15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

15 TEMMUZ’DA İLÇE PROTOKOLÜNDEN ŞEHİTLERE ZİYARET

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

ALİ YILMAZ’IN EN MUTLU GÜNÜ

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

SARIZ MİSAFİRHANESİ YAŞAM SAĞLIYOR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN YARIŞTILAR

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

CIRGALAN MAHALLESİ’NDE MODERN DÖNÜŞÜM

ÖMERİN KERAMETİ
  • OSMANEFEKERE
    • OSMAN EFEKERE
    • OSMANEFKERE@kayserihakimiyet2000.com
    • 9 Haziran 2016 - 15:07:39

Yine tarihin atlın sahifesinin süzmesi olan Hz. Ömer, bir cuma hutbesini okumak için minbere çıktığında, olağan üstü bir hal tahakkuk ederek birden bire hutbeyi keserek, Fürs diyarında olan (İran tarafında düşmanla harb eden Sakiye Bin Husan.) komutamdaki Müslümanlara dikkatli olun (İkazı ) ile söyle minberden seslenmiştir. Ey Sariye, dağa -Ey Sariye Dağa ikazda bulundu. Daha sonra normal hutbesine dönerek sözlerini bitirdi. Ancak cuma namazın kılındıktan sonra Hz. Ali, Allah ondan razı olsun. Hz. Ömer’e, Ey Müminlerin emiri sen hutbede ne yaptın biz sizden bir şeyler (Ey sariye dağa )diye çağırdığını, ancak sende biliyorsun ki Hz. Sariye çok uzaklarda, düşmanla çarpışmaktadır.
Müminlerin Halifesi Ömer, Ali’ye, Ey Ali, Ben düşmanın, Müslümanların etrafını sarıp gafil avlayacaklarını gördüm. Hz. Sariye’ye Ey Sariye, Ey sariye dağa çekil ve kendini sipere al diye seslendim.
Çünkü dağ kanaatime göre İslam ordusunu Allahın izni ile korur kanatı ile haber verdim. Bir kaç ay, yada bir kaç hafta sonra, Sariye’nin komuta ettiği Müslüman askerleri savaştan Medine’ye döndüklerinde, sahabe, Sariye’ye harbi zaferle kazanıp döndüğünün sırrını sordular.
Hz. Sariye, sahabeye şöyle cevapta bulundu, günlerde bir cuma günü idi, ben orduya istirahat (mola) vermiştim, ama bu arada düşmanın durumundan habersizdik, birden kulağımı çınlatan bir ses, Ey Sariye dağa, dağa çekil nidasını alır almaz, orduyu toparlayıp dağı kendimize siper ettik, Ancak bu ses olsa, olsa Halife Ömer’in sesinden başka değil dedim ve bu seklide zaferle dönmüş bulunduk, Allah başımızdan Ömer gibilerini eksik etmesin.
**
EV HALKINA KARŞI GÜZEL MUAMELE Peygamberin ikinci halifesi ve adaletin sembolü, Hz. Ömer Allah ondan razı olsun.
Bir gün hilafet makamında otururken, bir yabancı gelerek meclise oturur. Ancak gelen yabancının Ömer’in durumu pek hoşuna gitmez (Yani Ömer’i sinirli olarak görür), kendi, kendine herhalde Ömer’de benin gibi ailesinden şikayetçi olsa gerek diyerek hemen meclisi terk etmek için kalktığında, Hz. Ömer ey kardeşim niçin geldin bir isteğin mi var diye yanına çağırır. O adam fasih bir cümle ile şu ifadelerde bulunur, ben size hanımımdan rahatsız olduğumu ifade etmek için geldim, ancak sizinde çehrenizden anlaşıldığına göre benim gibi aynı konudan rahatsız olduğunuz anlaşıldı.
Hz. Ömer, rivayetlere göre Yabancının elinden tutarak kendi evine giderler, eve vardıklarında Ömer’in hanımı (Ümmü Gülsüm) sinirli bir çehre ile Ömer’i karşılar. Bu durumda Halife Ömer’e beraberindeki kişiye, Ey kardeşim, Ailem benim yemekçimdir, yemeğimi pişirir, benim çamaşırcımdır, çamaşırımı yıkar, Benim hizmetçimdir, bütün işlerimi görür. Çocuklarıma bakar, bir defa bana karşı sinirlendim!
Ona da sabredip bunca hizmetlerine karşı onu hoş görmemiz gerekmezdi. Şunu bilmemiz gerekir ki bizimle onlar arasında iki gün vardır. Ya onlar ölür bizler kurtuluruz. Ya da bizler ölürüz onlar rahata kavuşurlar. Nihayet adam Ömer’den izin alarak geldiği gibi sinirli değil de, sevinerek ayrılır. Nitekim bir hadiste (Kadınlar sol eğe kemiğinden, yaratılmışlardır, Eğer düzetmek isterseniz kırılır)öyle ise onları bu şekilde idare etmek İslam’ın yüce ahlakındandır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz