HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ORTA ANADOLU’DA YEREL BASINDA İNTERNET HABERCİLİĞİ SEMİNERİ
 • MEHMET ALPCENGİZ
  • MEHMET ALP CENGİZ
  • MEHMETALPCENGiZ@kayserihakimiyet2000.com
  • 28 Mart 2018 - 18:35:33


Basın İlan Kurumu ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından daha önce imzalanan “Orta Anadolu Bölgesinde Yerel Yazılı Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi”ni konu alan ve Kayseri, Yozgat, Sivas illerini kapsayan eğitim semineri Hilton otelde düzenlendi.
Seminer’in açılış konuşmasını yapan Basın İlan Kurumu Kayseri Şube Müdürü Mehmet Habil Tecimen konuşmasında “Gazetecilik yerelden ulusala akan bir zincirdir. İnternet gazeteciliği de her saat değişen bir serüvendir. Bizim projemizde kısa vadede olan amaçlarımız dijital ortamı güçlendirme, nitelikli haber, kaliteli hizmet ve hizmet arzusu ve okur sayısının artırılmasıdır. Uzun vadede ise internet gazeteciliğine geçerek işletmelerin gelirlerini artırıp, reklam pastasını büyütmektir. Bu seminerin meslektaşlarımızda yeni bir ufuk açacağını düşünüyorum” dedi.
Basın İlan Kurumu Proje Koordinatörü Cenk Koray Doğan ise Genel müdürlüğün 2 yıldır yürüttüğü basında dijital dönüşüm ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü ve yazılı basının haklarının haiz kılınarak bu dönüşümün sağlanacağını dile getirdi. Birçok proje ürettiklerini ve bu projeleri üretirken İŞKUR, KOSGEB ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı gibi birçok kurumla iş birliği yaptıklarını ve Kalkınma Ajansı gibi kurumların desteklerinin çok önemli olduğunu söyledi. Günümüzde yerel gazetelerin yalnızca reklam ve resmi ilan ile ayakta kalmanın mümkün olmadığını bu nedenle Basın İlan Kurumu’nun bu ve benzeri projeler ile sektörün yapısal olarak dijitale dönüşümü kapsamında çalışmalarını yürüttüğünü söyledi. Genel müdürlükte bir proje ekipleri olduğunu ve kendisinin ekibin başında olduğunu söyleyen Doğan her türlü fikre açık olduklarını ve fikir alışverişinde bulunarak hep daha iyisini yapmak istediklerini söyledi.
ORAN Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci “Kalkınma Ajansı olarak 6-7 yıldır kobilere ve kamu kurumlarına destek vermeye çalıştıklarını, mali destek programları dışında bugün olduğu gibi eğitim teknik destek programlarını da destekleyerek bizlerinde bir katkısının olması istiyoruz. Her sene teknik destek programları ilan ediyoruz ve program yılsonuna kadar açık kalıyor ve her an başvuru alıyoruz, 2017 yılında 50 civarı eğitim projesine destek verdik ve bu yılda mayıs ayında yeni programı ilan edeceğiz. Yeni dönemde teknik destek projelerinin bütçeleri artacak, daha uzun süreli ve daha kapasiteli eğitimlerde verebileceğiz. Bu kapsamda Basın İlan Kurumu ile istişare ederek yeni projeler oluşturulabileceğiz” dedi.
İki gün süren eğitimlerde Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Esra İlkay İşler İnternet gazeteciliği: tarihçesi ve geleneksel gazetecilikle karşılaştırılması, İnternet gazeteciliğinde yeni imkanlar, İnternet gazeteciliğinde Haber Toplama ve Yazma Teknikleri, İnternet gazeteciliğinde hedef kitle: dijital yerliler ve dijital göçmenler, Araştırmacı gazetecilikte yeni imkanlar, İnternet Gazeteciliğinde Röportaj, Dijital basın fotoğrafçılığı, İnternet gazeteciliğinde sayfa tasarımı, Siteye haber ve görsel malzeme ekleme, paylaşma, arşivleme, ilişkili haberlere link verme, İnternet Gazeteciliğinde Etik Sorunlar, İnternet Gazeteciliği ve Hukuki sorunlar, İnternet Gazeteciliğinin Geleceği konu başlıkları altında Kayseri, Sivas ve Yozgat’tan katılım sağlayan basın mensuplarını bilgilendirdi. İki gün süren seminer sonunda katılımcılara sertifika verildi. MEHMET ALP CENGİZ

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz