MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

ÖMER FARUK KOTAY YAZIYOR… PEKİ, YA EĞİTİM SÜREÇLERİ VE FAYDALARI?
ÖMER FARUK KOTAY YAZIYOR… PEKİ, YA EĞİTİM SÜREÇLERİ VE FAYDALARI?

Bir gün tedavi olduğum özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin üst katını zihinsel engelli kardeşlerimizin eğitim gördüğü katı ziyaret etme fırsatı buldum. Hazır ziyaret etmişken zihinsel engelli kardeşlerimizin nasıl eğitim aldıkları, hangi süreçlerden geçtikleri konusunda da merak edip sorularımı sordum. Bunun üzerine zihinsel engelli kardeşlerimizle birebir ilgilen öğretmenlerimizden Bilgehan Yıldız Hanım sorularıma bıkmadan, usanmadan en açık […]

Bir gün tedavi olduğum özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin üst katını zihinsel engelli kardeşlerimizin eğitim gördüğü katı ziyaret etme fırsatı buldum. Hazır ziyaret etmişken zihinsel engelli kardeşlerimizin nasıl eğitim aldıkları, hangi süreçlerden geçtikleri konusunda da merak edip sorularımı sordum. Bunun üzerine zihinsel engelli kardeşlerimizle birebir ilgilen öğretmenlerimizden Bilgehan Yıldız Hanım sorularıma bıkmadan, usanmadan en açık bir biçimde, içtenlikle yanıt verdi. İşte bugün o sohbetimizden siz değerli okurlarımıza da bahsetmek isterim. Sizde eminim benim kadar zihinsel engelli kardeşlerimizin tedavileri için nasıl bir eğitim aldıklarını, eğitim süreçlerini ve bu eğitim süreçlerinin zihinsel engelli kardeşlerimize sağladığı yararları merak etmişsinizdir. Hadi gelin bu merakımızı hep beraber giderelim.
Mesela bu kardeşlerimiz eğitimlerini birebir mi? Yoksa bir toplu sınıf halinde mi? alıyorlardı. Bilgehan Hanım ikisinin de olabileceğini ancak en iyisinin birebir eğitim olduğunu söyledi. Eğitim alan zihinsel engelli kardeşlerimizle göz teması kurmaları birebir ilgilenmeleri önemliymiş. Bunun yanında bazı eğitim alan kardeşlerimize psikolojik danışmanlık hizmeti de verilebilmekteymiş. Bu da eğitimde gelişim açısından oldukça önemliymiş. Özellikle konuşma güçlüğü çeken kardeşlerimiz için bazı nesneler kullanılabiliyormuş. Kelime tekrarı gibi belirli yöntemlerle bazı kelimelerin zihinde yer etmesine ve bunların sözcüklere dökülebilmesine çalışılıyormuş. Tıpkı bir bina inşa eder gibi azdan çoğa doğru bir bütüne gidiliyormuş. O yüzden sık sık evde aile desteği çevre desteğiyle eğitimin tekrar edilmesi gerekiyormuş. Ara verildiğinde veya aile, çevre destek vermediğinde o inşa edilen bina yıkılıyormuş. Tedaviye yanıt alınamıyormuş. Buradan da tedavi sürecinde birazda iç ve dış etkenlerin çevrenin, ailenin etkileri olduğunu çıkarabiliriz. Bu etkenler arasında eğitim veren öğrenmenin payını sorduğumda Bilgehan Hanımdan payının büyük olduğu cevabını aldım. Öğretmenin eğitim alan bireye “yaklaşımı sevecen yaklaşımı” önemliymiş. Bazı bireylerde öğretmen değişikliği olumlu sonuç verirken bazı bireylerde ise veremeyebiliyormuş. Yani engelli birey yeni öğretmenin ev ödevlerine, kullandığı eğitim metotlarına alışabildiği gibi alışamaya da biliyormuş. Bu yüzden alışması da alışma süresi de aslında eğitim gören bireyin kendisine bağlıymış. Eğitim metotlarına gelince eğitimde tedavi gören bireyin durumu ve konulan tanı baz alındığı için tabi ki her bireyin eğitimi ve eğitim süreci farklı.
Asıl neticeye yani peki ya tüm bu yapılanların üstüne sonuç alınabiliyor mu? Yada ne kadar sürede sonuç alınabiliyor? Sorularına gelirsek Şöyle ki bu yapılan çalışmalar bir bakıma tek bir parçadan tüm bütüne gitme çabası olduğu için iki üç hafta gibi kısa bir zamana değil genelde uzun bir zamana dayanıyor. Sabırlı olmak gerekiyor. Birde tabii ki bu tedavilerin sadece öğretmenle işe yaramayacağını bilmemiz gerekiyor. Olumlu tedavi için aile çevre ve öğretmenin koordineli olması koordineli çalışması gerekiyormuş. Diğer soruya yararlarına gelince Bilgehan Yıldız Hanımla sohbetimize, verdiği bilgilere dayanarak söyleyebilirim ki bazı kelimelerin anlamlı halde çıkarımı, anlama kavrama becerisi, ayıt etme becerisi, sosyal ortamda yer edinebilme, sosyalleşme gibi daha sayamayacağım birçok yararı var.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz