetlendi. Yani engelli aileler asansör de çoğu zaman yer bulamadıkları için yürüyen basamaklı merdiven kullanıyorlar. Hatta denemek dahi istemiyorlar, çünkü sonuç hep aynı. Dikkat ederseniz yürüyen merdiven demedim. Yürüyen basamaklı merdiven dedim. Yani alışveriş merkezlerindeki yürüyen merdivenler basamaklı değil düz olabilir. Yazılı metin olmayan ama evrensel bir kural olan “asansörlerde engellilere yer veriniz” kuralına uyulabilir ve çeşitli yerlerde uygulanabilir. Tek sorun bu değil elbette. Tüm bu sorunları aşmayı başarabilseniz bile bitmiyor. Bu seferde insanların dikkatsizliğine size çapmalarına engel olamıyorsunuz. Çoğu kez özür dileme zahmetinde dahi bulunmuyorlar. Özür bir tarafa ben kime çaptım dahi demiyor dönüp bakmıyorlar. Akıllarına dahi gelmiyor belki. Dünya sadece onların etrafında dönüyormuş gibi davranıyorlar. Bu bahsettiğim maalesef aynı havayı soluduğumuz toplumun bir kesimi. Aslında bu bahsettiğim çeşitli örneklerini verdiğim durumlar basit, gündelik olaylar. Bu konulara biraz özveri ile yaklaştığınızda herşeyin biraz daha yoluna gireceğine eminim. Bu yazıda amacım toplumu yargılamak değildi elbette.
Sözlerimi söyle bir toparlayacak olursak yine toplumumuzun bu konuda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. “Empati , Vicdan, Sağ duyu “ gibi buna benzer birçok kavramında uyandırılması ve yahut temelden aşılanması gerekmektedir. Böylece Engelli kardeşlerimizin de bundan ruhen psikolojik olarak etkilenmelerini önleyebilir ve bu basit çözümlerle onların iyi bir gün geçirmesini zorluk çekmemesini sağlayabiliriz.

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Sevgili dostlar bugün sizlere ilk yazımdaki gibi engellilerden bahsedeceğim. Yine engellilerin hayatından bir kesit sunacağım. Bir engelinin alışveriş merkezinde yaşadığı çözümü basit sorunları bu yazıda göz önüne alalım. Toplumda yerini alan alışveriş merkezlerinde toplum bir engelliyi kabul etmiş mi bi onu görelim. Beni göz önüne alalım. Bir engelli olan bu kardeşinizi. Somut bir örneğin yararlı […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz