KAYSERİSPOR, BAŞAKŞEHİR’E KAYBETTİ 2-1

KAYSERİSPOR, BAŞAKŞEHİR’E KAYBETTİ 2-1

ÇOLAKBAYRAKDAR, “DÖNÜŞÜMLE KOCASİNAN, DAHA DA GÜZELLEŞECEK”

ÇOLAKBAYRAKDAR, “DÖNÜŞÜMLE KOCASİNAN, DAHA DA GÜZELLEŞECEK”

MELİKGAZİ KIYAFET EVİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI…

MELİKGAZİ KIYAFET EVİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI…

70 YAŞINDAKİ ADAM TARLADA ÖLÜ BULUNDU

70 YAŞINDAKİ ADAM TARLADA ÖLÜ BULUNDU

ERÜ’DE “4. ULUSAL ECZACILIK ÖĞRENCİ KONGRESİ FARMAKON ERCİYES 2018” BAŞLADI

ERÜ’DE “4. ULUSAL ECZACILIK ÖĞRENCİ KONGRESİ FARMAKON ERCİYES 2018” BAŞLADI

OSB’NİN GELECEĞİ GÜNEŞ TARLALARI
  • MEHMET FATİHKAYMAZ
    • MEHMET FATİH KAYMAZ
    • MEHMETFATiHKAYMAZ@kayserihakimiyet2000.com
    • 22 Haziran 2017 - 11:42:49

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan: ” 36 milyon dolarlık yatırımla kurduğumuz 32,4 Megavatlık Güneş Enerji Santrali (GES) Kayseri OSB’nin geleceğini aydınlatan bir proje. GES tesisimiz, bugün ihale edilse 60 milyon dolara satılabilir. Haziran 2017 itibarı ile GES’ den aylık 1 milyon dolar elektrik geliri elde edeceğiz. Yıllık elektrik geliri hedefimiz ise 10 milyon dolar ” dedi.
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, sanayi parseli olmayan 930 bin metrekare alanda 36 milyon dolarlık yatırımla kurulan Türkiye’nin en büyük Güneş Enerji Santrali’nin (GES) güzel bir yatırım olduğunu ve Haziran 2017 itibarı ile aylık 1 milyon dolar elektrik geliri elde edeceklerini söyledi.
GES yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, ”Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımları açısından 32,4 Megavat (MWp)’lık enerji yatırımımız Türkiye’nin en büyük GES tesisi. Böyle bir yatırımın şu anda eşi benzeri yok. Toplu olarak tek arazi üzerinde toplamda da 50,6 Megavat yaklaşık 51 Megavatlık bir yatırım oldu. Bunun 11 Megavatlık yap-işlet yatırımı da bizim zamanımızda devreye girdi. Önceki dönem yönetimin yaptığı 6,7 Megavatlık bir yatırım vardı. Ama bizim kurduğumuz GES tesisi 32,4 Megavat kapasiteli “dedi.
YÜZÜMÜZÜN AKI İLE BU İŞİ BİTİRDİK
Nursaçan,” Güneş Enerji Santrali güzel bir yatırım oldu. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin arsa satarak kendisini devam ettirme imkânı artık kalmadı. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi doldu. GES yatırımına girmek bile artık çok zorlaştı. Basiretli ve ferasetli yöneticiler olarak bizlere düşen asıl görev; farklılıkları ve yenilikleri ortaya koyarak, başında bulunulan kurumları daha ileriye taşımak olmalıdır. Çok sıkıntılar çektik. Bürokrasi ile çok uğraştık. Ama yüzümüzün akı ile bu işi bitirdik. GES işini kuranlar iyi bilir. Bu işin bürokrasisi zaman alıyor. Biz bu yatırıma girerken yönetmeliklerde değişiklikler oldu. Malzeme ithalatında sıkıntılar oldu. Çok şükür tüm zorlukları Allah’ın izniyle aşmayı bildik” dedi.
YILLIK 10 MİLYON DOLAR GELİR HEDEFLİYORUZ
Nursaçan,” GES yatırımımız bugün kazanıyor. Haziran 2017 itibarı ile aylık elektrik gelirimiz 1 milyon doları bulacak. Dönemimizde kurulan 32,4 Megavat GES tesisimizin yıllık ortalama elektrik getirisi 7,5 milyon dolardır. Önceki dönem yönetim tarafından kurulan tesisten gelen yıllık 1,5 milyon dolar getiri ile birlikte yıllık elektrik getirisi toplamı 9 milyon dolardır. Hava şartları bulutlu değil güneşli olur ise elektrik verimimiz artacak ve yıllık elektrik üretimimizden gelecek kazancımız 10 milyon dolara ulaşabilecektir” dedi.
SANAYİMİZİN GELECEĞİNİ DÜŞÜNDÜK
Nursaçan,”Bu yatırım bin 200 kişiye yani sanayimizin geleceği için yapıldı. Bu yatırıma başladığımızda bunların paraları bitti, sanayicilerden bu yatırım için hizmet parası adı altında para alacaklar diye yalanlar söyletildi. Bu tür konuşmaları yapanlara sesleniyorum. Bir iş yapıyorsanız gelin projenizi konuşun, erdemli insan gibi davranın. Dürüst olalım. Bu konuşmaları yapanların dürüstlüğünde sıkıntılar var diye düşünüyorum” dedi.
GES’İ İHALE İLE 60 MİLYON DOLARA SATARIZ
Nursaçan,”Dönemimizde yaptığımız 32,4 Megavat GES yatırımı için 36 milyon dolar maliyetimiz oldu. Şu an bu yatırıma 50 milyon dolar veren var. İhaleye çıkarırsak 60 milyon dolara da büyük ihtimalle veririz.
Biz göreve geldiğimizde Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin parası vardı, bunlar OSB’nin paralarını çar çur ettiler diye yalan söyleyenler oldu. Ama bunların hepsini gelecekte bu millet görecek ve öğrenecek. 32,4 Megavatlık GES tesisimizin kabulünü de sabrede sabrede bitirdik. Ama çok zorlandık” diye konuştu
Şairin de dediği gibi; “Bâki kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş”
HABER/FOTOĞRAFLAR: Mehmet Fatih KAYMAZ

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz