googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
OSMAN EFKERE

ON VASİYET   

Bu haber 21 Şubat 2019 - 12:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ON VASİYET   

İslami ahlakla donatılmış bir Müslüman hanımı, kızını evlendiripte müstakbel damat evine göndereceği sırada, şu uyarılarda bulunuyor.

Ey yavrum (kızım) elbette uyarı (ikaz) gafil olanlara bir hatırlatma, akıllılar için ise bir yardımdır. Şunu iyi bilesin ki? Şüphe yok ki kadınlar erkekler içim yaratılmıştır.

Ey yavrum Eğer aranızda ülfet, muhabbetin daim olmasını arz ediyorsan, sen ona cariye eş oda sana köle olsun, sen ona yer(döşek), oda(beyinde )sana sema olsun.

Bu konuda sana söyleyeceğim şu on vasiyetimi iyi dinle ki aranızdaki evlilik bağları, sevgi tohumları! Tomurcuklaşıp sonuna kadar devam etsin.

Vasiyetlerim:

Birinci, ikinci vasiyetim onun gözünden uzak olma. Baktığı zaman görsün kokladığı zaman, senin güzel kokunu koklasın.

Üçüncü, dördüncü vasiyetim, ona (Beyine) karşı itaatkâr ve samimi ol ki onu sıkıntı içinde bırakmayasın.

Beşinci, altıncı vasiyetim, onun (Eşinin) zamanında yemeğini hazırla, uykusunu bölme, çünkü zamanında yemezse, açlık onu senden soğutur, uykusunu bölmekte sana olan öfkesini artırır.

Yedinci ve sekizinci vasiyetim, ise onun malına sahip olmaklığın,  çocuklarını güzel terbiye etmekliğin. Çünkü eşinin malı sana emanettir. Emanet olan bu malı lüzumsuz yerlere har vurup harman savurma, çocuklarına gelince, sen çocukların ilk öğreticisi el, çünkü çocuk dünyaya gözünü ilk açtığı zaman seni görür, çünkü şu atasözünü unutma “YUVAYI DİŞİ KUŞ YAPAR” sözü ne kadar yerinde olduğunu unutma.

Dokuzuncu, onuncu vasiyetim ise şudur ki onun sırrını yayma emirlerine karşı gelme, zira onun sırrını yayar, emirlerine karşı gelirsen, sana olan itimadını sarsar(kalmaz).

Ey kızım efendin kederli olduğu anda, sen onun teselli kaynağı ol, onu teselli et, aksine gülüp oynama, sevinçli olduğu zaman, sen üzüntülü, kederli olma ki arasızdaki evlilik gülleri solmasın.

**

SAMİMİYET                                                                                                                                                              I

Yine Emevi Halifelerinden Ömer bin Abdilaziz (Allah ondan razı olsun) onun zamanında kurt dağda koyunlara çobanlık yapıp himaye eder (Korurdu).

Günlerden bir gün çoban Halife Ömer bin Abdilaziz’e “Ey müminlerin emiri güttüğüm koyunları koruyor, onlara saldırmıyor acep neden? Halife Ömer çobana şöyle cevap verdi (SEN BENİMLE ALLAHIM ARASINDA SAMİMİ OLURSAN ALLAHDA KOYUNLARLA KURTLAR ARASIRDA SAMİMÎ OLUR) dedi. Yani sen dürüst ve samimi olursan kurt dahi samimi olur izinsiz senin koyunlarına saldırmaz demek istiyor. Demek ki her zorun halledilmesi doğruluğa dayanır. Bu konuda bir Allah dostu şöyle diyor;

NE İRFADIR VEREN AHLAKA ÜSTÜNLÜK NE VİCDANDIR

FAZİLET HİSSİ İNSANLARDA ALLAH KORKUSUNDANDIR. M.Akif

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER